Урок 22 Тема: Урок - дослідження за твором Е. Сетона-Томпсона "Снап"







Мета: вчити виявляти проблему, поставлену автором розповіді, визначати авторське ставлення до неї і формувати творчу читацьку позицію через організацію покрокового дослідження тексту, формувати навички роботи з текстом,розвивати навички елементів дослідницької роботи з текстом: спостерігати, аналізувати, робити висновки, а висновки підкріплювати цитуванням тексту, розвивати вміння будувати монологічні висловлювання, виховувати любов до природи, тварин, виховувати у дітей власне почуття гідності.

Обладнання: портрет письменника; ілюстрації собак різних порід; малюнки автора, дитячі малюнки, виставка книг про тварин, мультфільм «Лунтик та його друзі».

Епіграф.

Мужність росте з небезпекою: чим тугіше приходиться, тим більше сил. Йоган Фрідріх Шиллер

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

1 Перш ніж почати урок, я пропоную подивитися вам 216 серію знайомого всім мультфільму «Лунтик та його друзі».

2. Слово вчителя.
- Про що цей мультфільм? ( Про страх)
- А вам, учні, знайоме почуття страху? Що таке страх? Як він проявляється? На які вчинки штовхає? Це добре?
- Давайте підберемо антонім до слова страх (безстрашність, сміливість, хоробрість).
- А безстрашність - це добре? Чи Легко бути сміливим? Сміливих і безстрашних людей як ще ми називаємо? (Герої).

II. Повідомлення теми і проблеми уроку.
- До цього уроку ви прочитали оповідання "Снап" Сетона - Томпсона. Епіграфом до уроку я обрала вислів Ф. Шиллера (на дошці).
- Проблема, яку нам належить вирішити на цьому уроці, - чому загинув Снап? Я пропоную вам провести своє незалежне розслідування і встановити винуватця смерті собаки.
- Дозвольте мені попрацювати слідчим, ви всі будете свідками, а ще нам потрібні будуть експерти з тварин (собак і вовків).

III. Робота по темі уроку.
- Кому належить собака? (Автору).
- Коли ви вчилися в початковій школі, то знайомилися з творчістю В. Біанкі,

М. Сладкова. Це російські автори, яких можна віднести до письменників - анімалістів.
- Хто такі анімалісти?

ІV. Бесіда з елементами аналізу за оповіданням «Снап».
- Запросимо свідків. Їх позицію будемо зачитувати по тексту.
- Встановимо ім'я загиблої собаки. (Снап).
- Як перекладається це ім'я? (Снап - "цап", "клац").
- Як ви охарактеризуєте це ім'я?
- Чому його ім'я внесено в заголовок?
- Як з'явилося цуценяу автора?
- Що це за порода?
- Слово надається експерту за бультер’єрам.

V. Повідомлення учнів про породи собак.
Експерт по бультер’єрах.
(зразок повідомлення)
Бультер'єр походить від собак, якими дратували биків для потіхи. У 1835 році англійський парламент заборонив цю розвагу.
Бультер'єр - це гладіатор серед собак. Він повинен бути міцно збитим, мускулистим, гармонійно складеним і рухливим. Всім своїм виглядом він висловлює гостроту розуму і рішучість. Він сповнений вогню і абсолютно безстрашний, але урівноважений і добре піддається вихованню.
Окрас білий і тигровий з білими плямами. Голова велика, видовжено - яйцевид-ної форми, з сильною мускулатурою. Мочка носа чорна і злегка спрямована вниз. Ніздрі добре розвинені. Нижня щелепа потужна. Хвіст короткий, тримається горизонтально. Лапи круглі і компактні, пальці склеписті.
Бультер'єр - собака могутня, б'є через край енергією, його не можна прирікати на життя в квартирі з короткими прогулянками у дворі.
Незважаючи на досить лютий вигляд, бультер'єр насправді дуже ласкавий, йому можна довіряти дітей. Але якщо бультер'єра зачепить будь-яка інша собакак, він безстрашно кидається в бій і буде битися до кінця - ніколи не здається. Красивою цю собаку не назвеш, але у неї своя особлива чарівність.
Вчитель.
- Як складаються стосунки господаря зі щеням?
- Як складаються стосунки у цуценяти з оточуючими - з квартирною хазяйкою, зі скотарямии, з іншими собаками.

- Де відбуваються основні події оповідання.

-Яка проблема не дає спокою скотаряма.

-Які породи собак використовують скотарі в полюванні на вовківк
Слово експертам. Охарактеризуйте нам такі породи собак: гончі, доги, хорти, вовкодави.
- Як же мисливці розподілили ролі для собак на полюванні? (Хорти - для гону, доги - для резерву, гончі - для вистежування, у них тонкий нюх, вовкодави - для головної битви).
- Чому ж ковбої Пернуфи зазнають невдачі?

-Який висновок робить старий Пернуф про собак?

-Навіщо господар - автор привіз свого бультер'єра в Мендозу?

