§23. Що пам’ятає древній сфінкс







Поясніть значення слів історичної хмаринки «Первісність».

  • Дарвін - англійський науковець, що створив теорію еволюції;
  • Хвойка - археолог, що відкрив світу Трипільську культуру;
  • Мізин - село на Чернігівщині, відоме стоянкою давніх кроманьйонців (35 тис. років тому);
  • Олдувай - ущелина в Африці, відома знахідками решток найдавніших людей на Землі (2,5 млн років тому). Олдувай вважається батьківщиною людства;
  • Палеоліт - давня кам'яна доба, найдавніший період історії людського суспільства, час виготовлення з каменю найпростіших знарядь праці;
  • Королеве - селище на Закарпатті, найдавніша стоянка первісних людей в Україні (1 млн років тому);
  • Австралопітек - південна африканська мавпа, що вирізнялася з поміж інших приматів прямоходінням (від 7 до 1 млн років тому);
  • Трипільці - представники давньої землеробської цивілізації, що займали значні території сучасної України (6-3 тис. до н.е.);
  • Кроманьйонці - назва людей, що жили 35 тис. років тому і мали сучасний вигляд. Кроманьйонців вважають предками європейців.

Підготуйте текст екскурсії до однієї із пам’яток стародавнього світу (античної доби) за допомогою пам’ятки «Як дослідити історичну пам’ятку» (с. 118).

Піраміда фараона Хуфу знаходиться в Гізі, Єгипет. Була побудований у 2560 році до нашої ери. (4582 роки тому). Інша сучасна назва цієї споруди – Велика піраміда, або мовою стародавніх єгиптян Обрій Хуфу. Хеміун, візир і племінник Хеопса вважається архітектором піраміди.

Піраміди, безсумнівно, є гробницею фараона і водночас його зв'язком із надприродним. Вона втілює силу і могутність фараона, його божественне походження і могутність єгипетської держави.
Однак питання про призначення пірамід сьогодні залишається спірним - у Великій піраміді одні дослідники вбачають обсерваторію, інші - релігійну споруду, космодром для інопланетян або стародавню енергетичну установку.

У нижній частині піраміди знаходиться Великий Сфінкс, якого називають "батьком жаху" через його жахливе обличчя. Це кам'яна скульптура сфінкса. Ця статуя є покровителем Великої піраміди.

Визначте, як Гомер називав кіммерійців. Чому він назвав цих людей так?

Гомер називав кіммерійців кобилоїдами і молокоїдами. Це свідчить про те, що вони добре освоїли конярство

Діємо: практичні завдання
1. Об’єднайтеся в пари і складіть два запитання до теми «Які народи жили на теренах України за доби Античності».
2. За бажанням (якщо потрібна допомога) для складання запитань використовуйте наведені питальні слова і фрази: «Де?», «Коли?», «Коли можна використовувати?», «Які ви знаєте?», «Чим відрізняються?».

В добу Античності на території України проживали кочівники кіммерійці, скіфи, сармати. На півдні України проживали в містах-державах греки, а наприкінці античної доби українські землі почали освоювати слов'янські племена (4-5 ст. н.е.).

  • Чи знаєте ви, які народи проживали на території України в давнину?
  • Коли жили ці люди?
  • Де живуть ці люди в Україні?
  • Чим відрізнялося життя грецьких міст-держав від життя скіфів-кочівників?

Запитання і завдання

I. Знаю й систематизую нову інформацію.

Яких успіхів досягло людство за доби Античності?

У давні часи люди утворили суспільні організації — держави з різними формами правління: монархії та республіки. Заклав основу сучасних правових норм. Розквітли всі галузі культури — освіта (засновано перші школи), наука, література, мистецтво. Античність стала зародженням світових релігій — іудаїзму, буддизму та християнства. Споруджено величні архітектурні та скульптурні пам'ятники.

Які пам’ятки стародавнього світу збереглися до наших днів?

  • Скіфська пектораль,
  • Великий Сфінкс,
  • руїни Херсонесу,
  • піраміда Хеопса,
  • Римський Колізей,
  • Афінський акрополь,
  • Храм Бахуса у Баальбеку (Ліван).

Чим відрізнялося життя людей Античності від первісних часів?

Життя в стародавні часи відрізнялося від первісних часів тим, що суспільства перебували на набагато вищому рівні цивілізації: існували держави, суспільства були неоднорідними, а права та обов’язки їхніх членів, заняття та рівень доходу відрізнялися. Через усе це відбувся культурний злет античного світу.

Які народи жили на теренах України за Античності?

Греки, скіфи, кіммерійці, сармати, венети, анти.

III. Мислю творчо.

2. Дізнайтеся з додаткових джерел, хто такий Герострат. Який вчинок він здійснив, щоб увійти в історію? Дайте оцінку діям Герострата.

Мешканець Ефеса, який 21 липня 356 р. до н. е. спалив храм Артеміди у своєму рідному місті. Таким чином, як він зізнався під тортурами, його ім’я запам’ятається нащадкам. Згорілий храм згодом замінили новим, який став одним із чудес світу.
Щоб перешкодити іншим гнатися за цією славою і покарати злочинців, ефеська влада не тільки стратила Герострата, але й заборонила згадувати його ім'я під загрозою смертної кари. Проте Герострат досяг своєї мети: згадки про нього з’являються в працях грецьких істориків IV ст. до е. Феопомпи, звідки дії палія увійшли в праці інших грецьких і римських істориків.
Дії Герострата заслуговують осуду.