6.2. Редагування та форматування електронних таблиць







Дайте відповіді на запитання

1. Які ви знаєте способи редагування даних у клітинці?

Способи редагування даних у клітинці включають пряме введення даних, використання формул або функцій, а також використання інструментів копіювання та вставки. Щоб редагувати дані в клітинці, спочатку потрібно її вибрати, а потім просто ввести нові дані або внести зміни в наявні.

2. Як виділити клітинку, стовпець, рядок, діапазон клітинок, усі клітинки електронної таблиці?

Стовпець або рядок - Вибрати номер стовпця або рядка - Неперервний прямокутний діапазон клітинок - Вибрати першу клітинку діапазону, натиснути ліву кнопку миші й, утримуючи її, перемістити вказівник до останньої клітинки діапазону Усі клітинки аркуша - Вибрати кнопку Виділити все у верхньому лівому куті аркуша Відміна виділення - Вибрати довільну клітинку таблиці

3. Які відомості відображаються в Рядку стану, якщо виділено діапазон клітинок таблиці?

Корисною особливістю Excel є автоматичне відображення в Рядку стану деяких значень для виділеного діапазону: середнього арифметичного та суми чисел виділеного діапазону, кількості непорожніх клітинок. Якщо виділений діапазон містить лише текстові дані, то в Рядку стану відображатиметься тільки кількість таких клітинок.

4. Що таке автозаповнення? У яких випадках його зручно використовувати?

Під час заповнення таблиці іноді виникає потреба вводити дані, які повторюються або мають певну закономірність. Наприклад, номери учнів у класі за порядком або номер класу для всіх учнів цього класу. Для зручності такого введення можна скористатись автозаповненням - маленьким чорним квадратом у правому нижньому куті курсора таблиці.

5. Які операції редагування електронної таблиці можна виконувати в табличному процесорі?

Виконання операцій копіювання, переміщення чи видалення даних з клітинки або діапазону клітинок в електронній таблиці Excel відбувається так само, як у текстовому процесорі Word.

6. Які операції форматування можна виконати з даними у клітинках і самими клітинками? Як це зробити?

Форматування даних у клітинках передбачає встановлення шрифту символів, їх розміру, накреслення, кольору та формату. Форматування клітинок включає встановлення кольору заливки та меж клітинок, висоти рядків і ширини стовпців, способу вирівнювання та орієнтації тексту у клітинках, об'єднання клітинок та інше. Ці операції можна виконати за допомогою елементів керування групи "Шрифт" і "Вирівнювання" на вкладці "Основне".

7. У яких форматах можуть бути подані числові дані? Як це зробити?

Одні й ті самі числові дані можна представити у різних форматах. Для числових даних використовують такі формати: загальний, з роздільниками, грошовий, відсотковий, дробовий, дата та інше. Зміна формату не змінює дані у пам'яті комп'ютера, а лише встановлює їх вигляд у клітинці. Змінити формат відображення даних у клітинках таблиці можна за допомогою елементів керування в групі "Число" на вкладці "Основне"..

Обговоріть і зробіть висновки

1. Чи завжди можна виконувати вставлення нових рядків у таблицю?

Так, можна вставити нові рядки в таблицю. Це можна зробити, вибравши потрібний рядок або стовпчик, потім клацнувши правою кнопкою миші і вибравши опцію "Вставити". Ви також можете скористатися меню "Вставка" в верхній частині екрана.

2. У створеній таблиці не всі клітинки відображаються у вікні програми. Як виправити ситуацію?

Якщо в створеній таблиці не всі клітинки відображаються у вікні програми, ви можете спробувати змінити розмір клітинок або збільшити масштаб відображення. Це можна зробити за допомогою панелі інструментів або меню "Вид".

3. Як скористатися автозаповненням, якщо необхідно ввести послідовність усіх парних чисел у проміжку від 1 до 20? Які числа будуть в проміжку від 10 до 50?

Щоб скористатися автозаповненням для введення послідовності 11 парних чисел від 1 до 20, ви можете ввести перші два числа послідовності (2 і 4) в перші дві клітинки, потім виділити ці клітинки і перетягнути маркер автозаповнення вниз до потрібного рядка. Excel автоматично продовжить послідовність. Так само можна зробити й для чисел, які будуть в проміжку від 10 до 50 - просто почніть з чисел 10 і 15.

Готуємось до вивчення нового матеріалу

1. Що таке формула? Які правила запису формул у табличному процесорі?

Формула в Excel - це вираз, який виконує операції над даними у клітинках електронної таблиці й визначає порядок їх виконання. Формула починається зі знаку = і може містити числа, тексти, адреси клітинок та їх діапазони, математичні оператори, дужки та імена функцій.

2. Що таке математична модель? Які етапи її побудови?

Однією з основних цілей електронних таблиць є виконання математичних обчислень. Зазвичай для цього спочатку створюють математичну модель для розв'язання задачі: визначають початкові дані та кінцеві результати задачі, математичні співвідношення (формули, рівняння, нерівності тощо) для виконання обчислень.