§ 41. Двокрапка в складному реченні







Вправа 3.Перепишіть речення й розставте в них розділові знаки.

1. Он глянь: вже лицарі летять народ з неволі визволять (Олександр Олесь). 2. Дивися: час великий диригент перегортає ноти на пюпітрі (Л. Костенко). 3. Мова - перша зброя в боротьбі: виживе мова - виживе й Вітчизна (О. Ільченко). 4. Не хватайте озлоблених у тюрми: вони самі собі тюрма (П. Тичина). 5. Ще раз про честь мундира: краще зберегти честь і втратити мундир, аніж навпаки (А. Крижанівський). 6. Біда з такими парубками: ще не підріс свині під хвіст, а вже біжить за дівками (Нар. тв.). 7. Пам’ятай: гуртом добре й батька бити (В. Собко).

Вправа 4. Пригадайте правила написання імен по батькові. Утворивши від поданих слів жіночі імена по батькові, запишіть їх у дві колонки: 1) із суфіксом -івн(а); 2) із суфіксом -ївн(а).

  • із суфіксом -івн(а): Олегівна, Григорівна, Іллівна, Романівна, Орестівна, Кузьмівна;
  • із суфіксом -ївн(а): Сергіївна, Андріївна, Леонтіївна, Анатоліївна, Тимофіївна.

З перших букв виписаних слів складіть назви рослин.

Огірок Салат

Вправа 5. Виконайте тестові завдання.

1. В 2. В 3. Б 4. В 5. Г 6. Б 7. Г 8. Г 9. Б 10. А

Вправа 6. Напишіть вільне есе на тему «Ця музика спонукає до думок».

Музика - це потужний засіб, що може викликати емоції та спонукувати до думок. Кожен з нас, не залежно від смаків та уподобань, має ту музику, яка здатна змусити нас задуматися, відчути глибину почуттів та емоцій. Це може бути як сучасна попмузика з позитивними текстами, так і класична музика зі своєю глибиною та неповторністю.
Музика завжди була важливою частиною нашого життя. Вона може викликати різні емоції і настрої, спонукає до роздумів і допомагає знайти внутрішній спокій. Кожна людина має свій власний музичний смак, і той, хто володіє мистецтвом, може дотепно грати на струнах нашого серця.

Класична музика може бути ідеальним вибором для тих, хто шукає внутрішній спокій і глибоке переживання. Музика Моцарта, Баха чи Бетховена може захопити своєю красою та витонченістю. Ця музика спонукає до медитації та роздумів, сприяє розвитку творчих здібностей.

Для любителів року та металу музика є способом відірватися від повсякденних проблем і відчути адреналін. Рок та метал можуть бути жорсткими та енергійними, але водночас спонукають до думок про сенс життя та відносини між людьми. Музика цього жанру здатна зробити людину сильнішою та більш впевненою в собі.

Джаз і блюз, з імпровізацією та запальним ритмом, здатні розслабити та відірвати від суєти дня. Ця музика дарує слухачеві почуття свободи та незалежності. Вона допомагає забути про проблеми та насолодитися життям повною мірою.

Електронна музика може бути відмінним вибором для тих, хто шукає відволікання та відчуває вплив технологій на своє життя

Вправа 7. Прочитайте речення й виконайте завдання (розділові знаки пропущено)

1. Ні хліва, ні повітки не ставили: не бачили в тому потреби (Я. Стецюк). 2. Здається, вчора я відкрив простої істини коріння: життя тримає двоє крил - закоханість і устремління (М. Подолян). 3. Я читав у твоєму погляді глибокім: ти чекала (Б. Олійник). 4. Ще разючішим постає інший факт: під час війни діти перестали грати у війну (С. Колесник). 5. Дівчина з цигаркою в зубах уже не божество: святі не курять (О. Семчук). 6. Я згадую тебе: в смерканні лісовому мовчали чорнії гіллястії граби, ти в білому була, і в світлі голубому усе молилося, радіючи тобі (М. Рильський). 7. У пору юності діє зовсім інша теорія відносності: там довгі дні, там інше відчуття часу (О. Гончар).

А. Перепишіть речення, уставляючи пропущені літери.
Б. Розставте розділові знаки.

Культура слова: Б. Розглянувши ілюстрацію, скажіть, у чому полягає відмінність між словами білет і квиток. Складіть з ними речення.

  • Розглянувши ілюстрацію, скажіть, у чому полягає відмінність між словами білет і квиток.
  • Білет - проїзний, банківський, лотерейний.
  • Мій лотерейний білет не був виграшним.
  • Квиток - екзаменаційний, військовий, студентський, театральний
  • Студентський квиток - це свого роду пропуск до гуртожитку.