§29. Які правила взаємодії існують у суспільстві







1. Як ви розумієте значення поняття «правила поведінки»?

Правила поведінки - це норми, які визначають прийнятні способи ставлення людей у суспільстві. Вони відображають загальні очікування та стандарти поведінки, що дозволяють зберігати гармонію та рівновагу в міжособистісних відносинах.

2. Чи доводиться вам у житті виконувати правила? Які саме?

Правила учнів, правила пасажирів, правила дорожнього руху.

3. Як ви думаєте, хто і з якою метою встановлює правила?

Правила формулюються державою і суспільством для регулювання поведінки людей.

4. Що було б, якби члени вашої спільноти (родини, класу) відмовилися виконувати правила?

Люди та громади стануть некерованими, де майже всі проблеми вирішуватимуться за допомогою погроз, шантажу та сили.

1. Табу, мораль, цінності й закон

Поміркуймо!

Прочитайте і обміркуйте вислови видатних людей. Поясніть, у чому полягає їх повчальний зміст:

Мораль — не перелік вчинків і не збірка правил, якими можна користуватися, як аптекарськими або кулінарними рецептами. (Д. Дьюї) Мораль є вчення не про те, як ми повинні вважати себе щасливими, а про те, як ми повинні стати гідними щастя. (І. Кант)

Перше висловлювання від Джона Дьюї підкреслює, що моральність не є просто переліком вчинків або правил, які можна використовувати як інструкції для правильної поведінки. Замість цього, моральність - це більш глибоке вчення про те, як повинні діяти люди, щоб бути чесними, справедливими та моральними, а не тільки виконувати правила.

Друге висловлювання від Іммануїла Канта вказує на те, що моральність не зводиться до того, щоб просто відчувати себе щасливими. Замість цього, моральність навчає нас, як повинні діяти люди, щоб бути достойними щастя та досягти його. Ідея полягає в тому, що моральність не тільки допомагає нам бути добрими людьми, але також є одним з ключових факторів для досягнення щастя.

2. Якими були перші закони

1. Які принципи первісного суспільства стали основою цих законів?

Звичай "око за око".

2. Чи всі члени суспільства були рівними перед законами Хаммурапі? Чому?

У суспільстві є високоуроджені і убогі. Не всі члени суспільства рівні перед законами Хаммурапі - принцип «око за око» не працював

3. Які з норм Хаммурапі ви вважаєте справедливими, а які — надто жорстокими?

Суворий закон Хаммурапі: коли хтось вривається в чийсь будинок, його вбивають на місці злочину. Якби когось спіймали на пограбуванні, його б убили. Справедливі закони Хаммурапі: Коли хто виб’є око високоуродженому, виб’ють йому око. Коли хто іншому зломить частину тіла, зломлять йому ту саму частину.
Коли хто виб’є зуби рівному собі, виб’ють йому його зуби.

4. Чи хотіли б ви упровадження подібних законів у сучасному суспільстві? Обґрунтуйте свою думку.

Ні, тому що вони жорстокіші, ніж справедливі.

«Руська правда»

1. Дослідіть монету як джерело історичної інформації. Визначте, які історичні факти можна дізнатися з її допомогою.

  • Назва держави - Україна.
  • Грошова одиниця - гривня (20 грн.)
  • Рік випуску - 2019.
  • Історичну подію, якій присвячена монета - видання князем Ярославом Мудрим "Руської правди", першої писаної збірки законів.

2. Визначте, скільки років минуло від створення «Руської правди» до року вашого навчання в 5 класі.

1003 роки.

Опрацюйте уривок із «Руської правди» про вири (відшкодування, штрафи) за злочин і знайдіть докази, що в збірнику законів закріплювалася нерівність різних членів суспільства.

Якщо за князівського отрока або за конюха, або за кухаря, то «вира» — 40 гривень. А за тіуна огнищного і за конюха — 80 гривен. А за тіуна князівського сільського або керуючого орними роботами — 12 гривен. А за смерда і холопа — 5 гривен, а за раба — 6 гривен.

3. Конституція — основний закон нашої держави

Діємо: практичні завдання

Завітайте на сайт Верховної Ради України, де зберігаються всі документи нашої держави різних часів. Дослідіть, з яких частин складається Конституція України. У якому з розділів Конституції України йдеться про права і обов’язки людини і громадянина в нашій держав

Конституція України складається з преамбули та 15 розділів.

У розділі 3 "Права і свободи людини і громадянина" охоплені такі питання, як: свобода людини, її права та обов’язки, захист прав і свобод, право на життя та безпеку, свобода думки та віросповідання, свобода слова та друкованої періодики, свобода зборів та мирних практик, право на приватне життя, власність, економічні, соціальні та культурні права і свободи, права на освіту, охорону здоров'я, екологію, мовні права, права іноземців та біженців тощо.

4. Права та обов’язки людини і громадянина в Україні

Діємо: практичні завдання

Опрацюйте уривки із розділу 2 Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина». Проведіть у класу дискусію довкола питань:

1) Як пов’язані між собою права й обов’язки людини і громадянина?

