Запитання і завдання до прочитаних уривків. Капелюх чарівника (сторінка 223)







1. Перекажіть зміст епізодів твору, які вам найбільше сподобалися. Що надає їм казкового характеру?

Як чарівний капелюх перетворив яєчну шкаралупу на пухнасті хмаринки, і Хропусь з Нюхмумриком каталися на них та спрямовували свої хмаринки одна на одну. Казковість полягає в тому, що капелюх перетворює на різні речі все, що лежить в ньому, та те, що на хмаринках каталися діти.

2. У чому полягала чарівна сила капелюха, якого знайшли герої твору?

Речі, які довго лежали в капелюшках, змінювали свою форму на іншу. «Суть у тому, що речі, які досить довго полежали в капелюсі, міняли свою форму - на яку саме, передбачити неможливо.»

3. Як чари капелюха подіяли на Мумі-троля? Що він пережив під час цієї пригоди? Прочитайте відповідні рядки тексту. Завдяки чому вдалося розвіяти чари?

Під час гри в хованки, він приховався під Чарівним капелюхом і перетворився на дивну істоту ("У чарівному капелюсі він перемінився на чудернацьке звірятко."). Його друзі не впізнали його, а через те, що сам Мумі-троль не здогадувався, що він змінився, вони почали бійку і вважали його самозванцем: "Вони всі наскочили на бідолашного Мумі-троля. Той так розгубився, що він навіть не подумав захищатися, а коли сам розсердився насправді, було вже занадто пізно: він лежав на землі під зав'язкою тіл, які верещали, шкварчали та махали лапами й хвостами у всі боки." Лише мама Мумі-троля впізнала в ньому свого сина, тому закляття було зняте, і він став таким самим, як раніше.

4. Як герої впіймали Мурашиного Лева ? Що відбувалося з капелюхом, після того як до нього потрапив цей звір? На кого перекинувся Мурашиний Лев? Що, на вашу думку, може означати таке перетворення?

Вони сховали в піску скляну пляшку, а їхнє сумнівне ствердження про те, що Мурашиний Лев не зможе сховатися в піску за З секунд, роздратувало його. Розлючений Лев почав закопуватися у пісок у місці, де вони сховали пляшку, і потрапив у неї.

Друзі посадили Мурашиного Лева в шапку і прикрили її іншомовним словником. Мурашиний Лев перетворився на їжака, слова зі словника розбіглися, а пісок перетворився на воду. Лев був страшним і злим в реальному житті, тому в шапці він перетворився на маленького та доброзичливого їжака. Тому шапка перевернула речі з ніг на голову.

5. Чи можна назвати Мумі-троля та його друзів сміливцями?

Далі вони вирішили піймати Мурашиного Лева, хоча він загрожував з'їсти їх. Для експерименту вони вирішили посадити його в Чарівну шапку, хоча наслідки могли бути непередбачуваними, і так і сталося. Вони не злякалися і почали кататися на хмарах, врізаючись один в одного. Вони майже не боялися, коли Нюхмумрик розповів досить жахливу історію про Чарівника та Чорну пантеру.

7. На що можуть перетворитися монетка, щітка для одягу, дзеркальце, потрапивши в капелюх Чарівника? У які ігри можна було б зіграти з новими предметами?

Монетка - це колесо від велосипеда. Щітка для одягу - як гойдалку, а дзеркальце - як ковзанку.

8. Як герої поставилися до історії Чарівника? Поясніть їхні почуття

Друзі були здивовані, деякі трохи налякалися, деякі не хотіли приєднуватися до Нюхмумріка, тому що Нюхмумрік розповів жахливі історії ("бездонна яма, а хмари поширюються над її краєм"; "хмари, що проходять над ним, перетворюються на кров'яно-червоний колір. Очі Чаклуна також світяться червоним у темряві.").

Нюхмурик також розповів, що Чаклун літає між планетами, що складно повірити.

9. Хто говорив такі слова? Згадайте імена персонажів. Як їх характеризують ці висловлювання?

  • «Клянуся своїм хвостом! Клянуся своїм хвостом!» - Мумі-троль (чесність)
  • «Я - Король з Каліфорнії!» - Мумі-троль (любить вигадувати)
  • «Він найліпший Мумі-троль у світі, і ми його страшенно любимо!» - Хропся (любляча)
  • «Женіть у шию того потворного короля, який ображає нашого Мумі-троля!» - Чмих
  • «Свого рідного маленького Мумі-троля я впізнаю завжди!» - Мумі- мама (любляча)
  • «Хто тут сказав "слабак"?» - Мурашиний Лев (злий)
  • «Я навіть не наважуюся думати, що станеться, коли він вирветься наволю!» - Хропусь (чутливий)
  • «Збагнути не можу, чому ви стільки галасу здіймаєте з приводу речей звичайних й очевидних!» - Гемуль (розсудливий)
  • «Експериментів без ризику не буває! Кидайте його до капелюха!» - Нюхмумрик (сміливість)