Оскар Вайлд. Хлопчик-Зірка (сторінки 95-96)







Усно

1. Коли і за яких обставин Дроворуби знайшли Хлопчика-Зірку? Як кожен із них поставився до незвичайної події?

Лісоруб, який знайшов хлопчика, забрав дитину додому, виростив. Захищав, коли дружина не хотіла дитини

2. Як відреагувала дружина одного із Дроворубів на появу в домі маленького хлопчика? Чи зміг її переконати чоловік? Поясніть, чому в жінки на очах з’явилися сльози

Вона дуже сердилась і скаржилася чоловікові, що нема чим годувати дітей. Чоловік не зміг переконати її відразу, але через деякий час вона все ж прийняла дитину. У жінки навернулися сльози, адже вона все-таки була хорошою людиною, відчувала, що поводилася жорстоко до дитини.

3. Як Хлопчик-Зірка впливав на своїх товаришів? Чи ставали вони кращими (або гіршими) після спілкування з ним? Доведіть.

Він погано впливає на друзів. Згодом виганяють його: «Ти такий гидкий, як жаба, і бридкий, як гадюка. Забирайся звідки, бо ми не стерпить, якщо ти будеш гратися з нами.»

4. Як ви думаєте, чому Хлопчик-Зірка був покараний саме втратою вроди, а не в інший спосіб?

Він став ще однією співчутливою людиною. Тому він не зміг пройти повз крику про допомогу, тому віддав усі монети.

Аналіз та інтерпретація

5. Як поставилися до Хлопчика-Зірки, який втратив красу, герої твору? Хто над ним глузував? А хто йому співчував? Оцініть вчинки персонажів.

Друзі прогнали його, бо він сам подав такий приклад. Донька дроворуба благала його залишитися, попри втрату краси. Після знущань з хлопцем звірі в лісі йому не довіряли, а охорона сміялася над ним і не пускала в місто.

6. Відшукайте в тексті епізоди, коли герої та героїні змінюються внутрішньо і зовні. Під впливом яких обставин це відбувається?

На початку він гордий нарцис, який думає лише про себе та свою зовнішність і робить жахливі речі. Але тортури і глузування друзів змусили його переглянути свою поведінку. Він зрозумів, що помилився. Хлопець починає шукати маму і просить вибачення.

7. Розкрийте емоційний стан одного з персонажів:

а) матері Хлопчика-Зірки, від якої відцурався її син;
Мати шукала його 10 років, подорожувала по всьому світу, постаріла, ноги були побиті до крові, серце було сповнене болю, і вона шкодувала про втрату сина. Коли вони зустрічаються, хлопець відмовляється від матері, принижуючи її.

б) Хлопчика-Зірки, який втратив вроду;
Головний герой повісті проходить важкі випробування і шлях спокути, щоб усвідомити цінність життя, навчитися відрізняти добро від зла, справжню красу від штучної, прагнути щирості у стосунках і подолати негативні риси.

в) Дроворуба, який узяв Хлопчика-Зірку на виховання.
Дроворуб, що знайшов хлопчика. Хоча родина була бідна, він забрав дитину додому. Він розумів, що якщо залишити її, то дитина помре. Захищений, коли його дружина не хоче дітей.

Письмово

8. Складіть таблицю: Ознаки народної та літературної казки у творі О. Вайлда «Хлопчик-Зірка»

Народна казка

Літературна

трикратні повтори: три роки тривали пошуки матері, три завдання отримав герой від Чаклуна, правив країною три роки, Зайченя тричі рятувало хлопчика, Хлопчик тричі рятував Зайченя від пастки мисливця

Є автор.

У творі є чарівні елементи - перетворення хлопчика на огидного та знов на красивого. Також є типові персонажі - чаклун, король, королева.

У народних казках обов'язково перемагає добро, а Вайльда фінал казки схожий на реальне життя.


Цифрові технології

9. З’ясуйте значення слова «зірка». У якому сенсі воно використане у творі? Знайдіть різні переклади назви казки. Який переклад назви, на вашу думку, найбільш вдалий? Поясніть.

Хтось особливий. Далеко вгорі. Головний герой недосяжної історії хворіє на «зіркову хворобу». Зірка може бути символом світла, або символом величі, знаменитості. Тому людині необхідно вміти чітко розрізняти добро і зло.

Дослідження

10. Знайдіть у тексті й дослідіть епізоди, де з’являється словосполучення «черстве (тверде) серце». Яких персонажів воно стосується? Прокоментуйте їхні вчинки.

Це епізод з його матір'ю, яку він не хоче знати, тому що вона жебрачка і таким чином намагається вигнати його з дому. Те саме стосується і дружини дроворуба, бо вона не хоче брати дитину додому.

Доберіть антоніми до словосполучення «черстве серце». Складіть 2—3 речення з ними.

Антонімами до словосполучення "черстве серце" можуть бути слова "щире серце", "добре серце".
Наприклад:

  • Вона завжди знала, що її батько має добре серце і готовий допомогти кому завгодно.
  • Якщо у вас є щире серце, то ніколи не втратите друзів і завжди матимете підтримку в житті.

Сторінка 96

Проект

13. Підготуйте проект на тему «Звірі й птахи в казці «Хлопчик-Зірка»» як реальні та казкові персонажі». З’ясуйте, які їхні ознаки є природними, а які — фантастичними.

Спочатку ми знайомимося зі звірятами – мешканцями зимового лісу. Це вовки, горлиці, дятли, білки, зайці, вухаті сови. Вони розповідають про пронизливий холод, який панує в лісі. Кріт, Коноплянка, Білка – ці тварини постраждали від жорстокості Хлопчика-зірки.
Розшукуючи свою маму, Хлопчик-Зірка звертається до мешканців лісу з проханням про допомогу в пошуках, сподіваючись, що тварини десь її бачили.
Відмова героїв закономірна: кріт відповів йому: — Ти мені очі виколов. Як я можу побачити? А Коноплянка йому відповів: - Як же я полечу, якщо ти мені для втіхи крила обрізав? А Білочка у відповідь: - Ти вбив мою маму. Ти шукаєш своїх, щоб і її вбити?
Висновок: погані вчинки можуть завдати непоправної шкоди, яку неможливо пробачити. Хлопчик-Зірка допоміг чи не найслабшому звірятку в лісі - маленькому Зайчику. Вдячний Заєць допоміг хлопчикові знайти золоту монетку.

Життєві ситуації

15. Уявіть ситуацію, що Хлопчик-Зірка з’явився у вашому місті або селі. Як би поставилися до нього діти й дорослі? А ви?

Аналогічно як у казці.

16. Як ви розумієте слова «егоїзм», «самозакоханість», «себелюбство»? Чи притаманні такі риси вам або вашим знайомим? Корисні чи шкідливі вони для людей?

Слова «егоїзм», «самозакоханість» і «себелюбство» означають, що людина дуже дбає про свої власні інтереси й не завжди думає про інших. Ці риси можуть бути шкідливими, оскільки вони можуть призвести до того, що людина не буде звертати увагу на потреби та почуття інших людей. Це може викликати конфлікти та проблеми в стосунках з іншими людьми. Однак, в невеликих кількостях, самозакоханість може бути корисною, оскільки вона допомагає людині піклуватися про своє здоров'я та добробут. Важливо збалансувати свої власні потреби з потребами інших людей, щоб досягти гармонії та співіснування.