§31-33. Цікаві й романтичні герої повісті Ярослава Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера»







Сторінка 139

3. Завдання

1. На початку твору в головних героїв не «вигравав веселковими барвами» предмет

  • Б зоологія

2. Майбутнім майстром спорту в повісті названо

  • Б Василя

3. Установіть відповідність

  • 1 Сергій - Б «— Як же ти прокинешся о другій? У нас навіть годинника немає».
  • 2 Митько - А «— Усе кругом — і пилюга, і розжарені спекотні вулиці — навіває сумні думки й сприяє передчасному старінню наших організмів...»
  • 3 Василь - В «— Про яку втому може йтися? Хіба такі хвацькі й відчайдушні мандрівники стомлюються? Хіба мають вони на це право?»
  • 4 Гнат - Д «— А, мандоліна ... Тромбон — оце, я тобі скажу, да!»

4. Через що Сергій та Митько так легко повірили Василеві, що в озері живе якась страшна істота? Чи можна хлопчиків назвати легковажними?

Сергій та Митько так легко повірили Василеві, що в озері живе якась страшна істота, через їх довірачість та наївність. Вони були вразливі до нових і незвичних ідей, і Василь використав це, щоб викликати у них страх і цікавість. Це необачність, а не легковажність, оскільки хлопчики піддалися впливу своєї уяви та були легко переконані в існуванні страшної істоти в озері.

5. Охарактеризуйте поведінку Митька й Сергія в розділі першому повісті. Що в їхній вдачі — спільне, а що — відмінне?

Вони не можуть похвалитися високими досягненнями, не всі предмети в школі їм подобаються. Микола майже завжди є ініціатором (вигадує взяти гербарій старшого брата: уявляє, що завдання на літні канікули важлива причина, щоб Сергія пустили до Юрківки; командує, як зберігати гроші від злочинців під час чаювання в поїзді). Сергій є спокійнішим хлопцем, ставиться до всього більш скептично, не забуває невдачі, хвилюється більше через те, що над ним або над Миколою глузують, але завжди готовий захистити себе або друга. Спільне для хлопців - бажання мандрувати і пригоди (наприклад, поїхати до бабусі Миколи у Юрківку).

6. Що таке романтика? Чи можна подорож хлопчиків до бабусі назвати романтичною?

Романтика - це почуття, стан або настрій, пов'язаний з ідеалізацією, пригодами, емоційною збудливістю та бажанням відчути щось незвичайне та особливе. Подорож хлопчиків до бабусі можна назвати романтичною, оскільки вона включала в себе елементи пригоди, нові враження та знайомство з незвичайними речами. Для хлопчиків це була особлива подорож, яка надала їм можливість втілити свої мрії та відчути себе часткою чогось більшого і цікавого.

7. За якими побутовими деталями ви дізналися, що події в повісті відбуваються не в наші дні?

Щоб попередити Митька про приїзд, він повинен відправити бабусі телеграму, оскільки батьки хлопців і бабуся Митька не мають мобільних телефонів.

Основним джерелом інформації з зоології для Митька і Серії є книжки з бібліотеки, оскільки хлопці не мають доступу до Інтернету.

Митько і Сергій проводять більшу частину часу біля озера або з книжками, тому до них не дзвонять батьки і друзі, оскільки вони не мають ноутбуків, телефонів і доступу до Інтернету.

8. Гра «Так — ні».

  1. Митьку довелося довго вмовляти батьків, щоб дозволили йому поїхати з другом до Юрківки - ні
  2. Василь Трош був майстром велосипедного спорту міжнародного класу - ні
  3. Василь Трош був старший на кілька років за Митька й Сергія - так
  4. Дядько Гнат учився грати на тромбоні - так
  5. Про візит Митька й Сергія бабусю сповістили телеграмою - ні
  6. Про чудовиська, яке живе в озері, хлопцям розповів Василь - так
  7. Сергій запропонував Митькові переночувати біля озера - ні
  8. Сергій під час нічного чергування біля озера заснув - так
  9. Після того як Митько й Сергій знайшли на піску величезні сліди біля озера, вони пішли ночувати до села - так
  10. Митько запропонував піти до бібліотеки й узяти книжки з детективами й фантастикою - - ні

9. Поміркуйте, чим корисні для людини багата уява та фантазія. Аргументуйте свої думки прикладами з тексту повісті

Людина стає уважною, має бажання отримувати нові знання і проявляє цікавість у всьому. Вона цікава та допитлива.

  • "А сіна скільки! радів я. Та цей курінь відремонтувати дуже швидко. І місце дуже зручне. Цікаво, хто тут живе?"
  • "Що ти на це скажеш?" запитав Митько, коли Василь уже зник з-перед очей.
  • "Мовчазний таємничий ліс оточував мене з усіх боків. Величезні дерева стояли як казкові велети на моєму шляху. Зразу ж я відчув свою малесенькість".
  • "Ну що я думав? У порівнянні з кількома деревами я ще менша комаха! А у порівнянні з цілим лісом? Якийсь мікроб. А у порівнянні з Земною кулею?"

10. Домашнє завдання

1. Прочитайте розділи VI, VII і IX повісті «Митькозавр з Юрківки...». Випишіть незрозумілі слова

Химера, мастодонти, палеонтологія, дииопефал, палеозойська, мезозойська ери, карбонськнй. пермський, юрський, тріасовий періоди, лимонад, стегозаври, археоптерикс, індрикотерій.