-Чим закінчилося перше полювання Снапа? (Собаки зловили койота).
Експерт з койотах бере слово (зразок повідомлення).
Койот або луговий вовк - хижий ссавець сімейства псових.
За розмірами койот помітно поступається звичайному вовкові. Довжина тіла - 75-100 см, хвоста – близько 30 см, висота в холці - 50 см; маса - 7-21 кг (для порівняння, вага дорослого вовка зазвичай становить 32-62 кг). Як і в інших диких собак, у койота стоячі вуха та довгий пухнастий хвіст. Хутро довше, ніж у вовка. Забарвлення буре. Кінець хвоста чорний. Форма морди більш витягнута і гостра, ніж у вовка, і нагадує лисячу.
Поширений в Новому Світлі, від Аляски до Панами. Існує 18 підвидів.
Полюють койоти поодинці, парами, іноді, на велику дичину зграями. Розподіл ролей у полюванні зграї таке ж, як у вовків: загоничі виводять дичину на засідку або женуть її по черзі. Іноді койот полює спільно з американським борсуком, який розриває вхід в нору і виганяє її мешканця прямо на койота. Кожен койот, пара або сімейна група володіють власною територією, центром якої є лігво або нора.

Самий «спортивний» з усіх диких псових, койот здатний здійснювати стрибки у 2-4 м завдовжки і бігти зі швидкістю 40-50 км/год; на коротких дистанціях розвиває швидкість до 65 км/год. Може переміщатися на великі відстані; на полюванні за ніч в середньому проходить 4 км. Можливо, у койота найбільш розвинені серед усіх псових органи чуття; він бачить на відстані до 200 м, однаково добре і вдень, і вночі. Крім того, койот - самий «голосистий» серед північноамериканських ссавців: його гучне виття становить невід'ємну особливість прерій.
Основні вороги - пума і вовк. Койоти рідко конфліктують серйозно, навіть вторгнення чужинців на ділянку зграї зазвичай не призводить до сутички.
Койоти живуть до 10 років на волі і 16-18 років у неволі.
Койот чудово пристосовується до мінливого середовища проживання. Це один з небагатьох видів тварин, здатних виживати в урбанізованих районах.
Койот знищує шкідливих гризунів (мишей, щурів).

VI. Рішення проблеми уроку.
- Отже, всі собаки-чудові мисливці, у кожної породи собак є, своя, притаманна тільки їй якість, але чим кращі бультер'єри?
- А що каже автор - натураліст, як відрізнити на великій відстані койота від вовка? ( За хвоста)
- Чим закінчилося друге полювання для Снапа? (Всі собаки злякалися, а Снап не взяв вовка).

- Прочитаємо сцену третього полювання.
- Тепер мисливці побачили сценку бою. Снап виправдав рекомендації свого хо-зяїна.
- Що затьмарило радість перемоги? ( Це було вовченя. Снап був поранений).
- Отже, Снап поранений, а його господар на наступний день знову збирається на полювання. Чи це не підтвердження того, що господар винен у загибелі собаки? Якщо ви не згодні з моїм припущенням, доведіть протилежне.

Докази.
1. Господар лікує собаку.
2. Замикає в сараї, не хоче, щоб Снап брав участь у полюванні.
3. Снап сам втік з сараю і наздогнав мисливців.
4. Господар посадив його на сідло з твердим переконанням, що він просидить там до повернення.
- Як веде себе Снап на останньому полюванні? (Він вистежив з сідла вовка, зістрибнув і кілька хвилин вів за собою собак. поки не вийшли на відкритий простір.
- Хто перший наздогнав вовка? (Дандер).
- Як поводяться собаки?
- Які епітети і порівняння використовує автор при описі вовка? (Безстрашний вигляд, мускулисті груди, смертоносні щелепи, похмурий, з невтомними лапами, безмовний звір, могутній велитень.
- Висновок: вовк описаний з повагою.
- А які мовні засоби використовує автор для опису Снапа? (Маленький, повільний, маленький білий пес, безстрашний Снап, біла собачка, ватажок незламної відваги, хоробрий).
- Висновок: описує собаку з любов'ю.
Зачитаєм сценку загибелі Снапа.
- Чому мисливці не втрутилися в цю битву?
- Що змусило старого Гарнуфа проговорити тремтячим голосом «Краще б у мене 20 биків пропало»
- Яку оцінку дав старий скотар собаці?
("Ось це справжній сміливець! Без хоробрості в нашій справі недалеко підеш.
- Так чому ж загинув Снап? Хто в цьому винен? Автор? (Ні, господар не винен. Собака безстрашний і відважний, він здійснює подвиг на благо людям. Він служить надійно своєму господареві.
IX. Підведення підсумків уроку.
- Якими ж словами можна закінчити урок мужності, який дав нам собака?
Повертаємося до епіграфу уроку. Яку ж пісню ми сьогодні заспівали?
"Безумству хоробрих співаємо ми пісню ..."
- Що героїчного було в поведінці Снапа?
X. Домашнє завдання.
Скласти характеристику Снапа за простим планом.