Урок 20 Тема Уроку: «Цю бійню затіяв не Бог - людина» (за оповіданням Е.Сетона-Томпсона «Лобо»)







Мета уроку:

1. Навчальна: викликати інтерес до творчості Е. Сетона-Томпсона.
2. Розвиваюча: розвивати читацький інтерес в учнів, розвивати уміння аналізувати, синтезувати, узагальнювати; створювати проект.
3. Виховна: формувати відповідальне ставлення до того, кого любиш, розвивати комунікативні вміння;
виховувати любов до природи, тварин.

Епіграф:

«Я пізнав муки спраги і вирішив вирити колодязь, щоб з нього черпали інші». Ернест Сетон-Томпсон

Хід уроку

1. Організаційний момент
2. Слово вчителя
Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з творчістю Э.Сетона-Томпсона. Книги Сетона-Томпсона пророкували довге життя: «Поки одне покоління виросте, інше вже буде готове слухати тебе». Це пророцтво справдилося. Як ці слова пов'язані з епіграфом до теми?
«Я пізнав муки спраги і вирішив вирити колодязь, щоб з нього черпали інші», - писав Ернест Сетон-Томпсон. Це образний вираз означає, що своїми розповідями, картинами і малюнками автор дав іншим можливість доторкнутися до світу живої природи. Любов до природи важлива для всіх поколінь людей, і кожне нове покоління має можливість черпати з колодязя, виритого Сетоном-Томпсоном.
-Учні, що здалося вам цікавим і незвичайним в оповіданні про Сетон-Томпсона?
Сетон-Томпсон в дитинстві полюбив птахів і звірів, вирішив стати натуралістом, і, незважаючи на всі перешкоди, виконав свою мрію. Цікаво, що заради нього у Канаді придумали особливу посаду «державного натураліста». Ця посада дала Сетону-Томпсону можливість заглибитися у вивчення тварин. Він був одночасно і вченим, і художником, і талановитим письменником. Це поєднання талантів дозволило йому так розповісти людям про світ тварин, що змусило багатьох інакше, більш дбайливо і уважно ставитися до життя природи.
Сетон-Томпсон писав: «...я пішов своєю власною стежкою, не знаючи і не питаючи нікого, чи це була краща дорога. Я знав тільки одне: це була моя дорога». Я так розумію ці слова: у кожної людини є своє призначення в житті, але багато хто не можуть розпізнати його, у них не вистачає сил чинити опір думку більшості, які радять вчинити інакше, переконуючи, що так буде вигідніше і зручніше. Але Сетон-Томпсон не слухав заперечень інших людей, він прагнув до своєї мети і досяг її, отримав можливість присвятити своє життя вивченню тварин.

3. Бесіда за оповіданням «Лобо».
Слово вчителя.

- Наш сьогоднішній урок буде присвячений вовку-герою оповідання Ернеста Сетон-Томпсона. Учні, яке враження справило на вас це оповідання? Чому?
- Які асоціації виникають у вас, коли ми вимовляємо слово «вовк»?
Так, з вовком в основному зв'язується щось руйнівне і страшне. В міфології він найчастіше є втіленням зла і сил пітьми, що прагнуть поглинути сонце. У скандинавських міфах космічний вовк Фенрір - провісник кінця світу; вовк - супутник грецького бога війни Ареса; у єгиптян він войовниче божество, розвідник; вовки служать відьмам і чаклунам, їх часто представляють волкодавами, вовкулаками, тобто перевертнями.

