Галина Кирпа. Мій тато став зіркою







Пригадай, який її твір читав/читала. Це ліричний чи епічний твір? Чому ти так

З тексту можна зрозуміти, що я читав/читала її твір "Мій тато став зіркою". Це епічний твір, оскільки в ньому розповідається певна історія - про почуття та переживання дитини, тато якої загинув на Майдані.

А що ти намалював би/намалювала б для наших воїнів?

Щодо малюнка для українських воїнів, я б намалював(ла) щось патріотичне - наприклад, український прапор, герб України, квіти в українських кольорах. Або просто слова підтримки та вдячності за їхній подвиг. Головне - передати теплі почуття та висловити слова заохочення для захисників України.

Що можуть символізувати небо і тополі на малюнку тата і донечки?

Небо на малюнку може символізувати вічність, а тополі - Україну. Разом вони створюють образ батька, який назавжди залишиться частиною українського неба.

Чи любиш ти малювати з рідними, близькими людьми? Що ви малюєте?

Так, я люблю іноді малювати разом з рідними - це дуже теплі спогади. Зазвичай ми малюємо чтось просте і веселе - квіти, тварин, будиночки. Це не шедеври живопису, але в процесі головне - спілкування і радість від спільної творчості.

Що об’єднує дорослих людей для виконання гімну та намагань жити в мирі?

Дорослих людей для виконання гімну та намагань жити в мирі об'єднує почуття патріотизму, любові до Батьківщини, прагнення свободи та кращого майбутнього

Про які історичні події згадано у творі?

У творі йдеться про події Революції Гідності, Євромайдану 2013-2014 років.

Що тобі відомо про Майдан 2014 року?

Про Майдан 2014 року я знаю, що це були масові акції протесту українців проти свавілля влади. Люди вийшли відстоювати європейське майбутнє України, демократичні цінності, гідність і свободу

Для чого люди тоді об’єдналися?

Люди тоді об'єдналися заради спільної мети - повалення режиму Януковича, протидії свавіллю влади, відстоювання гідного майбутнього для України. Мільйони українців підтримували один одного в боротьбі за краще життя

Подумай, для чого авторка використовує повтори

Повтори "міцно-преміцно, міцніше не буває" створюють відчуття сильної татової любові до доньки. А повтори "усі дзвонять, усі питають, усі втішають" - передають напругу очікування звістки про тата. Так авторка посилює емоційний вплив тексту.

Що означає вислів «стати зіркою»? У яких життєвих моментах так говорять?

Вислів "стати зіркою" вживають, коли людина помирає. Це метафора - душа померлого піднімається на небо і стає зіркою, яка світитиме рідним. Так ніжно повідомляють про смерть близької людини.

Подумай, чому мама сказала донечці правду.

Мама вирішила сказати доньці правду, адже дівчинка вже достатньо доросла, щоб зрозуміти й пережити горе. Приховування лише посилило б шок пізніше. Краще відверто пояснити ситуацію з повагою до особистості дитини

Що тобі відомо про події, які відбувалися на Майдані в Києві у 2004 році та в 2014 році?

Помаранчева революція 2004 року - це акції протесту проти фальсифікації виборів президента України. Сотні тисяч людей вийшли на вулиці Києва відстоювати своє право на чесні вибори. Ці події призвели до перемоги Віктора Ющенка.

Революція Гідності 2014 року почалася після відмови тодішньої влади підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Мільйони українців виступили проти тиску Росії та за європейське майбутнє України. На жаль, розгін Майдану призвів до жертв.

Як ти розумієш слова пісні «Разом нас багато! Нас не подолати»?

Слова пісні "Разом нас багато! Нас не подолати!" я розумію як заклик до єднання та солідарності. Коли мільйони людей відстоюють спільну мету, їх важко подолати. Єдність українців у прагненні свободи - запорука перемоги над тиском і репресіями.

Поміркуй, чому ці слова згадували й на Майдані у 2014 році під час Революції Гідності

На мою думку, слова пісні "Разом нас багато! Нас не подолати!" згадували на Майдані 2014 року тому, що вони стали символом єднання українців заради вищих ідеалів - свободи, демократії, гідного життя.

Події 2004 та 2014 років мали багато спільного - в обох випадках мільйони українців об'єдналися проти свавілля влади та за краще майбутнє своєї країни. Тому гасло "Разом нас багато! Нас не подолати!" надихало протестувальників, нагадувало, що разом вони - нездоланна сила.

Ці слова - символ віри українців у те, що в єдності вони здатні подолати будь-які перешкоди та відстояти право вирішувати долю своєї країни. Саме тому їх згадували під час двох революцій, які об'єднали націю.

Чому саме Йорданою назвали молодшу сестричку оповідачки

Молодшу сестричку назвали Йорданою, бо тато дуже любив свято Водохреща, яке в народі називають Йордан. Так мама вшанувала пам'ять тата.

