§22-24. Сміливість і відвага козаків у творчості Володимира Рутківського







1. Які факти з дитинства В. Рутківського свідчать про інтерес письменника до історії?

Факти з дитинства В. Рутківського, які свідчать про інтерес письменника до історії, включають розкопки первісної стоянки ашельської епохи разом з друзями в рідному селі, а також його дитинство, проведене в місцях, де бився славетний Наливайко і пародії всього Морозенка.

2. У якому столітті відбуваються події твору? Що ви знаєте про цей час в Україні?

Історичний роман «Джури козака Швайки» розповідає про часи зародження козацтва в Україні. Дія твору відбувається у XV столітті. У першій частині роману вказано, що події твору починаються у березні 1487 року. У той час українські землі входили до Великого князівства Литовського. Більшість населення мешкала на обжитих землях Галичини, Поділля, Волині та Полісся. Селяни, тікаючи від свавілля панів, селилися у тирлах річок, де могли вільно рибалити, полювати, добувати мед. Вони утворювали озброєні козацькі загони, які протистояли утискам панів Князівства Литовського та безперервним набігам на українські землі турецько-татарських загарбників.

3. Поясніть значення слів джура, волхв, характерник.

  • Джура — у давнину зброєносець, помічник козацької старшини.
  • Волхв — ворожбит, чарівник.
  • Характерник — назва козака на Запорозькій Січі, якому приписувалися магічні здібності.

4. Розкажіть, якими ви побачили Санька й Грицика. Що в них спільне, а що відмінне?

Санько: єдина дитина у родині. Матір його пестить, дуже хвилюється та опікає. Це мрійливий хлопчик, який багато фантазує. Він досить спокійний, розсудливий. Санько має хист до ворожіння, подумки навіюючи власні бажання іншій людині.

Грицько: сирота, який по черзі живе у різних людей та допомагає їм по господарству. Дуже активний та жвавий хлопчик, який не може всидіти на місці. Гриць ніколи не дасть себе обманути, адже він дуже уважний до людей та має зіркі очі.

Спільні риси: кмітливі, хоробрі, не боязкі, розумні, допитливі, справедливі, чесні, відважні

5. В одній із історій твору Швайка на час своєї відсутності призначив Барвінкові за його сподаря Санька. Чому саме його, а не Грицика?

Швайка вибрав Санька господарем для Барвінка, бо Санько вже мав практику на фермі й знав, як все працює. Грицик натомість був дуже чутливий і не такий впертий, як Санько. Грицик не розумівся на сільських справах, тому Швайка думав, що Санько краще справиться з обов'язками господаря. За це він і вибрав саме його.

6. Пригадайте, у якому творі, що ви чіпали в 5 класі, головні герой теж товаришував з вовком. Чим відмінні ситуації в згаданому й щойно прочитаному творах?

У "Мауглі" головний герой також товаришував із вовком Акелою. Однак ситуації відрізняються темою та контекстом: у "Мауглі" вовк є добрим другом героя, провідником і допомагає йому вивчати закони джунглів, годі як у "Джури козака Швайки" вовк відіграє іншу роль у пригодах козаків і більше нагадує собаку.

7. Охарактеризуйте Тишкевича та його попутників.

Тишкевич. Цей зрадник служить пану Кобильському. Він наводить татар на українські села, продає їм відомості про козаків, грабує та вбиває одиноких людей в плавнях (з дозволу пана Кобильського). Він підступний і жорстокий, думає тільки про свої інтереси. Він гине наприкінці війни від стріл татар. Його попутники, Грицик і Санько - це друзі-земляки, які випадково змушені шукати щастя поза своїм рідним селом Воронівкою. Вони самостійні, наполегливі, сміливі, уміннями гарно володіють, відчайдушні, вміють добре їздити на коні й практикують шаблею (дерев'яною).

8. Доведіть конкретними прикладами з тексту, що козаки були великими оптимістами й жартівниками.

