Як швидко вивчити вірш напам'ять







Зі свого досвіду скажу, що вивчити вірш у школі була для мене проблема... І на жаль ніяких порад та рекомендацій мені не давали ні вчителі ні батьки. Сьогодні доступ до інформації завдяки мережі інтернет дає можливості самостійно знайти відповіді на такі непрості питання.

Класичний метод вивчення віршів

Раніше та й тепер багато хто користується доступним методом вивчення віршів шляхом багаторазового порядкового заучування (вчити рядок за рядком). Суть даного методу дуже проста. Необхідно кілька разів підряд повторювати спочатку перший рядок, потім другий, потім повторювати перший та другий, потім переходимо до третього та четвертого рядка, і нарешті, намагаємося відтворити всі 4 рядки.

Використовувати асоціації при вивченні віршів

Визубрена інформація досить швидко вилітає з голови. Метод асоціацій допомагає закріпити її практично на довгий час, оскільки наша пам'ять працює асоціативно (через образи).

Суть методу в тому, що нам необхідно створити комбінацію з нової інформації та того, що нам вже добре знайоме. Наш мозок краще запам'ятовує образи, то, що можна побачити й торнутися, а потім представити. Саме з цієї причини ми краще запам'ятовуємо особистості людей, ніж їхні імена.

Спочатку придумайте яскраві зорові образи для кожного рядка. При цьому асоціація повинна бути індивідуальною і виникати у вас в голові без зусиль.

Для прикладу візьмемо уривок з вірша Шевченка "Садок вишневий коло хати":

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

Отже, ось асоціації для першого та другого рядка: представляєте сільську хату і садок вишневий біля неї, і хрущі які гудуть над вишнями. Намагайтесь яскраво уявити собі цю картину.

Потім придумайте асоціації до інших рядків: перенесіться від садка до поля, представте чоловіків з плугами, та за ними дівчата йдуть та співають, і всі хочуть їсти. І після цього представте матерів, що приготували їжу та чекають.

Таким же чином придумайте асоціації і до інших рядків та віршів. А потім запам'ятовуйте і повторюйте. Будь-яка техніка виявиться абсолютно марною, якщо ви не будете докладати зусиль для запам'ятовування.

Загальні рекомендації

Щоб запам'ятовування відбувалося швидше і легше, виконайте такі кроки.

  1. Створіть сприятливі умови. Якщо вам простіше зосередитися в тиші, вчіть, коли нікого немає вдома. Якщо ж звикли до фонового шуму, включіть тиху музику. Займайтеся там, де відчуваєте себе комфортно і де ніщо вас не відволікає.
  2. Попросіть допомоги в іншої людини. Прочитайте йому вивчений вірш
  3. Зробіть шпаргалку. Випишіть з вірша ключові слова, які допоможуть вам швидко згадати зміст. Якщо ви вчите за методом асоціацій, можна намалювати схематичний комікс
  4. Робіть перерви й повторіть вірш перед сном. Це допоможе вам розслабитися і краще засвоїти інформацію