§ 56 Як жили предки українського народу — слов'яни. Практична робота № 6







Практичні завдання

Які особливості духовного світу, господарювання та побуту давніх слов'ян зобразив автор картини?

482 рік — офіційно прийнята дата заснування Києва полянським князем Києм, його братами Щеком і Хоривом та сестрою Либідь, згідно з легендою про заснування Києва.

Назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками головного міста України-Русі. Одна із цих легенд дійшла до нас у літописі XII ст. «Повість минулих літ».

Співпраця художника із групою науковців під керівництвом доктора історичних наук М. Відейка дала можливість з історичною точністю зобразити як традиції, зовнішній вигляд, обладунки, побут слов'янського племені так і само місце заснування міста на берегах річки Дніпро.

На картині зображено язичницький обряд поклоніння Сварогу (дарування плугу) чи Ярилу - богові весняної родючості та початку весняних польових робіт - свято першої борозни. Це була урочиста подія, люди зображені у святковому одязі, співець зображений з гуслями на колінах.

Виконайте завдання:

  1. Визначте заняття давніх слов'ян.
  2. Орне землеробство, гончарством (було гончарне коло), обробка кісток та каменю (виготовлення жорен), обробка металів, ювелірна справа (прикраси з кольорових та дорогоцінних металів). Слов'яни займалися обміном (торгівлею) з Римською імперією.

  3. З'ясуйте, які знаряддя праці вони використовували.
  4. Плуг (запозичений з античного світу), жорна, гончарне коло, печі для випалення кераміки та залізоплавильні горна, ливарні форми, вироби з заліза - серпи, коси, долота.

  5. Які культури вирощували та яких тварин розводили?
  6. Зернові культури, розводили велику рогату худобу, кіз та птицю.

  7. Чи розвивали вони господарські зв'язки з іншими народами?
  8. Так вони вели обмін з іншими народами, зокрема, з Римською імперією, де купували амфори, олію та вино. В торгівлі також використовувалися римські монети.

Знаю та розумію: запитання та завдання

Знаю нове

1. Які джерела використовують учені для дослідження побуту й духовної культури давніх слов'ян?

Писемні, речові та усні

2. Назвіть, які риси матеріальної та духовної культури антів і склавинів свідчать про те, що вони є предками українського народу.

Давні слов'яни облаштовували невеликі (від семи до 30 господарств) неукріплені поселення, іноді будували укріплені городища. Житла будували наземні чи заглиблені в землю. Важливим їхнім елементом були печі або відкриті вогнища на долівці. Поряд із житлом лаштували господарські споруди, ями-льохи для зберігання запасів.
Релігійні уявлення слов'ян, так само як і в інших народів, були поєднанням анімізму, тотемізму і магії. У релігійних уявленнях слов'ян усі божества були схожими на людей. Наші предки поклонялися лісовику, водянику, польовику. Священними вважалися дерева.