  1. У розділі "Козацькі острови" описується, як козаки зустрічають Тишкевича та його попутників. Вони починають жартувати та підштовхувати один одного, щоб показати свою силу та вміння. Наприклад, один з козаків каже: "Якщо він (Тишкевич) не знає, де ми знаходимось, то нехай сам нас шукає. Ми ж не зникнемо". Це свідчить про те, що козаки не бояться нічого та завжди готові до жартів.
  2. У розділі "Козацький похід" описується, як козаки готуються до битви з татарами. Під час підготовки вони жартують та сміються, щоб зняти напругу та підвищити настрій. Наприклад, один з козаків каже: "Якщо ми переможемо, то будемо пити горілку, а якщо програємо, то будемо пити ще більше горілки". Це свідчить про те, що козаки не здаються і завжди залишаються оптимістами.

9. Перекажіть фрагмент твору, у якому Грицик і Санько взяли в полон Тишкевича й утримували його до повернення козаків.

Ближче до вечора наблизилися два човни з трьома людьми. Друзі сховалися за кущами. Коли човни підпливли ближче, хлопці зрозуміли, що один з них - Тишкевич. Незапрошені гості висадилися на острів, оглянули курінь, але нікого не знайшли, бо хлопці з вовком сховалися. Тоді Тишкевич наказав двом іншим плисти на інший острів, а сам залишився. В курені він побачив в'язки бобрових шкурок, багато меду і в'яленої риби. Грицько і Санько вирішили взяти Тишкевича у полон. Вони сховали його човен в очеретах, а потім пішли до чоловіка у супроводі Барвінка. Вони зв'язали йому руки й зачинили у курені. Коли сині прапори Тишкевича знову припливли до острова, хлопці сказали їм, що козаки повернулися з походу і передали злодія Швайці. Ті перелякалися і відпливли трохи далі від них. Другого дня на острів повернулися козаки.

5. Завдання. Сторінка 88

1. Хто слугував двом господарям одночасно? Як називають таких людей?

Тишкевич слугує двом господарям одночасно. Таких людей називають дворовими.

2. Якими рисами Пилип Швайка відрізнявся від решти козаків?

Пилип Швайка відрізнявся від решти козаків такими рисами:

  • Був дуже сміливий та відважний.
  • Показував високий рівень кмітливості та розуму.
  • Мав сильний лідерський потенціал та здатність до організації.
  • Був справедливим та чесним.
  • Володів великим почуттям гумору та був відомим жартівником.

Ці риси допомагали Швайці вести козаків та виконувати свої завдання.

3. Письменники часто наділяють своїх героїв промовистими іменами. Прокоментуйте імена Юзефа Тишкевича, Пилипа Швайки й Володка Кривопичка.

Імена героїв наділені символічним значенням: Юзеф Тишкевич символізує польську владу та аристократію. Пилип Швайка - кмітливість та хитрість, а Колодко Кривопичка - сміливість та рішучість.

4. Хто такі Вітрик і Барвінок? Як характеризує героїв твору їхнє ставлення до Вітрика й Барвінка?

Цей Швайків кінь Вітрик, темно-рудавого забарвлення, і вовк Барвінок є вірними тваринами. Вони сміливі, мудрі і вміють виявляти свої почуття. Часто вони стають єдиними, хто може врятувати, навіть якщо це коштує їх власного життя. Барвінок рятує Швайку від Гафур-аги й приносить вісточки від діда Кудьми, які він приховує у своїй шерсті. Пилип називає вовка своїм сіреньким братиком і завжди на нього розраховує.

5. Розкрийте лексичне значення слів плавні, верболіз, курінь, очерет. Саме за допомогою цих слів автор передає колорит місцевості, у якій відбуваються події твору. Коротко опишіть цю місцевість.

  • Плавні - заболочена місцевість з рослинністю та водою;
  • верболіз - зарослі верб;
  • курінь - житло козаків;
  • очерет - довгі, тонкі стебла рослин.

Описуючи місцевість за допомогою цих слів, автор створює картину багатого природного середовища, ідеального для життя козаків.

6. Кому з героїв твору ви найбільше симпатизуєте? Чому саме йому?

Пилип Швайка. Він вірний товариш, турботливий і уважний до Санька і товаришів-козаків. Швайку можна назвати справжнім лицарем, який визволяє селян з татарського ярма, захищає місцевих людей від панської сваволі та карає підступних зрадників.