Хоча немає правил без виключень: адже саме вовчиця врятувала життя близнюків Ромула і Рему, кинутим у Тибр на погибель, але винесеним хвилею на берег...
-Звичайне ставлення до вовків у людей негативне. А яке у Сетон-Томпсона? Чому? Обґрунтуйте свою думку.
В оповіданні «Лобо» передана загальноприйнята точка зору на цих хижаків: у ньому йдеться про їх «руйнівні набіги» на стада корів і овець. Але в той же час ми відчуваємо і захоплення автора розумом і хитрістю, силою і мужністю, гордістю і вірністю старого вовка, він уражається його вмінням обходити пастки, відчувати отруту, розгадувати підступні задуми мисливців; милується його співчуттям до горя Лобо, що втратила подругу, і схиляє голову перед гідністю запеклого хижака. Але не може не вбити його: «...Інакше я не можу вчинити».
-Яке враження справило на вас це оповідання? Чому?
Розповідь справляє на дітей сумне враження, їм шкода красивого і розумного хижака, який при всіх перевагах виявився безсилим перед людиною, його силою і підступністю.
Найбільш тяжкими учні називають сторінки про загибель Бланки, подруги Лобо, опис його туги за нею, піймання «короля вовків» і його гордої смерті.
-Учніі, з дитинства Сетон-Томпсон вів щоденник, до кінця життя у нього накопичилося 50 товстих томів у шкіряних палітурках. «...Я не розлучився б з ними ні за які мільйони. У них шістдесят років мого життя, моїх шукань». У цих щоденниках, а потім у книзі «Моє життя» розказана передісторія знаменитого твору.
-Ви познайомилися з нею вдома (домашнє завдання) і, напевно, помітили якісь відмінності між главою книги і розповіддю. У чому ж вони? Що і навіщо привніс в розповідь письменник, а що залишив за межами його?
Історія, розказана в автобіографічній повісті, практично повністю відповідає розповіді, відмінності становлять лише деталі, які, власне, і «роблять» розповідь: створюють незабутній образ Лобо, наповнюють твір співчуттям до героя. Помітити ці деталі можна тільки при уважному читанні: діти ж почасти більше стежать за сюжетом, тому потрібно допомогти їм побачити майстерність письменника в доборі художніх засобів, деталей, подробиць.

Діти висловлюють свої початкові спостереження за відмінностями розповіді і глави з книги «Моє життя». Помічають вони не так вже й багато: згадка про нагороду за вбивство Лобо і розповідь про кількох мисливців, які намагалися роздобути ту «небувалу» нагороду, більш докладний опис одного з нападів Лобо на стадо овець. Решта залишається в тіні.

-Для чого ж письменник ввів ці подробиці в розповідь?

Всі подробиці підсилюють значущість винищення Лобо і його зграї, вносять не тільки мотив необхідності, але й мотив корисливості, а опис нападу вовка на стадо підкреслює рішучість, безстрашність, винахідливість звіра.

4. Слово вчителя.

Отже, ми бачимо, що Сетон-Томпсон відбирає для розповіді тільки ті деталі, подробиці та художні засоби, які зміцнюють драму сірого хижака, допомагають відчути його біль, тугу, відчай, не заважають йому, однак, закінчити життя «так само, як прожив ... з повною гідністю, безбоязно, мужньо». Це змушує читачів замислитися про тих, на кого людина легко піднімає руку, вважаючи себе єдиним володарем природи, які мають право розпоряджатися життями «менших братів», які теж хочуть жити і продовжувати свій рід. Але людина часто забуває про те, що усяка тварина має своє призначення і створена не даремно, він пам'ятає лише про себе і свої права та інтереси. Не випадково в пісні В.Висоцького про полювання на вовків співається: «Цю бійню затіяв не Бог - людина...»
Прослуховуємо пісню Висоцького «Полювання на вовків».
-Учні, чим співзвучна пісня розповіді Сетон-Томпсона?
І там, і там передана трагедія боротьби сильних зі слабкими, неминучість результату цієї боротьби, відчайдушне бажання жити вільно, за своїм єством, і стверджується право на цю свободу.

5. Рефлексія.
Оповідання «Лобо» Сетона-Томпсона відкрив мені ...

Допоміг зрозуміти ...
Запам'ятався ...
Змусив задуматися ...
Запав у душу...

6. Домашнє завдання.
Завдання за вибором у відповідності з інтересами учня:
Напишіть твір-мініатюру «Що я хотіла б сказати Сетону-Томпсону?»
Розкажіть, які «карби на серці» залишила у вас ця розповідь.
Намалюйте обкладинку до оповідання «Лобо».