Вправа 15







Спишіть текст, розкриваючи дужки. Прокоментуйте, як ви розумієте вислів Магатми Ґанді.

Між мовою і культурою існує взаємозалежний зв'язок. Багатство національної культури, її цілісність забезпечує структурну повноту і багатство мови. І навпаки: (високо)розвинена мова дає можливість творити цілісну, всеохоплюючу культуру. Тому будь - яке зазіхання на культуру ставить під загрозу мову і будь - які обмеження мови є загрозою для культури. Природно, що творчі діячі культури завше і всюди намагаються вивести свій народ з - під «культурної підпорядкованості». Не менш природним є і те, що саме вони здебільшого стають «мовними бунтівниками», заявляючи вголос про мовні права свого народу.
Функцiонування нацiональної культури, її розвиток, животворнi зв'язки з iншими культурами забезпечуються тiльки вiльною i живою, динамiчною i повноправною нацiональною мовою.
Пам'ятаймо застереження М. Ґанді: «Я хочу, щоб культура всiх країн проникала до мого дому. Але я не бажаю, щоб мене збили з ніг» (За Я. Радевичем-Винницьким).

Відповідь: Слова М. Ганді хочу прокоментувати словами Т. Шевченка: «Учіться, читайте і чужого научайтесь, свого не цурайтеся...». При цьому добре знати культуру інших країн, але в жодному разі не забувати, нищити, топтати своє коріння, мову, родинне походження, історію краю, батьківщину, звичаї та традиції свого народу.