7. Як, на вашу думку, далі розгортатимуться події у творі? Що станеться із Саньком і Грициком?

Можливо, події у творі розгортаються так, що Санько та Грицик будуть утікати від пана Кобильського, який їх переслідуватиме. Вони можуть знайти новий дім і захиститися від цього поганого чоловіка. Швайк і інші козаки, можливо, допоможуть їм у цьому непростому завданні. Також герої можуть потрапити в різні пригоди та навіть битви.

8. Заповніть у зошиті таблицю, записавши до неї характеристики героїв із довідки.

Санько Грицик
Єдина дитина у родині. Матір його пестить, дуже хвилюється та опікає. Це мрійливий хлопчик, який багато фантазує. Він досить спокійний, розсудливий. Санько має хист до ворожіння, подумки навіюючи власні бажання іншій людині. сирота, який по черзі живе у різних людей та допомагає їм по господарству. Дуже активний та жвавий хлопчик, який не може всидіти на місці. Гриць ніколи не дасть себе обманути, адже він дуже уважний до людей та має зіркі очі

9. Словесно намалюйте ілюстрацію до найцікавішого фрагмента з прочитаних частин твору В. Рутківського.

Уявімо картину, де Швайка, Грицик і Санько ведуть погоню за Тишкевичем. Всі на конях, мечі в руках, і ривки коней від вітру розпушені, а обличчя героїв промовляють рішучість і відвагу. Цей момент наповнений динамікою і напруженістю: кожен з героїв пронизаний рішучістю зловити зрадника. Задній план показує стіну, що розтягується до горизонту, символізуючи безмежні можливості й пригоди, які ще чекають на героїв.

Ця ілюстрація не просто зобразить дію, але й передасть внутрішню енергію та емоції героїв, їхню рішучість і відвагу. Такий образ буде яскравим і незабутнім, доповнюючи емоційний колорит твору.

10. Домашнє завдання

1. Дайте розгорнуту письмову відповідь на запитання «Які козацькі чесноти ми маємо зберегти й передати наступним поколінням?» (5-7 речень), використавши за приклад героїв твору В. Рутківського.

По-перше, ми повинні зберегти і передати наступним поколінням відвагу і мужність, як у Швайки. Він не боявся стикатися з татарами, навіть коли був поранений. Це показує, що в житті є моменти, коли треба бути сміливим і не уникати труднощів.

Другою важливою чеснотою є вірність ідеалам та братерська дружба. Герої завжди залишаються вірними один одному, допомагають у біді, як не зробили Грицик і Санько.

Також важливою є сила волі. Швайка і його друзі не здалися, навіть коли їх ситуація здавалася безвихідною. Вони завжди шукали способи вийти зі складних ситуацій, як це було з взяттям у полон Тишкевича. І звісно, честь. У творі немає місця для зради та підступності. Це ще одна цінність, яку варто зберегти і передати майбутнім козакам. Отже, козацькі чесноти - це не просто гарні слова, а основа для створення сильної та єдиної нації.

2. Прочитайте твір В. Рутківського «Джури козака Швайки» повністю (за бажанням).

  • Я найбільше симпатизую герою Пилипу Швайці. Він є вірним другом, турботливий і уважний до своїх товаришів. Швайка виступає як справжній герой, який визволяє людей з татарського ярма і бореться з панською сваволею. Його відвага і сміливість заслуговують поваги.
  • Так, я вірю, що в природі існують вовки, схожі на Барвінка. Барвінок втілює риси мудрості, вірності і сміливості. Вовк може бути вірним і розуміти людські почуття, а також допомагати і рятувати у складних ситуаціях. Це реальна можливість, яка існує в природі.
  • Для мене відкриттям у прочитаному творі В. Рутківського була сильна й щира дружба між героями. Швайка, Грицик і Санько - це не просто товариші, а справжні брати, які підтримують один одного у будь-яких обставинах. Вони готові ризикувати заради інших і завжди підтримують один одного. Це нагадує, наскільки важлива є сильна дружба і підтримка в житті.