Запитання і завдання (сторінка 125)







I. Знаю й систематизую нову інформацію.

Коли і де з’явилися первісні люди на Землі?

2,6 млн. років тому, Олдувайська ущелина, Африка.

Про які пам’ятки про життя первісних людей ви дізналися?

У світі:

  • Олдувай, Таунг - південна мавпа, людина вміла (2,6 - 1,5 млн. років тому).
  • Коро-Торо, Гадар, Кударо, Гейдельберг, Терніфін, Сент-Ашель, Вертешселлош, Чжоукокдянь, Ява - людина прямоходяча (1,5 млн. років - 150 тис. років тому).
  • Олдувай, Крапина, Ле-Валлоне, Ле-Мустьє, Неадерталь - неалерталець (150 - 35 тис. років тому).
  • Кармел, Кро-Маньйон, Ласко, Мізин, Костенки, Сунгир, Ніа - кроманьйонець (людина розумна) - 35 тис. років тому.

В Україні:

  • Королево, Лука-Врублевецька, Амвросіївка, Шари - людина прямоходяча (1 млн. років тому)
  • Киїк-Коба, Шайтан-Коба, Бабин, Молодове, Василівка , Кодак, Деркул - неалерталець (150 - 35 тис. років тому)
  • Мізин, Молодове, Добраничівка, Гінці, Межиріч, Кирилівська стоянка, Білолісся, Анетівка, Волоське, Каїри, Кам'яна Могила, Сюрень, Заскельна, Пушкарі - кроманьйонець (людина розумна) - 35 тис. років тому.

За допомогою яких історичних джерел вчені дізнаються про життя первісних людей?

Вчені дізнаються про життя первісних людей за допомогою речових і візуальних історичних джерел - кам'яних знарядь і останків первісних людей, наскельних зображень.

Чому немає єдиного підходу до визначення походження людини?

Жодна відповідь про походження не задовольняє всіх.

II. Обговоріть у групі

1. Як ви думаєте, чи відрізняються стоянки первісних людей на території України та в інших місцях, наприклад, Азії чи Африки?

Стоянки в Україні та світі можна виділити матеріальними культурними пам’ятками (матеріали для виготовлення знарядь праці, кістки тварин, добутих мисливцями) та ознаками первісного мистецтва.

2. Як зміни природного середовища вплинули на розвиток первісної людини?

Людина адаптувалася до нових умов — із похолоданням клімату навчилася шити одяг і будувати будинки. У міру потепління клімату люди навчилися займатися землеробством.

III. Мислю творчо

1. Уявіть, що вам вдалося побувати на стоянці первісної людини на території України. Що ви там побачили? Що вразило найбільше?

Найбільше вражають аскетичні умови життя первісної людини, позбавлені будь-якого комфорту. Ми бачимо залишки вогнища, кістки вбитих тварин, кам’яні знаряддя праці – наконечники стріл і списів, ножі, скребла, проколки, кістяні гарпуни та голки, рибальські гачки.

2. Дізнайтеся з додаткових джерел, чи існують у наш час на Землі спільноти, які живуть способом життя первісних людей. Висловіть припущення, яку допоміжну історичну дисципліну варто було б долучити до їх вивчення.

Первісних общин, невідомих цивілізації, сьогодні не залишилося. Вони можуть бути розташовані в місцях на Землі, до яких сучасній людині важко дістатися, якщо такі взагалі є, або незручно дістатися - наприклад, у джунглях, пустелях, горах або віддалених островах.
Допоміжні історичні дисципліни, які можуть брати участь у вивченні історії стародавнього народу: археологія (виявлення слідів матеріальної культури), етнологія (бере за об'єкт дослідження первісний побут сучасного суспільства, вивчає побут стародавніх людей), епіграфіка ( написи на скелях)