Права людини передбачають обов'язки.

2) Чи можна забезпечити дотримання прав людини, якщо ніхто не буде виконувати обов’язків?

Ні, не можна.

3) Що означає вислів: «Права невід’ємні від обов’язків»?

Щоб реалізовувати права, треба виконувати обов'язки. Невиконання обов'язків приводить до порушення права інших людей.

Запитання і завдання

I. Знаю й систематизую нову інформацію.

Поясніть значення понять: «права людини», «обов’язки громадянина»

Права людини — це природні можливості особи забезпечувати своє життя, людську гідність і свободу пересування в усіх сферах суспільного життя. Обов'язок громадянина - це вид людської поведінки, а виконання обов'язку - це вчинок, що забезпечує нормальне життя суспільства і країни.

Що таке табу, мораль, цінності, закон?

Табу - це заборона на певні дії, предмети або поведінку, які вважаються неприйнятними, нечестивими або небезпечними для суспільства або окремих осіб. Ці заборони можуть бути обумовлені релігійними, культурними, етичними або правовими нормами.

Мораль - це система етичних принципів, які регулюють поведінку людей і визначають, що є правильним і неправильним, добрим і поганим. Ці принципи формуються на основі культурних, релігійних, соціальних і інших чинників, і вони варіюються в залежності від контексту і культурного середовища.

Цінності - це уявлення про те, що є важливим і цінним для людини, групи або суспільства в цілому. Цінності можуть бути матеріальними і нематеріальними, особистими і загальнолюдськими, і вони впливають на наші вчинки і взаємовідносини з іншими людьми.

Закон - це система правил, які регулюють поведінку людей і встановлюють обов'язки та відповідальність за їх порушення. Закони приймаються в державі і регулюють взаємовідносини між людьми, а також відносини між людьми та державою. Закони мають додержуватися всім без винятку і діють для забезпечення порядку і справедливості в суспільстві.

Які етапи розвитку правил суспільства виділяють?

Табу - звичаї - мораль - право.

Чи можна домогтися виконання правил всіма членами суспільства?

Натомість ні. Дотримання правил усіма членами суспільства може бути досягнуто певною мірою лише із застосуванням жорстких авторитарних повноважень, що було б порушенням прав людини.

Якими правилами ви найчастіше послуговуєтесь в житті?

Правила дорожнього руху, громадянські права (купівля товарів і послуг), правила поведінки в школі, правила безпеки в побуті та різних життєвих ситуаціях.

II. Обговоріть у групі

1. Чи погоджуєтеся ви з думкою, що наші права закінчуються там, де починаються права іншої людини?

Так. Наші права не можуть бути порушенням прав іншого. Наприклад, наше право слухати голосно музику може бути порушенням права сусідів на відпочинок.

2. Чи обмежують конституційні обов’язки наші права?

Так, обмежують.

3. Чому важливо знати свої права?

Знання означає захистити себе від незаконної поведінки та реалізувати свій повний потенціал.

4. До чого може призвести нехтування конституційними обов’язками?

До правової відповідальності.

5. Як захистити свої права?

Щоб захистити свої права, ви повинні їх спочатку вивчити та зрозуміти. Жителі України можуть звертатися до органів державної влади та органів місцевого самоврядування за захистом своїх порушених прав, мають право на професійну юридичну допомогу, судовий захист прав і свобод, а також до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Мислю творчо. Фото-флешмоб «Конвенція ООН про права дитини у моєму житті»

Дізнайтеся, коли і з яких причин було прийнято Конвенцію ООН про права дитини. Організуйте з учнями класу фото-флешмоб «Конвенція ООН про права дитини у моєму житті» та презентуйте його в класі.

Конвенцію ООН про права дитини було прийнято 20 листопада 1989 року на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Прийняття Конвенції було відповіддю на потребу забезпечення прав дітей як невід’ємної частини прав людини.

Щоб організувати фото-флешмоб «Конвенція ООН про права дитини у моєму житті», можна провести такі кроки:

Підготуйте презентацію, де вказані основні положення Конвенції ООН про права дитини. Дайте учням зрозуміти, чому ця Конвенція важлива для дітей і яке значення має для суспільства в цілому.

Попросіть учнів підготувати фото, на яких зображені їхні права, зокрема право на освіту, здоров’я, житло, захист від насильства тощо. Дайте можливість учням виразити свої ідеї та думки щодо того, як виглядає реалізація їхніх прав у їхньому житті.

Об’єднайте фото в презентацію і проведіть презентацію класу.

Попросіть учнів обговорити свої враження та думки про те, як їхнє життя пов’язане з Конвенцією ООН про права дитини.

Надайте можливість учням порівняти реалізацію їхніх прав з правами дітей у інших країнах та обговорити, як можна покращити ситуацію щодо дотримання прав дітей у світі.

Цей фото-флешмоб може бути корисним для формування у свідомості учнів уявлення про Конвенцію ООН про права дитини та її значення в житті кожної дитини.