Рей-Дуглас Бредбері. Усмішка







Усно
1. Коли відбуваються події в оповіданні? Що говорять персонажі про час, у якому вони живуть? Прокоментуйте

Події в оповіданні відбуваються в майбутньому, можливо навіть у 3000-5000 роках, як говорить один з персонажів. Люди невпевнені в точному часі, бо стільки було війн і руйнувань, що втрачено рахунок рокам.

2. З якою метою люди зібралися в чергу? Чи всі вони думають і діють однаково?

Люди зібралися в чергу, щоб плюнути на картину "Мона Ліза". Не всі вони думають однаково - дехто вважає це марнуванням часу, а головний герой Том захоплюється картиною

3. Чому мешканці ненавидять своє минуле?

Мешканці ненавидять минуле, бо вважають його причиною того жахливого стану, в якому опинилося їхнє місто та світ загалом. Вони звинувачують попередні покоління у війнах та руйнуваннях.

4. Які свята відзначають у місті майбутнього? Як це відбувається? Дайте власну оцінку вчинкам людей під час спільних свят

У місті відзначають дивні "свята" - палять книжки, громлять машини та будівлі. Це є проявом агресії та ненависті до минулого. На мою думку, такі дії є вандалізмом і не мають нічого спільного зі справжніми святами.
Аналіз та інтерпретація
5. Знайдіть художні деталі, що свідчать про умови життя персонажів

Художні деталі, що свідчать про погані умови життя: люди одягнені у брудний одяг з мішковини, ходять босоніж, гріють руки біля вогнища, п'ють несправжню каву з ягід.

6. Наслідком яких подій стали такі умови їхнього життя?

Такі умови життя стали наслідком війн, руйнувань, вибухів, радіації в минулому.

7. Як ставляться мешканці міста до мистецтва? Поясніть їхнє ставлення

Мешканці міста негативно ставляться до мистецтва минулого, вважаючи його частиною ненависної їм цивілізації. Вони радіють можливості знищити картину.

8. Як змінюється Томове сприйняття картини «Мона Ліза»? У який момент хлопчик відчув красу мистецтва? Чи хтось іще з людей у черзі відчув це?

Спочатку Том, як і всі, хотів плюнути на картину. Але побачивши її, відчув захоплення красою. Це сталося раптово, коли хлопчик поглянув на посмішку Мони Лізи. Інші люди в черзі так і не змінили свого ставлення до мистецтва.
Письмово
9. Напишіть продовження оповідання «Усмішка»

Ось можливий варіант продовження оповідання:

Наступного ранку Том прокинувся із посмішкою на обличчі. Він згадав події минулого дня й обережно дістав зі схованки клаптик полотна із зображенням посмішки Мони Лізи. Хлопчик вирішив, що мусить зберегти цей шедевр за будь-яку ціну.

Коли батьки пішли працювати на поле, Том взяв мотузку, голку та нитки й змастерив невеличку рамку для картини. Він ретельно натягнув полотно на рамку і пришив його нитками. Тепер шедевр мав кращий вигляд і був захищений від пошкоджень.

Увечері Том показав свою знахідку братові Івану. Спочатку той скептично поставився до картини, адже все місто ненавиділо минуле і його мистецтво. Але роздивившись уважно таємничу посмішку Мони Лізи, Іван раптом відчув неймовірну красу цього твору. Він зрозумів, чому Том врятував картину. Брати вирішили разом берегти цей скарб і нікому про нього не розповідати.

Адже хто знає, можливо в майбутньому вони зможуть показати «Усмішку» іншим і змінити ставлення людей до прекрасного? Ця надія зігрівала їхні серця.
Цифрові технології
10. За допомогою інтернету дізнайтеся про історію і загадки картини «Джоконда» («Мона Ліза») Леонардо да Вінчі. Кого на ній зобразив митець?

Картина "Джоконда" (або "Мона Ліза") була створена видатним італійським художником епохи Відродження Леонардо да Вінчі приблизно між 1503 та 1519 роками.

На картині зображена Ліза Герардіні (Ліза дель Джокондо) - дружина флорентійського купця Франческо дель Джокондо. Її ім'я стало відомим лише у XXI столітті, коли вчені знайшли записи сучасника Леонардо, який писав, що художник працює над портретом саме Лізи Герардіні.

Основні загадки картини:

  • Таємнича посмішка Мони Лізи, яка по-різному сприймається в різні епохи і не піддається однозначному трактуванню.
  • Незвичайно довга робота художника над картиною (понад 10 років), що свідчить про його особливу прихильність до неї.
  • Нечітка історія створення і перших власників картини. Як вона потрапила з Італії до Франції у XVI столітті?
  • Знаменита крадіжка картини з Лувру у 1911 році італійцем Вінченцо Перуджею, яка зробила "Джоконду" всесвітньо відомою.

Отже, картина має цікаву 500-річну історію, пов'язану з багатьма загадками та легендами. Але основна її цінність - у геніальному творінні видатного Леонардо да Вінчі.
Дослідження
11. Дослідіть значення і складники поняття «цивілізація». Назвіть сучасні цивілізовані країни. Чи можна назвати цивілізованим світ, який змалював Рей Бредбері? Доведіть

Цивілізація - це сукупність досягнень людства в галузі матеріальної і духовної культури, рівень суспільного та технічного розвитку.

