§17. Які явища пов’язані з рухами землі та місяця (Сторінка 79)







ЗАПИТАННЯ • ЗАВДАННЯ • ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Випиши у робочий зошит приклади явищ, які пов'язані з рухами Землі й Місяця. Де ти застосовуєш знання про ці явища? Як їх використовують у побуті, науці, техніці?

Зміни в положенні Сонця, які впливають на пір року. Припливи та відпливи води на океанічних узбережжях. Фази Місяця (новий, перша чверть, повня, остання чверть). Сонячні та місячні затемнення. Рухи зорів на небосхилі.

Ці явища використовуються у навчанні астрономії, плануванні сільськогосподарських робіт, орієнтації за небесними об’єктами та створенні календарів.

2. Яке явище є причиною зміни дня й ночі?

Зміна дня і ночі відбувається через обертання Землі навколо своєї вісі. Сонце освітлює частину Землі, де зараз день, а інша частина знаходиться в тіні, тому там є ніч.

3. Скористайся картою України і з'ясуй, де раніше сходить Сонце: в Ужгороді, Ялті чи Полтаві.

Сонце раніше сходить в Полтаві через розташування на сході України.

4. Довідайся з додаткових джерел інформації, що таке біологічний годинник

Біологічний годинник - це внутрішній механізм в живих організмах, який регулює їхні фізіологічні процеси у залежності від часу доби.

5. Поясни, чому Місяць змінює фази

Зміна фаз Місяця відбувається через те, як він відбиває світло Сонця, коли змінюється положення Місяця відносно Землі та Сонця.

6. Яку кількість разів упродовж року можна спостерігати Місяць уповні?

Місяць можна спостерігати уповні приблизно 12 разів на рік, щомісяця.

7. Які спостереження доводять, що на Місяці є зміна дня й ночі?

На Місяці є зміна дня і ночі, що підтверджується спостереженнями місячних фаз та зміною освітленості його поверхні під час обертання навколо Землі.

8. Увечері після заходу Сонця ти спостерігаєш за Місяцем. Як за формою місячного «серпа» визначити сторони горизонту? Чи залежить твоя відповідь від пори року?

Якщо місячний «серп» вказує вгору, то північ буде зліва, південь - справа. Пора року не впливає на цей спосіб визначення сторін горизонту.

9. Намалюй схему сонячного та місячного затемнення.
схему сонячного та місячного затемнення.

10. Що є причиною виникнення припливів і відпливів?

Причина припливів і відпливів - гравітаційна взаємодія між Землею та Місяцем, яка змінює масу води в океанах та викликає їх рух.

11. Підготуйтеся до уроку узагальнення знань «Явища у неживій природі». Поділіться на 7 груп. Жеребкуванням оберіть одне з вивчених явищ: механічне, теплове, електричне, світлове, звукове, хімічне чи астрономічне.

  • Механічне явище: Звукові хвилі (наприклад, звук гітари).
  • Теплове явище: Передача тепла (наприклад, тепло від плити до каструлі).
  • Електричне явище: Електричний струм (наприклад, робота лампочки). Світлове явище: Відбиття світла (наприклад, відображення світла в дзеркалі).
  • Звукове явище: Поширення звуку (наприклад, дзвінок дзвоника).
  • Хімічне явище: Окиснення металу (наприклад, ржавіння заліза).
  • Астрономічне явище: Фази Місяця (наприклад, новий Місяць, повний Місяць)