Чи виникають у тебе асоціації із зірками про тих, кого немає?

Так, коли я дивлюся на зірки, то іноді згадую бабусю, якої вже немає з нами. Мені здається, що вона дивиться звідти та охороняє нас

Як ти вважаєш, чому порівнюють душі людей, які померли, із зірками?

Душі померлих порівнюють із зірками, бо зірки - це щось вічне, прекрасне. Вони сяють, ніби освітлюють шлях живим. Так само й душі померлих назавжди залишаються з нами

Що ще може символізувати зірка на небі?

Зірка може символізувати вічне життя, надію, орієнтир у пітьмі

Пригадай або відшукай в інтернеті біблійну розповідь, у якій також згадано зірку. Про що ідеться у творі? Що символізує зірка?

Можливо, мається на увазі розповідь про Різдво Ісуса Христа, коли зірка вказувала шлях до немовляти мудрецям. Тут зірка - символ надії та очікуваного дива

Як ти вважаєш, сподівання дівчинки є марними? Чому?

На мою думку, сподівання дівчинки побачити тата не є марними. Це її спосіб подолати горе та зберегти зв'язок із батьком у своїй уяві та серці

Подумай, чому так важливо згадувати про тих, кого немає поруч?

Важливо згадувати тих, хто пішов, аби вшанувати їхню пам'ять та передати наступним поколінням. Це допомагає зберегти зв'язок часів

Чи згідний/згідна ти з думкою дітей?

Так, я погоджуюся з бажанням дітей жити у світі без війни та зброї. Це гуманне та справедливе прагнення

Чи можна говорити про те, що дівчинка, незважаючи на вік, цікавиться подіяли в державі?

Так, дівчинка цікавиться подіями в країні, зокрема на Майдані, що свідчить про її небайдужість та патріотизм

Чому так важливо знати історію своєї країни?

Знати минуле своєї Батьківщини важливо, аби розуміти сучасні процеси та цінувати здобутки попередніх поколінь у боротьбі за волю та гідність нації.

Поміркуй і дай відповідь

1. Від чийого імені створена ця історія?

Історія розповідається від імені доньки, батько якої загинув на Майдані

2. Поясни, як ти розумієш переносне значення вислову «тато, якого вбили на барикадах, став зіркою».

Вислів "тато став зіркою" означає, що після смерті на Майдані душа батька сяє на небі, немов зірка, і світить своїм близьким

3. Які символи наявні у творі? Що вони символізують?

Символи: зірка (душа загиблого), тополя (Україна), небо (вічність).

4. Яка тема й ідея твору?

Тема - втрата близької людини. Ідея - незламність духу, пам'ять про героїв.

5. Хто, на твою думку, втілює ідеї гуманізму та самопожертви? Чому ти так уважаєш?

Ідеї гуманізму та самопожертви втілює батько, який віддав життя за свободу України.

6. Кому можна адресувати такі рядки: «...тата вбив той, хто не знав, що його нема за що вбивати... хто не бачив його усмішки, та не чув його голосу...»? Поясни, чому ти так думаєш

На мою думку, ці слова можна адресувати вбивцям героїв Майдану.

По-перше, у творі йдеться саме про батька, який загинув на Майдані.

По-друге, фраза передає думку, що вбивці не знали своїх жертв особисто, не бачили їхніх усмішок і не чули голосів, тобто ставилися до них байдуже, як до безликих цілей.

Нарешті, у такий спосіб авторка, імовірно, намагається донести, що героїв Майдану вбивали ті, хто не розумів цінності людського життя та права українців на гідне існування. Це були вбивства за ідею, а не конкретних невинних людей.

Отже, слова спрямовані на усвідомлення жорстокості та аморальності таких дій вбивць проти мирних демонстрантів.

7. Чи писав/писала ти листи? Кому? Напиши листа авторці твору. Поміркуй, про що ти їй розповідатимеш. Якими враженнями поділишся? Оформи лист за вимогами.

Шановна пані Галино!

Щойно прочитав Вашу книжку "Мій тато став зіркою". Мушу визнати, вона справила на мене величезне враження своєю щирістю та емоційністю. Хоча я ще зовсім юний, але глибоко пройнявся болем героїні, адже не може бути нічого страшнішого за втрату рідної людини.

Особливо мене вразили описи спогадів про теплі стосунки батька та доньки. Це рідкісний дар - такі міцні сімейні зв'язки. Я вірю, пам'ять про ці моменти додаватиме дівчинці сил.

Дякую, що нагадали про високу ціну, яку заплатили герої Майдану за наше майбутнє. Цей твір - ще один маленький внесок у боротьбу за пам'ять про загиблих.

З повагою, Ілля 01.01.2023