Урок 9. Уславлення любові до праці та інших людських чеснот у казці «Пані Метелиця»







Урок 9. Тема: Уславлення  любові до праці та  інших людських чеснот у казці «Пані Метелиця»

Мета: вчити виразно читати і переказувати твір;розкрити зміст казки, її образи; формувати навички читання в особах, вміння давати відповідь на запитання; розвивати мовлення.

мислення, уяву, творчість; виховувати любов до праці, повагу до інших, щирість,доброту.

Обладнання: малюнки, кросворд, таблиці.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

  • Що вам відомо про братів Грімм?
  • Чому вони вирішили збирати фольклор?
  • Чим автори казок відрізняються від збирачів казок?
  • Яка тема казки «Пані Метелиця?»
  • Назвіть види казок та їхні ознаки.
  • Доведіть, що казка «Пані Метелиця» належить до чарівних, коментуючи занесені у таблицю дані.

Особливості

чарівної казки

Приклади з тексту

1.Чарівні історії

Стара баба, яка насправді є панею Метелицею.

2. Чарівні предмети

Лука з різними квітами; брама, що є виходом на

поверхню і з якої ллється золотий дощ або смола;

подушки, при збитті яких летить сніг.

3. Чарівне місце

Квітуча лука, що знаходиться в криниці.

4.Трикратність

Три зустрічі – піч, яблуня, бабуся.

5.Допомога героям

Винагорода падчериці за працю.

6.Несподіваний кінець

Смолу ледащиця не відмила довідку.

2. Робота за малюнками.

Учні переказують епізоди, зображені на малюнках. До кожного з малюнків пропонують назву.

II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

III. Систематизація матеріалу

По горизонталі:

1. З нею зустрілася падчерка.(Яблуня.)

2. Роботяща дівчинка. ( Попелюшка.)

3. Їх нагодувало пір’я з подушок. ( Сніжинки.)

4. Місце, де жила пані Метелиця.(Колодязь.)

5. Перехід між колодязям і поверхнею.( Брама.)

По вертикалі:

1. Нагорода за працю роботящій дівчини.( Золото.)

2. Істота,яка сповіщала про прихід дівчат.(Півень.)

3. Винагорода за лінощі. (смола.)

4. Річ,яку впустила падчерка в криницю.(Починок.)

2.Переказ казки.

3.Інсцелізація епізоду (читання в особах)

4. Бесіда за запитаннями.

- Якою була падчерка?

- Якою була мачушина дочка?

- Як ставилися дівчата до праці?

- Знайдіть і зачитайте епізод про службу падчерки в пані Метелиці. Які слова вживаються для характеристики дівчини? (Роботяща, попелюшка, старання.)

- Як характеризують дівчину такі слова : негайно стала до роботи, в усьому догоджала старій ?

- Як бабуся віддячила дівчині за працю?

- Як служила мачушина дочка?

- Чому пані Метелиця змушена була сказати ледарці, що її служба закінчилася?

- Якими словами характеризується мачушина дочка? ( Лінива, ледарка, ледащиця – повторюється тричі.)

- Як називають прийом протиставлення?

- Чому дві дівчини постійно протиставляються?

- Що прославляється в казці? Доведіть текстом.

5. Робота з текстом.

Користуючись текстом, заповніть таблицю, в якій відображено любов до праці. Наприклад:

Падчерка

роботяща;

мусила виконувати всю хатню роботу;

була попелюшкою в домі;

щодня сиділа на шляху біля криниці й пряла;

підійшла до печі й лопатою повитягала весь хліб;

струсила яблуню;

негайно стала до роботи;збивала подушки так сильно, що аж пір’я летіло,наче сніжинки.

Мачушина

дочка

лінива;

ледарка;

зневажливо відповіла хлібові, не витягла його;

не обтрусила яблуню, грубо відмовила;

уже другого дня почала лінуватися;

третього – ще більше, навіть уставати вранці не захотіла.

IV. Узагальнення матеріалу

- Тож давай підсумуємо. Про що йдеться в казці “Пані Метелиця»?

- Якими ми бачимо обох дівчат?

- Чому в сім’ї виросли такі різні дівчини?

- Яку винагороду отримала кожна з них за працю?

- Чи не жорсткого обійшлася бабуся з ледащицею? Доведіть справедливість її рішення.

- Чого навчає казка,

- Якого висновку ви дійшли з усього прочитаного і сказаного?

V. Домашнє завдання.

Підготуватися до позакласного читання, прочитати одну з казок на вибір «Розумна жінка», «Материнська любов», «Пензлик – Малян».

Чорна Л.В. Вчителька світової літератури Голозубинецької ЗОШ І-ІІІст.