Юрій Винничук (відповіді стор. 192-193)







Відповіді до запитань зі сторінок 192-193

1. ...князь із незрозумілої спонуки узяв та й розповів усе, як було, говорив, наче хотів сповіщатись, у розповіді очищаючися від сподіяного, говорив, уникаючи зустрічався поглядами з

Відповідь: В - Лавріном

2. Події останнього розділу відбуваються

Відповідь: Г - восени

3. Установіть відповідність.

Репліка - Герой твору

  1. Де взяти ще стільки драконів, аби кожен з нас мав кого розіп'ясти? Де взяти стільки іуд - Б. пустельник
  2. ...я зостався сам ... І нема в мене ані ворога, ані друга. І нікому нема до мене діла. - А. князь
  3. Карай мене, Господи, я весь перед тобою непослушне Твоє сотворися. - Г. дракон Грицько
  4. ...якби я міг, то з великою насолодою розчерепив би вам оцим келепом голову. - В. Лицар Лаврін

4. Яку роль відіграють пейзажі у творі? Проілюструйте свою відповідь прикладами з тексту.

Пейзаж передає настрій дракона, його сумніву:

"Трава пожухла, й одцвіли квіти, осіння прохолода прийшла і на драконову галявину. Озерце зарябіло й згасло, на вершинах скель, на деревах галайкало вороння, навіюючи похмуру нудьгу. Листя з тієї висоти летіло на галявину і жалібно шурхотіло."

5. Який момент у творі кульмінаційний?

Кульмінаційним є момент битви дракона з лицарями.

6. Кому належать слова: «Поети так тяжко вмирають, і нема їм на цьому світ місця, бо вони нетутешні»? Як ви розумієте виділені слова?

Ці слова належать Пустельникові.

У поетів які пішуть вірші від душі, щиро переживають про те, що хочуть донести своїми рядками, складне життя. Вони іншого світу, нетутешні, частоне молжуть і собі зарадити.

7. Чому князя тягнуло на Могилу дракона Грицька? Як ви розумієте фінальну сцену твору?

Він сильно прив'язався до дракона Грицька, до їхніх розмов. Він знайшов у ньому справжнього друга та особистість.

Біля могили він й помер.

8. Пригадайте, що таке алегорія. Розкрийте алегоричне значення образів дракона Грицька, пустельника й князя.

  • Дракон - це алегорія на мудру людину.
  • Пустельник - символізує вчителя, який знай ціну знанню
  • Князь - це людина, що розуміє про помилки у своєму житті.

9. Доведіть, що твір Ю. Винничука «Місце для дракона» за жанром — повість - казка.

Що це повість свідчить обсяг твору, велика кількість героїв, подій. Що казка, то тут є фантастичні герої та традиційна казкова атмосфера.

10. Чого навчає повість-казка «Місце для дракона»? Чи актуальна вона в наш час?

Насамперед вчить як краще бачити людей, зрозуміти їх. Не завжди обирати загальноприйнятий шлях у житті. Бачити внутрішній світ особистості. Це завжди актуально, у всі часи.

11. Поміркуйте над запитанням: «Чи принесло вбивство дракона, мир і спокій у князівство?», навівши переконливі аргументи.

Головні проблеми нікуди не поділися. Люди були не готові відмовитися від своїх традицій, знаходити нові шляхи.

Видатні особистості, такі як Пустельник, були вимушені триматися подалі від князівства. Князь теж це зрозумів, та й від цього помер. І це символізує кінець князівства.

12. Прокоментуйте слова: «Коли народ не має кого проклинати, сили його підупадають. Боже! Пошли Нам драконів!» Чи згодні ви з цією думкою?

Так, часто шукають ворога, створюють його образ, щоб відбулася консолідація суспільства, щоб відвернути від інших важливих проблем. Але часто виявляється, що ворог то є жертва.

ДЗ. Напишіть невеликий твір-роздум на тему «Добро чи зло перемогло в повісті-казці Ю. Виничука «Місце для дракона»?»

Тема людяності, сенс людського життя, життєвий вибір, цікавила багатьох письменників. Юрій Винничук у своєму творі теж порушує вічну проблему добра й зла, вірності та зради, доцільності самопожертви.

У сучасному світі вважається, що кожен намагається протистояти лиху, несправедливості, жорстокості захищаючи добро, правду, справедливість. Саме такими є дракон Грицько та Пустельник. Але є й ті, що живуть за іншими принципами, здатні обдурити, втертися в довіру, згодом і зрадити; як, наприклад, князь.

На перший погляд, усе ясно. Дракон Грицько є представником добра, він здатний на самопожертву заради дружби та любові, нехтуючи інстинктом самозбереження. Адже самопожертва це риса, протилежна егоїзму, коли людина жертвує собою, своїми особистісними інтересами заради єдиної мети заради добробуту інших. Тому Грицько під час поєдинку навмисне піддається і гине від списа джури лицаря Ларіна... Лицар Лаврін під час поєдинку дивним чином зумів розпізнати вдачу дракона та відмовився знищувати його.

На мою думку, попри те, що було вбито позитивного героя повісті, добро все одно перемогло, тому що не можна побудувати справедливість неправедними діями, не можна стати щасливим на нещастя інших. Після вбивства дракона, князь підступно змусив дракона битися з лицарями, говорив: «Доки був дракон, я мав сенс жити», а новий правитель князівства після вбивства не знаходить місця, його турбують муки совісті.