Народні перекази (сторінки 18-22)







Сторінки 21-22
1. Народними переказами є всі названі твори, ОКРІМ

  • А «Про запорожців»
  • Б «Про Зоряний Віз» - окрім цього
  • В «Прийом у запорожці»
  • Г «Як Сірко переміг татар»

2. Правильним є твердження, що у творі «Як Сірко переміг татар»

  • А немає казкових (фантастичних) елементів
  • Б ідеться про визволення християн із турецького полону
  • В український полководець здобув перемогу в 65-ти боях
  • Г вороги прийшли на Січ і полонили християн - правильна відповідь

3. Установіть відповідність.

  1. хорт - А собака
  2. чура - Г козак-зброєносець
  3. верцадло - В дзеркало

4. Чим народні перекази близькі до легенд і в чому полягає між ними різниця?
Народні перекази близькі до легенд, оскільки всі вони розповідають про якусь подію чи чиєсь життя та діяльність, а герої можуть бути непереможними з богатирською силою. Відмінність переказу від легенди полягає в тому, що кількість фантастичних елементів менша або відсутня, а правдивість вища.

5. Покажіть на карті, де була Запорозька Січ. Що ви знаєте про Хортицю?
Розпочав першу велику січ у 1650-ті роки Дмитро Вишневецький на острові Мала Хортиця. Це укріплення запорізьких козаків.
Від тяжкого життя селяни тікали на найбільший острів у Дніпрі, де споруджували частокіл (рукотворні загородження для оборони від ворога).

6. Які якості запорожці перевіряли, даючи завдання приготувати кашу?
Запоріжцям доручили приготувати кашу, щоб перевірити, чи хлопці спритні, кмітливі та вправні.

7. У народному переказі «Прийом у запорожці» сказано, що хлопець виходить на могилу й починає гукати. Чому саме на могилу? Яке слово в тексті є синонімом до слова могила?
Хлопець вийшов на могилу й почав кликати, щоб його краще було видно і чути. Це найвище місце в степовій зоні, повне могил і козацької слави. Слово курган у тексті є синонімом слова могила.

8. Знайдіть у народному переказі «Про запорожців» приклади перебільшення. Поміркуйте, чому народ перебільшував можливості своїх героїв.
«От які богатирі були земля не держала!», «у того запорожця сім пудів голова», «а вуса в нього такі, що і у двері не влізуть». «на дванадцять мовах уміли балакати; з води могли сухими виходити: вони могли сон на людей насилати, і туман пускати і в річки переливатися», «мали такі верцадла. що за тисячу верстов бачили. що воно у світі твориться». «полки самі себе поріжуть. кров тектиме но черево коням».
Мені здається, що люди для того перебільшують здібності своїх героїв., щоб піднести їх. Коли ворог чує такі висловлювання про своїх супротивників, вселяється у нього страх, що їх чекає лише смерть від непереможних козаків.

9. Що ви знаєте про Івана Сірка? Яким він постає в народному переказі?
Мені здається, що люди перебільшують здібності своїх героїв, щоб прославляти їх. Коли ворог почує такі висловлювання про своїх супротивників, то повинен злякатися і зрозуміти, що на нього чекає тільки смерть.
Іван Сірко - відомий кошовий сотник війська Запорізького. За свою військову кар'єру він провів близько 60 битв і жодного разу не зазнав поразки. Жоден український старшина і старшина не здобув стільки перемог над кримськими татарами та турецькими силами, як кошовий Іван Сірко, за що його безмежно любили й визнавали сучасники.
Головний герой твору «Як Сірко татар переміг» постає перед нами хоробрим і справедливим воїном. Отаман без вагань вирішив, що необхідно визволити народ з-під влади татар. Іван Сірко був кмітливим, бо коли побачив, що ворог бере гору, одразу помітив, що треба робити, щоб не зазнати поразки. Отаман краще ризикуватиме своїм життям, ніж своїми побратимами.

10. Чи цінують нині якості, що були властиві запорожцям? Назвіть їх.
Як на мене, в сучасному світі цінуються такі риси характеру, особливо мужність, вірність, наполегливість, розум і щедрість. Можна сказати, що час іде, але людські цінності не змінилися. Таких людей, які мають хоч якісь риси поведінки козаків, користуються високою повагою й сьогодні. Для мене ці люди – солдати Збройних Сил України. Вони ціною свого життя захищають свою землю і нас мирних громадян. Тому я ціную таких людей, бо зараз вони на вагу золота.

2. З’ясуйте, хто такі козаки-характерники. Підготуйте про них розповідь.