УРОК 22 Дата: ___________
Тема: Моя улюблена пора року.
Мета: повторити і закріпити лексичний матеріал теми; ознайомити учнів зі структурами «I like…» «Do you like…?» та тренувати в їх вживанні в усному мовленні; повторити і закріпити вивчені раніше літери.
Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; навички каліграфічного письма; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати любов до природи.
Обладнання: слова «Пори року», картка для самостійної роботи, кольорові слова, фрази I like, Do you like…?, картинки для аудіювання, флеш – картки для читання.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Listen to the rhyme and let’s greet each other.
( “Good morning”)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words and letters which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- First of all let’s train our tongues. There are many different kinds of sounds of nature can you hear in different seasons of the year.
- So let’s name some of them.
- Listen to the words and name the vowels which you hear in them. (dog, star, cat, ball, nest, duck)
б) мовна розминка
- Name the members of family (father, mother, sister, brother)
- Listen to the rhyme and say what seasons do they like.
My father likes winter.
My mother likes spring.
My sister likes summer.
But I like autumn
When school begins.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Повторення раніше вивченого
а) робота з карткою
- Look at the card. Find and circle.
Z
x
V
m
z
W
M
W
u
v
P
I
B
p
q
Q
Q
D
B
S
V
w
I
u
V
T
F
T
I
L
б) гра «Пантоміма»
- You must go to the blackboard and show what you can do. The other pupils must guess.
2. Закріплення ЛО теми
а) робота в групах
- You have words. You must colour them according to the rhyme.
(WB ex 5, p. 44 A. Nesvit)
б) робота з підручником
- Listen, find and show.
(p. 97)
3. Введення граматичної структури.
а) пояснення вчителя
- If we want to say «Мені подобається.», we say “I like…”, if we want to say «Йому/ Їй подобається», we use such phrase “She/ he likes…”
(ex 2 p. 51)
- If we want to ask «Чи тобі подобається..?», we use such questions “Do you like..?”
б) розвиток навичок говоріння
- Look at the blackboard and make up sentences as in example.
(WB ex 4, p. 44)
4. Розвиток навичок аудіювання.
а) підготовка до аудіювання
- In different seasons of the year we have a variety of activities. We listen to the music, watch TV, swim, run and play.
- So let’s play the game “Where is it…?”
б) етап аудіювання
- Look at the blackboard and listen to me. You must choose the letters which correspond to my definitions.
(PB ex 1, p. 96)
5. Розвиток навичок письма
- Look at the table and complete the sentences.
1. A tiger is big / tall.
2. A monkey is brown / red.
3. A dolphins can run / jump.
4. A lion can hop / run.
6. Розвиток навичок читання.
а) робота з алфавітом
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) читання слів
- ex 6, p. 53
- Listen and say.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку
- Tell me, please, do you like the lesson. What did you like?
- What did you learn at our lesson?
2. Закінчення уроку.
- Stand up, please! The lesson is over. Good bye!