Розділ 2. Казки народів світу (сторіка 39)







Літературна розминка

1. Назвіть свої улюблені народні казки. Поясніть, чим вони вам подобаються.

  • Котигорошко - сила і доброта головного героя.
  • Про бабину та дідову дочку - добро перемагає зло

2. Що, на вашу думку, відрізняє казку від оповідання? Обґрунтуйте відповідь на прикладі відомих вам творів.
Дії в казках не обмежені простором і часом, на відміну від оповідань, які завжди короткочасні та відбуваються в конкретному місці. Сюжет в оповіданні оригінальний і відображає стиль автора.
Оповідання від казки відрізняє правдивість сюжету та героїв. Казка за своєю природою — це вигадана пригодницька історія, покликана донести до читача (як правило, дитини) певну думку.

Перевірте себе

1. Дайте визначення народної казки.
Народна казка — найдавніший вид казок. Їх особливістю є відсутність особи автора. Народні казки — це твір всього суспільства.

2. На матеріалі будь-якої народної казки поясніть, у чому полягає її вигаданість і правдивість.
Наприклад, в казці Котигорошко правдивість полягає в силі і доброті головного героя. Вигаданість в неіснуючих істотах, таких як змій, який міг говорити.

3. Які типи фольклорних казок ви знаєте? Обґрунтуйте відповідь прикладами.
Типи фольклорних казок:

  • про тварин,
  • чарівні казки,
  • соціально-побутові казки.

Соціально-побутові казки. Найдавнішим видом є казки про тварин. Улюблені герої цих творів — хитра лисиця, боягузливий заєць, вовк лихоманець, незграбний ведмідь. Боротьба звірів за своє існування нагадує життя людей, їх позитивні риси чи вади.

Чарівні казки беруть початок в міфічних обрядах. У цих казках відбилося прагнення людей протистояти силам природи, мрії про краще життя, про полегшення важкої фізичної праці.

У соціально-побутових казках відбилося реальне життя людей, соціальні конфлікти, які виникали в суспільстві. Тут бідний перемагає багатого, кмітливий солдат стає царем і править справедливо, молодший брат, якого всі вважають дурнем і нікчемою, завдяки своїй доброті, кмітливості, розуму отримує, на відміну від середнього і старшого, щастя і багатство тощо.

Всі казки мають типову побудову, до її елементів відносяться: зачин, кінцівка, повтори (в більшості випадків триразові) і ін.

4. Розподіліть ознаки чарівної казки, казки про тварин та соціально-побутової казки серед трьох козубців. Занотуйте результати в зошиті, намалювавши козубці й написавши біля них відповідні ознаки.

  • Казки про тварин — це казки, в яких головними героями є тварини — лісові та домашні, а також птахи та комахи. В образах тварин ми бачимо алегорію.
  • Чарівні казки ще називають фантастичними. Ці назви пов’язані з тим, що характерною особливістю цього різновиду казок є перевага чарівного (фантастичного) над реальним.
  • Соціально-побутові казки порівняно з іншими казками з’явилися набагато пізніше — приблизно в ІХ-Х ст. У соціально-побутових казках значно меншу роль відіграють елементи чарівного. Тут, навпаки, більше значення припадає на зображення реальності.

5. Доведіть! На конкретних прикладах відомих вам народних казок покажіть, що вони містять певне повчання.

  • Народна казка «Лисиця та Журавель»: навчає, що як ти відносишся до інших, так інші будуть відноситися до тебе.
  • Літературна казка «Віні Пух»: вчить нас дружбі та взаємодопомозі