2. Випишіть у зошит не менше п’яти фразеологізмів

  • сушити голову (прагнути зрозуміти, осмислити щось; вирішити яке-небудь важке, складне питання);
  • хоч на голові стій (роби, що хочеш, що забажаєш);
  • в'язи скрутити (не справитися з чимось, зазнати поразки; покалічити когось, убити);
  • точка зору (певний погляд на якісь події, речі, явища й таке інше, певне розуміння їх; особисте ставлення до чогось);
  • арена подій (місце, де відбуваються якісь події);
  • поставити в дурні (поставити когось у скрутне, незручне, комічне становище (обдурюванням, хитрощами, підступністю).

Сторінки 152-153

5. Завдання.

1. Про події у творі розповідає

  • Г Сергій

2. Фа-Дієзом у повісті називали

  • А дядька Гната

3. Події в повісті розвиваються в поданій послідовності

  • В бурштиновий подарунок — перша ніч біля озера — приготування ями — рятування Василя

4. Хто з хлопців — Сергій чи Митько — був лідером? Чому ви так вважаєте?

Лідером був Мілько, оскільки він переконав батьків Сергія відпустити його до села. Він вирішує знайти і побачити чудовисько. Він вирішує піти до бібліотеки. Він перший підозрює, що чудовисько - вигадка Василя.

5. Яке походження має, за припущенням Митька, назва села Юрківка? Як утворилося слово Митькозавр?

Митько вважав, що село так називається тому, що воно існує з часів динозаврів. Слово "Митькозавр" придумав Сергій. Так вирішив назвати чудовисько з озера на честь своєї найкращого друга.

6. Чи здогадався дід Трохим, хто вирив яму? Якщо так, то чому він не присоромив хлопців?

Дід Трохим здогадався, що хлопці викопали яму і вкрали курку. Проте він не докоряв хлопцям, оскільки був миролюбною, але хитрою людиною. Він не принизив хлопців, а отримав обіцянку, що вони закопають яму і принесуть курку та лопату додому.

7. Чи усвідомив, на вашу думку, Василь Трош безглуздість своєї поведінки наприкінці твору?

Василь, на мою думку, не розумів, наскільки безглуздо він себе поводив, бо він думав, що він налякав Митька і Сергія, хоча вони розкрили його. Василеві слід було подякувати хлопцям за те, що вони врятували його.

8. Чим повість Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки...» подібна до повісті Марка Твена «Пригоди Тома Соєра»?

Обидві повісті подібні за романтичними пригодами та героями (веселі та винахідливі хлопці), деякими епізодами (наприклад, Том з друзями на безлюдному острові, а Митько і Сергій у лісі біля озера, далеко від села). Герої допомагають один одному розкрити брехню та несправедливість.

10. Домашнє завдання.

Напишіть твір-роздум на тему «Яким я бачу справжнього друга» (1 с.). На підтвердження своїх думок використайте приклади з повісті Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».

Яким я бачу справжнього друга

Справжній друг - це той, хто завжди поруч, коли тобі потрібна підтримка та допомога. Він завжди готовий прислухатися до твоїх проблем і поділитися своїм досвідом. Митько і Сергій з повісті Ярослава Стельмаха "Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера" є прикладом справжніх друзів.

У трудний момент, коли хлопці втратилися у лісі біля озера, Митько та Сергій показали свою взаємодопомогу та вірність один одному. Вони разом шукали шлях додому і допомагали один одному в усіх небезпечних ситуаціях. Вони вміли підтримати один одного морально та фізично, не зраджуючи своєму дружбі.

Справжній друг також вміє бути щирим і чесним. Коли Митько та Сергій розкрили брехню Василя, вони виявили свою відданість правді і справедливості. Вони не сховалися, не зрадили один одного, а викрити неправду та показати справжній образ Василя.

Таким чином, справжній друг - це той, хто завжди поруч, коли ти його потребуєш, він є твоїм опорою. Він вміє підтримати, бути щирим і вірним. Як Митько та Сергій з повісті Ярослава Стельмаха, справжні друзі завжди готові допомогти та підтримати один одного, незалежно від труднощів і випробувань.

Подумайте й розкажіть

Які нові знання ви здобули, прочитавши повість Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера»?

Ця повість навчила мене кількох важливих речей. По-перше, вона нагадала, що важливо бути відкритим до нового та завжди прагнути вивчати щось нове. Коли молодий хлопець Олексій почув про скелет плезіозавра, він відчув великий інтерес і захоплення, що допомогло йому розгадати таємницю.

Повість показала, як важливо допомагати іншим та бути готовим до співпраці. Головний герой не міг знайти скарб самостійно, але завдяки допомозі друзів він зміг повернути його та здійснити свою мрію.

Навчила мене цінувати дружбу та доброту людей. Всі жителі села, незважаючи на свої власні проблеми, допомагали Олексію, надаючи йому свою підтримку та розуміння. Це дозволило їм досягнути спільної мети та зміцнити свої взаємини.

В цілому, повість Ярослава Стельмаха "Ми плезіозаври з Юрківки" - це незвичайна казка, яка навчає нас важливим життєвим урокам. Вона нагадує нам, що важливо бути відкритим до нового, допомагати іншим та цінувати дружбу та доброту людей.

Хто з героїв твору Я. Стельмаха найближчий вам як людина? Чим саме?

Мені дуже подобається Олексій за його неймовірну відвагу і пригодницький дух.

З іншого боку, я дуже ціную Сергія за його надзвичайну дружелюбність і вірність, які є такими важливими якостями у справжніх друзях.

Що стосується рис характеру хлопців, то вони володіють такими чесністю і добротою, мужністю і кмітливістю, повагою до батьків і людей похилого віку, а також наполегливістю і довірою.