§44-45. Байки Леоніда Глібова







4. Завдання.

1. Прочитайте рядки.

Сидить, спесиво поглядає,

Що робиться в садку;

Вітрець тихесенько гойдає,

Мов панночку яку...

В уривку вжито

  • А персоніфікацію - Вітрець тихесенько гойдає,
  • Б порівняння - Мов панночку яку...

2. Слова «Непрохана не лізь!» («Муха і Бджола») промовляє

  • В Бджола

3. Найточніше мораль байки «Жаба і Віл» передає прислів’я

  • Б не надувайся, жабо, бо до вола ще далеко

4. Якими людськими рисами наділена Муха, а якими — Бджола? Чи мають вони щось спільне? Чи лагідна Муха з Бджолою від початку й до кінця байки? Як і чому змінюється настрій Мухи впродовж спілкування з Бджолою?

Муха у байці наділена такими людськими рисами, як лінощі, привласнення плодів чужої праці і байдужість до наслідків своїх дій. Бджола ж, навпаки, є працьовитою, справедливою та чесною.

Муха починає спілкування з Бджолою лагідно, але після того, як Бджола висловлює свою думку про те, що Муха привласнює чужу працю, настрій Мухи змінюється. Вона стає образливою та агресивною, використовуючи сарказм у своїх відповідях. Ця зміна настрою Мухи відбувається через те, що вона відчуває критику своїх дій і намагається захистити свою поведінку.

5. Хто промовляє останні три рядки байки «Муха і Бджола»? Як ви розумієте цю настанову?

Промовляє автор. Він дає настанову не наслідувати поганих рис мухи

6. Яку людську ваду втілено в образі Жаби? Чи траплялись у вашому житті такі люди? Якщо так, то в чому виявлялася ця риса характеру?

В образі Жаби втілено негативну людську ваду - заздрість. Через неї вона захотіла бути великою, як віл, надулась та луснула. Заздрісні люди трапляються у нашому житті. Ця риса характеру може виявлятися у інтригах, що плетуть деякі однокласники, щоб здобути щось подібне, щоб не вчитися.

Найкраще мораль байки «Жаба і Віл» передає прислів'я: "Не надувайся, жабо, бо до вола ще далеко."

7. Які типові риси характеру втілює Лисиця? Чи бувають, на вашу думку, люди, які жодного разу в житті не схитрували? Якщо ні, то чому ж тоді засуджуємо цю рису — хитрість?

Лисиця втілює такі типові риси характеру: хитрість, лицемірство. Ймовірно, важко сказати, чи бувають люди, які ніколи не схитрували у житті. Проте всі засуджують цю рису, оскільки вона може спричинити біду іншим, нагадує про неправду та використовує інших.

8. Доведіть, що байка Л. Глібова «Щука» сатирична

Байка Л. Глібова "Щука" є сатиричною, оскільки вона викриває негативні риси людського характеру та насміхається з них. У байці, щука, яка символізує заздрість та жадібність, хоче з'їсти більше, ніж їй потрібно. Це викриває негативний аспект жадібності та непомірного споживання у людях. Крім того, автор робить це з використанням гумору та комічних ситуацій, що є характерними рисами сатири.

9. Складіть і запишіть мораль до байки Л. Глібова «Щука»

Судді не повинні бути зацікавленими, а повинні діяти відповідно до законодавства. Судді прислухалися до зацікавленої особи - Лисички, тому винесли відповідний вирок. У своєму творі автор засуджує хабарництво, нещирість, притворство та несправедливість.

10. Домашнє завдання.

1. Випишіть із байки Л. Глібова «Муха і Бджола» слова зі зменшено-пестливими суфіксами. Поміркуйте, навіщо автор використав їх у творі (усно)

Зі зменшено-пестливими суфіксами в байці "Муха і Бджола" вжито слова:

  • панночку
  • тихесенько

Автор використав ці слова для надання більш милозвучного та привітного звучання тексту. Вони створюють пестливу атмосферу та додають елементи гумору до твору.

Подумайте й розкажіть

Вчинки якого персонажа Л. Глібова нагадали вам про себе чи ваших друзів?

Відповідь може бути різною для кожної людини, оскільки індивідуальні досвіди та характеристики різняться. Наприклад, якщо в байках зустрічається персонаж, який проявляє жадібність, то можливо, хтось може відчувати, що цей персонаж нагадує йому про себе або своїх друзів, які також мають подібні риси характеру.

До якого героя/героїні з байок Л. Глібова ви маєте найбільшу симпатію? Чому?

Симпатію до героя/героїні з байок Л. Глібова можна відчувати залежно від багатьох факторів, таких як їхні вчинки, моральні якості та спосіб взаємодії з іншими персонажами. Кожна людина може мати свої улюблені герої, оскільки це залежить від їхніх особистих переконань та індивідуальних схильностей. Наприклад, хтось може симпатизувати бджолі за її працьовитість та справедливість, або може відчувати співчуття до жаби за її недосконалість та помилки.

Який термін був найскладнішим для розуміння — алегорія, байка чи мораль?

З групи термінів, які наведені у питанні, найскладнішим для розуміння може бути термін "алегорія". Алегорія - це літературний прийом, коли символічні образи використовуються для передачі певних ідей або моральних понять. Цей термін може бути менш знайомим людям, які не мають досвіду вивчення літератури.