3. Римська республіка: організація влади та римське суспільство







Складіть розповідь про життя плебеїв на початку періоду республіки

Плебеї відрізнялися від патрицій тим, що спочатку не мали жодних політичних прав. Патриції, які мали спадкове право засідати в сенаті, очевидно, всі рішення виносили свою користь. Після повалення останнього римського царя Тарквінія Гордого, Рим став Республікою, влада в ньому формально перейшла до народу. Лише вони мали право на отриманні своєї частки з громадських земель, що приєднуються до Риму під час завоювання. Тільки вони обирали консулів, преторів та цензорів. Плебей міг походити з так само стародавнього роду, він міг бути дуже багатий, але в порівнянні з будь-яким патрицієм, навіть найгіршим і найбіднішим, він був безправний. Зрозуміло, плебеїв такий стан справ зовсім не влаштовував. Тим більше, що плебеї, бувши громадянами Риму, брали участь у всіх військових походах і їх кров'ю і потім володіння Республіки розширювалися. Але нові землі у своїй діставалися не їм, а патриціям.

Боротьба плебеїв з патриціями тривала 200 років і завершилася перемогою плебеїв.

Поміркуймо!

У 494 р. до н. е. плебеї, незадоволені утисками з боку патриціїв, відмовилися брати участь у воєнному поході й пішли на Священну гору, розташовану неподалік Рима. Як ця подія вплинула на життя міста?

В наслідок цієї події патриції вимушено поступилися плебеям. Їм було надано право вибирати народних трибунів, які мали обстоювати їхні інтереси в сенаті. Вибирався строком на один рік. І він мав право на вето (заборону) будь-якого рішення сенату, якщо вважав його несправедливим.

Пізнавально й цікаво

1. Пригадайте, хто і в якій країні провів реформи з метою поліпшення становища простого народу. Це була вимушена дія влади чи її добра воля?

У 450 р. до н.е. спеціальна комісія записала закони на 12 мідних таблицях, які були виставлені на головній площі Рима - Форумі.
Зрозуміло, що Закони XII таблиць були створені патриціями під тиском плебеїв.

2. Слово «форум» і сьогодні використовують. А в якому значенні?

Слово форум вживалося ще у Стародавньому Римі. У ті часи під ним мали на увазі центральна міська площа, де збиралося населення для обговорення важливих питань.

З того часу мало що змінилося: сьогодні на форумах в інтернеті збираються люди для обговорення певних тем та допомоги у розв'язання життєвих проблем. Суть залишилася та сама, змінилася лише форма.

Діємо: практичні завдання

Уявіть себе народним трибуном, який захищатиме права плебеїв на засіданні сенату. Підготуйте свою доповідь

Сьогодні на засіданні Сенату я накладаю вето на передачу нової землі патриціям, поки плебеям не дадуть землю для господарства. Бо спочатку не даєш плебеям земельних наділів для гідного життя, а потім відправляєш їх у боргове рабство!