7.4. Цикли з передумовою. Змінні в циклах з передумовою







Дайте відповіді на запитання

1. Який цикл називається циклом з передумовою?

Цикл, який називається циклом з передумовою, це такий цикл, в якому перед кожним виконанням команд циклу перевіряється певна умова. Якщо умова виконується (або "істина"), то команди циклу виконуються. Якщо умова не виконується (або "неправда"), то виконання команд циклу припиняється.

2. Як виконується цикл з передумовою?

Цикл з передумовою виконується таким чином: спочатку виконується команда перевірки умови. Якщо результат виконання цієї команди є "Так", то виконуються команди циклу, а потім знову виконується команда перевірки умови. Якщо ж результат виконання команди перевірки умови є "Ні", то виконавець переходить до виконання першої команди наступного фрагмента алгоритму.

3. Від чого залежить кількість виконань команд циклу з передумовою?

Кількість виконань команд циклу з передумовою залежить від того, скільки разів умова циклу виконується (або "істина"). Якщо умова не виконується з самого початку, команди циклу не виконуються жодного разу. Якщо умова виконується хоча б один раз, команди циклу виконуються відповідну кількість разів.

4. Яка команда в циклі з передумовою обов'язково виконується хоча б один раз?

В циклі з передумовою команда перевірки умови завжди виконується хоча б один раз.

5. Чи можуть команди циклу з передумовою, крім команди перевірки умови, виконуватися тільки один раз; не виконуватись жодного разу?

Так, команди циклу з передумовою, крім команди перевірки умови, можуть виконуватися тільки один раз або не виконуватися взагалі. Це залежить від того, чи виконується умова циклу. Наприклад, якщо умова циклу не виконується з самого початку, команди циклу не виконуються жодного разу. Якщо умова циклу виконується лише один раз, команди циклу виконуються лише один раз.

Наприклад, уявімо, що у нас є цикл з передумовою, який перевіряє, чи є число менш як 10. Якщо на початку число вже 10 або більше, команди циклу не виконуються взагалі. Але якщо число на початку є 9, команди циклу виконуються один раз, а потім перевірка умови показує, що число вже не менше 10 і цикл зупиняється.

6. Які команди можна використати для організації циклу з передумовою в Scratch 3? Як виконуються такі цикли?

Для організації циклу з передумовою в Scratch 3 можна використати команду "Повторити до". Ця команда дозволяє виконувати певний набір дій, поки виконується певна умова. Виконання циклу з передумовою в Scratch 3 відбувається таким чином:

  1. Виконавець (це може бути будь-який об'єкт в Scratch, наприклад, спрайт) спочатку виконує команду перевірки умови. Це може бути будь-яка умова, наприклад, чи доторкнувся виконавець до краю екрана, чи досягнув він певного рівня в грі і так далі.
  2. Якщо результат виконання цієї команди "Істина" (тобто умова виконується), то виконавець виконує команди тіла циклу. Після цього він знову виконує команду перевірки умови.
  3. Якщо ж результат виконання команди перевірки умови "Хибність" (тобто умова не виконується), то виконавець переходить до виконання першої команди наступної фрази програми.

Цикл з передумовою в Scratch 3 дозволяє створювати більш складні і гнучкі програми, які можуть реагувати на різні умови й події.

Обговоріть і зробіть висновки

1. Чи може виконання циклу з передумовою ніколи не закінчитися? Для відповіді на це питання проілюструйте пояснення прикладами.

Так, виконання циклу з передумовою може ніколи не закінчитися, якщо умова, яка перевіряється перед кожним виконанням циклу, завжди виконується (або "істина"). Це називається "нескінченним циклом" і часто використовується в програмуванні для постійного виконання певних дій, поки програма не буде зупинена. Наприклад, цикл, який перевіряє, чи число менш як 10 і потім збільшує число на 1, буде виконуватися нескінченно, оскільки число завжди буде менше ніж 10.

2. Що спільного і чим відрізняються цикл з лічильником і цикл з передумовою?

Цикл з лічильником і цикл з передумовою мають спільне те, що обидва цикли дозволяють повторювати певний набір дій. Однак вони відрізняються у тому, як вони визначаються і коли цикл повинен закінчуватися. Цикл з лічильником повторюється визначену кількість разів, тоді як цикл з передумовою повторюється, поки виконується певна умова.

3. Чи можна цикл з лічильником замінити циклом з передумовою?

Так, цикл з лічильником можна замінити циклом з передумовою, якщо ви можете визначити умову, яка буде виконуватися визначену кількість разів. Наприклад, якщо ви хочете повторити дію 5 разів, ви можете використати цикл з передумовою, який перевіряє, чи число менше 5 і потім збільшує число на 1 після кожного виконання циклу.

4. Чи можна цикл з передумовою замінити циклом з лічильником?

Цикл з передумовою може бути важко замінити циклом з лічильником, оскільки цикл з передумовою може виконуватися нескінченно або не виконуватися взагалі, в залежності від умови. Цикл з лічильником завжди виконується визначену кількість разів.

5. Що спільного і в чому відрізняється цикл з передумовою і розгалуження?

Цикл з передумовою і розгалуження мають спільне те, що обидва дозволяють виконувати різні дії залежно від певної умови. Однак, вони відрізняються тим, що розгалуження виконується лише один раз, тоді як цикл з передумовою може повторюватися багато разів, поки виконується певна умова.

Наприклад, розгалуження може використовуватися для виконання різних дій в залежності від того, чи є число понад 10. Якщо число більш як 10, виконується одна дія; якщо число менше або дорівнює 10, виконується інша дія. Це відбувається лише один раз.

Цикл з передумовою, з іншого боку, може використовуватися для виконання дії багато разів, поки число менш як 10. Наприклад, цикл може збільшувати число на 1, поки воно менш як 10. Це буде повторюватися багато разів, поки число не стане більше або дорівнює 10.