Урок 36 Тема: Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М. І. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці». Знайомі образи з прочитаних книг







Мета: Ознайомити учнів з особливостями сюжету в ліричному творі, (як плин почуттів, спогадів, роздумів, образів) розвивати уміння аналізувати вірші; виховувати повагу до творчої особистості,літературні смаки.

Обладнання: Портрет М. Цвєтаєвої; виставка збірок віршів поетеси; музика Равеля « Іспанська рапсодія» . Книга М. Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Епіграф:

Кто вам дал такую ясность красок?

Кто вам дал такую точность слов?

Смелость всё сказать: от детских ласок

До весенних новолунных снов?

Максимилиан Волошин

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

II. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя

На минулому уроці ми познайомились з видатною російською поетесою Мариною Цвєтаєвою та її віршем «Книги в червоній палітурці». Пригадайте…

2. Бесіда

- Коли народилася Марина Цвєтаєва?

- Яка рослина стала символом її творчості?

- Які були захоплення у маленької Марини?

- Ким хотіла, щоб була її донька, мати Марія Олександрівна?

- Музика яких видатних композиторів звучала у домі Цвєтаєвих?

- Які були улюблені книги поетеси?

- На яких мовах вона складала свої перші вірші?

- Який поет посідає особливе місце в житті Марини?

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Формування нових знань умінь і навичок

1. Слово вчителя

Дитинство - найкраща пора в житті Марини Цвєтаєвої. Воно пройшло для поетеси в любові, радості, даруючи дівчинці тепло, добро і затишок. Завжди з нею були присутні музика та одне з найбільших її захоплень – книги. Дуже часто сховавшись від усього і усіх, маленька Марина поринала у світ захоплюючих подорожей, у світ чогось надзвичайно цікавого і нового. З 6 років у неї проявився талант писати вірші. Пізніше її друг Максиміліан Волошин дуже високо оцінив її творчість.

2. Робота з епіграфом до уроку

3. Завдання

Виразно прочитайте вірш Марини Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці».

Як ви думаєте, чи талановито написаний цей вірш?

4. Творче завдання
Усно намалюйте картину цього вірша.

5. Складання плану вірша «Книги в червоній палітурці»

План (примірний)

1. Прощальний привіт з дитинства

2. Як добре з книгою вдома

3. Разом з героями книг

4. Мрія про повернення в дитинство

6. Бесіда по змісту вірша

- Як називає поетеса дитяче життя?

- Чому Марина називає дитяче життя раєм?

- Хто були її друзями?

- А у вас є улюблені герої?

- Хто вони?

- Як часто Цвєтаєва звертається до книг?

- Яку картину ви уявляєте, коли читаєте:

«Дрожат на люстре огоньки… Как хорошо за книгой дома».

- Що це за прізвище Кюі, Григ, Шуман?

(Це композитори)

V. Організаційний момент

VI. Мотивація навчальної діяльності

VII. Актуалізація опорних знань

3. Слово вчителя

На минулому уроці ми познайомились з видатною російською поетесою Мариною Цвєтаєвою та її віршем «Книги в червоній палітурці». Пригадайте

VIII. Організаційний момент

IX. Мотивація навчальної діяльності

X. Актуалізація опорних знань

4. Слово вчителя

На минулому уроці ми познайомились з видатною російською поетесою Мариною Цвєтаєвою та її віршем «Книги в червоній палітурці». Пригадайте…

5. Бесіда

- Коли народилася Марина Цвєтаєва?

- Яка рослина стала символом її творчості?

- Які були захоплення у маленької Марини?

- Ким хотіла, щоб була її донька, мати Марія Олександрівна?

- Музика яких видатних композиторів звучала у домі Цвєтаєвих?

- Які були улюблені книги поетеси?

- На яких мовах вона складала свої перші вірші?

- Який поет посідає особливе місце в житті Марини?

XI. Оголошення теми й мети уроку

XII. Формування нових знань умінь і навичок

7. Слово вчителя

Дитинство - найкраща пора в житті Марини Цвєтаєвої. Воно пройшло для поетеси в любові, радості, даруючи дівчинці тепло, добро і затишок. Завжди з нею були присутні музика та одне з найбільших її захоплень – книги. Дуже часто сховавшись від усього і усіх, маленька Марина поринала у світ захоплюючих подорожей, у світ чогось надзвичайно цікавого і нового. З 6 років у неї проявився талант писати вірші. Пізніше її друг Максиміліан Волошин дуже високо оцінив її творчість.

8. Робота з епіграфом до уроку

9. Завдання

Виразно прочитайте вірш Марини Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці».

Як ви думаєте, чи талановито написаний цей вірш?

10. Творче завдання
Усно намалюйте картину цього вірша.

11. Складання плану вірша «Книги в червоній палітурці»

План (примірний)

5. Прощальний привіт з дитинства

6. Як добре з книгою вдома

7. Разом з героями книг

8. Мрія про повернення в дитинство

12. Бесіда по змісту вірша

- Як називає поетеса дитяче життя?

- Чому Марина називає дитяче життя раєм?

- Хто були її друзями?

- А у вас є улюблені герої?

- Хто вони?

- Як часто Цвєтаєва звертається до книг?

- Яку картину ви уявляєте, коли читаєте:

«Дрожат на люстре огоньки… Как хорошо за книгой дома».

- Що це за прізвище Кюі, Григ, Шуман?

(Це композитори)

13. Завдання

1. Прослухайте музику Равеля «Іспанська рапсодія»

2. Що ви уявляєте, чуючи цю музику?

(Вона примушує уявляти, фантазувати)

14. Бесіда

- Яких героїв згадує поетеса у вірші?

- Яких героїв згадує поетеса у вірші?

- (Гек Фінн, Беккі, індіанець Джо, Принц, Жебрак)

- Що ви знаєте про них?

- (Ці герої із книг М. Твена «Пригоди Тома Сойєра», « Принц і жебрак».

- З ким порівнює Тома Сойєра автор?

- Хто такий Діоген, що потрапив у бочку?

- Що відчуває дівчинка при читанні книг?

XIII. Підсумок уроку

Вчитель. Будучи дорослою, Марина Цвєтаєва не один раз згадувала своє золоте дитинство. Була вдячна своїй матері Марині Олександрівні за те, що вона одарила її з сестрою багатьма радостями сімейних свят, дала їм в руки найкращі в світі книги.

Який урок отримала у вірші героїня?

(Урок добра. Цей урок допоміг їй у дорослому житті. Через красу людина підноситься до добра).

XIV. Д/з: підготувати розповідь про героїню вірша, яка любить читати.