Основні складники цивілізації:

  • Розвинена економіка і технології
  • Міста, транспорт, інфраструктура
  • Освіта, наука, культура
  • Повага до прав людини, демократія
  • Високий рівень життя і соціальний захист громадян

До цивілізованих країн сучасності можна віднести більшість країн Європи, Північної Америки, а також Японію, Південну Корею, Австралію та деякі інші.

Світ, змальований Реєм Бредбері в оповіданні "Усмішка", не можна назвати цивілізованим. Це постапокаліптичний світ, де міста зруйновані, люди живуть у злиднях, ненавидять мистецтво і культуру минулого. Відсутні освіта, повага до людської гідності. Це варварське суспільство, яке втратило ознаки цивілізації внаслідок численних воєн і катастроф.

Отже, змальований Бредбері світ є протилежністю цивілізованого суспільства. Це антиутопія, попередження про можливі наслідки втрати гуманістичних цінностей.
Проєкт
13. Підготуйте проєкт на тему «Що таке вандалізм і як із ним боротися в сучасному світі?»

Ось план проєкту на тему "Що таке вандалізм і як з ним боротися":

Вступ. Визначення поняття "вандалізм".

Прояви вандалізму:

  • Пошкодження громадських місць і будівель
  • Нищення пам'яток історії та культури
  • Графіті на стінах будинків і транспорті
  • Ламання дерев, квітів, лавок у парках тощо

Причини вандалізму:

  • Протест і невдоволення суспільством
  • Нудьга і бездіяльність
  • Бажання самоствердитися
  • Відсутність виховання і життєвих орієнтирів

Наслідки вандалізму:

  • Фінансові збитки на ліквідацію
  • Псування зовнішнього вигляду міст і селищ
  • Втрата історичних пам'яток
  • Посилення соціальної напруженості

Шляхи боротьби з вандалізмом:

  • Превентивні заходи (лекції, виховні бесіди)
  • Встановлення камер відеоспостереження
  • Патрулювання проблемних зон
  • Швидке реагування і покарання винуватців
  • Залучення громадськості й волонтерів

Висновки. Вандалізм як суспільна проблема і спільна відповідальність за його подолання.

Ось такий план проєкту я б запропонував. Його можна доповнити цікавими фактами, статистикою, фотографіями. А також пропозиціями щодо конкретних заходів у вашому місті чи школі.
У команді
14. Рольова гра. Уявіть, що ви опинилися в черзі до картини «Джоконда» («Мона Ліза»). Що потрібно зробити, аби змінити ставлення мешканців міста до минулого й до мистецтва?

Ось кілька ідей для рольової гри:

  1. Персонаж 1 (Том). Ваше завдання - захоплено розповідати людям про красу картини, про те, як вона вразила вас. Спробуйте цією щирою захопленістю зацікавити інших.
  2. Персонаж 2 (вчитель мистецтва). Ви намагаєтесь переконати натовп, що руйнування шедеврів мистецтва - це варварство. Апелюйте до їхньої совісті та гідності. Закликайте замислитись над наслідками.
  3. Персонаж 3 (письменник). Ви палко переконуєте, що в мистецтві закодовано досвід попередніх поколінь. Руйнуючи його, ми руйнуємо зв'язок часів. Закликайте шанувати працю митців.
  4. Персонаж 4 (активіст). Запропонуйте створити громадську організацію захисників культурної спадщини. Розробіть план конкретних дій по її збереженню та примноженню.

Спробуйте переконати якомога більше людей! Аргументуйте, надихайте, заражайте своїм ентузіазмом!
Життєві ситуації
16. Прокоментуйте ставлення рідних і чужих людей до Тома. Чого не вистачало хлопчикові в стосунках з іншими? Чи можна це змінити? Як?

У творі бачимо, що рідні Тома (батьки, брат) ставляться до нього досить байдуже, грубо. Вони мало цікавляться його внутрішнім світом, переживаннями. Натомість чужі люди в черзі (Ґріґсбі та інші) спочатку жартують з хлопчика, але потім захищають його, розмовляють з ним на рівних.

Отже, Томові не вистачало уваги, підтримки, розуміння з боку рідних. Це можна змінити, якщо батьки приділятимуть більше уваги синові, цікавитимуться його захопленнями, розмовлятимуть з ним на різні теми.

17. Дайте поради, як можна підтримати людину в моменти важких випробувань. Кого ви особисто підтримали?

  • Вислухати її, дати можливість виговоритися.
  • Співчувати, але не шкодувати надміру.
  • Підбадьорити, сказати теплі слова підтримки.
  • Запропонувати конкретну допомогу (поспілкуватися, провести час разом, допомогти з якимось завданням тощо).
  • Відволікти спільною цікавою справою.

Особисто я підтримував друзів у складних життєвих ситуаціях, вислуховуючи їх, даючи поради або просто проводячи час разом.