1. Природно-кліматичні умови апеннінського півострова. Населення давньої італії







1. Уважно розгляньте карту та визначте особливості географічного положення Апеннінського півострова

Апеннінський півострів розташований на півдні Європи й омивається Тірренським, Лігурійським, Іонічним та Адріатичним морями. Вздовж півострова тягнуться невисокі гори Апенніни. На півночі півострова високі гори Альпи. Біля півострова є багато островів, одні з найбільших:Сардинія та Корсика, Сицилія

2. Які моря його омивають? Які острови розташовані на південь і захід від Італії?

Апеннінський півострів омивають такі моря:

  • Лігурійське
  • Тірренське
  • Іонічне
  • Адріатичне

На захід та південь розташовані такі острови як Сицилія, Корсика та Сардинія, Коссира, Ільва, Ліпарський й Егатський архіпелаги

3. Поміркуйте, як розташування Апеннінського півострова, природні умови впливали на заняття його населення?

На Апеннінському півострові умови для господарювання були набагато сприятливішими, ніж на Балканському. З півночі його захищали від холодних вітрів Альпійські гори, тому клімат тут м'який з теплими зимами. Центральні райони півострова займали гори. Їхні схили були зручні для вирощування винограду та випасу худоби. Гори іноді близько підходили до моря, утворюючи долини. В Італії було багато рівнин, придатних для землеробства. Там удосталь водилися дикі тварини.

Річки півострова були невеликими, зате їх було багато, родючі долини завжди дозволяли вирощувати пшеницю, виноград, оливки, вести садове господарство. З давніх-давен на території сучасної Італії культивували багато плодових дерев, завезених з усього Середземномор'я: яблуні, груші, персики, черешні, гранати, інжир, сливи та ін. Наприклад, вирощували вже 32 сорти яблук. Так само різноманітними були городні культури, особливий попит мала капуста. Її у великій кількості заквашували на зиму. Велика кількість соковитих трав у долинах визначило те, що основним заняттям населення стало розведення великої рогатої худоби. Також традиційно розводили кіз, овець, свиней.

Розвиток сільського господарства у Римі досягло високого рівня. Використовувалися численні знаряддя праці, механізми. Багато уваги приділялося різним способам господарювання, про це римляни писали спеціальні трактати.

Сприятливі природні умови сприяли різноманітності раціону стародавніх римлян, що позитивно позначалося тривалості життя. Основу харчування становили як продукти землеробського господарства, як це було у деяких давньосхідних цивілізаціях. До раціону входили м'ясо різних диких та домашніх тварин, дикого та свійського птаха, річкова та морська риба, сир. Найпопулярнішим був суп з буряка та капусти, який ми б назвали борщем.

В Альпійських та Апеннінських горах добували залізну руду, олово, мідь, сірку, мармур. У гирлі річки Тибр знаходилися великі запаси солі та глини. Корисні копалини дозволяли розвивати різні ремесла, торгувати багатьма матеріалами.

Відповіді до практичних завдань

Знайдіть спільне та відмінне в природних умовах Греції й Італії за таким планом:

1) географічне положення

Італія й Греція - півостровами й омиваються з півдня, заходу й сходу морями, на півночі розташовані гори Апенніни та Балкани. Ці півострови мають багато островів, у Греції їх більше чим в Італії.

2) клімат, природні зони

Літо в Греції спекотне та посушливе, а зима порівняно прохолодна, хоч і без снігу. Опади бувають переважно восени та взимку. Навесні та влітку дощі бувають вкрай рідко. Великих рік немає.

Це гориста країна з гірськими луками, хребтами, долинами, де мало земель, придатних для землеробства. Тільки на півночі та півдні, а також у гірських долинах є порівняно великі ділянки родючих земель. На схилах гір здавна вирощували виноград, ячмінь та фрукти, у південних долинах країни дозрівали апельсини та оливки.

Італія відрізняється м'яким кліматом, типовим для багатьох областей Середземномор'я. Порівняно холодні зими бувають у північній частині країни, де морози іноді доходять до 10 і навіть до -12°. У цьому районі цілий рік випадають рясні опади, найбільше восени та взимку.

Середня температура липня 23-25 ​​°. Навпаки, на південь від Апеннінських гір, у середній Італії, зима значно тепліша, сніг випадає дуже рідко, літо спекотніше і бідніше опадами, ніж на півночі півострова, дощі випадають лише навесні та восени. Клімат південної Італії й острови Сицилії вважається субтропічним: тут спекотне літо, протягом якого майже не буває дощів, і тепла, м'яка зима.

3) рельєф

Ці півострови мають доволі невисокі гірські масиви - Апенніни та Балкани

4) річки

Майже усі річки стікають з гір й мають дощове та снігове живлення тому рівень води у річках зменшується суттєво влітку

5) ґрунти

В Італії переважають гірські бурі лісові ґрунти. В Греції - гірські коричневі ґрунти. Ці види ґрунтів мають відносно невисоку родючість.

Відповіді до: Пофантазуймо!

Уявіть себе вченим, який зважився розшифрувати писемність етрусків. З чого ви почали б свою роботу? З якими труднощами зіткнулися?

Етруські написи були незрозумілі вже римлянам, які мали прислів'я «etruscum non legitur» («етрусське не читається»). Всі пізніші спроби прочитати етруські написи на основі якоїсь із відомих мов не мали успіху; переважає точка зору, згідно з якою етруська мова не споріднена з відомими європейськими мовами і є ізольованою.

Можливо штучний інтелект зможе в майбутньому розшифрувати цю мову.