31. Які ризики і наслідки споживацької діяльності людей для природи







ТОБІ ДО СНАГИ

1. Наведи один приклад споживацької діяльності людини у літосфері, два — в атмосфері та три — у гідросфері

Ось кілька прикладів споживацької діяльності людини у різних оболонках Землі:

Літосфера:

  • Видобуток корисних копалин (нафти, газу, вугілля, руд металів тощо)

Атмосфера:

  • Викиди шкідливих речовин в атмосферу промисловими підприємствами
  • Вихлопні гази автотранспорту

Гідросфера:

  • Скидання неочищених стічних вод у водойми
  • Забруднення водойм нафтопродуктами внаслідок аварій танкерів
  • Надмірний вилов риби, що призводить до скорочення популяцій

2. Вислови власну думку щодо необхідності господарювання на основі принципів сталого розвитку

На мою думку, перехід до принципів сталого розвитку є абсолютно необхідним для збереження довкілля та забезпечення гідного життя для майбутніх поколінь.

По-перше, сучасний світ стикається з низкою екологічних проблем, таких як зміна клімату, забруднення повітря і води, виснаження природних ресурсів. Ці проблеми загрожують не лише довкіллю, але й здоров'ю та добробуту людей. Господарювання на основі принципів сталого розвитку дозволить уникнути поглиблення екологічної кризи.

По-друге, концепція сталого розвитку передбачає не лише екологічну, але й соціальну та економічну складові. Вона орієнтована на подолання бідності, підвищення рівня життя для всіх верств населення, створення рівних можливостей. Такий підхід сприятиме побудові більш справедливого й гуманного суспільства.

Отже, сталий розвиток - це єдиний шлях, який дасть змогу забезпечити добробут нинішніх і прийдешніх поколінь за умови збереження навколишнього середовища. Тому впровадження принципів сталого розвитку має стати пріоритетом на всіх рівнях.

3. У класі під час дискусії на тему «Чим загрожує виробнича діяльність людей довкіллю і майбутнім поколінням землян» учні висловлювали такі судження:

Оцінюючи наведені судження, можу зазначити наступне:

  1. Головна ідея сталого розвитку полягає не в тому, що природні багатства повинні розвиватися, а в тому, що вони повинні використовуватися раціонально, без шкоди для майбутніх поколінь. Тому це судження є неправильним.
  2. Друге судження також не відповідає дійсності. Навіть за умови існування рослин на Землі, надмірне забруднення атмосфери може призвести до порушення балансу кисню та вуглекислого газу. Отже, проблеми цілком можуть виникнути.
  3. Твердження про те, що людям не слід перейматися збереженням довкілля, є хибним. Попри здатність екосистем до відновлення, надмірний антропогенний вплив може призвести до незворотних наслідків.
  4. Четверте судження є слушним. Воєнні дії дійсно завдають колосальної шкоди довкіллю.

Отже, правильними є лише останнє твердження. Інші є помилковими та такими, що не відображають суті концепції сталого розвитку.

4. Яким ти уявляєш майбутнє нашої планети за умов надмірного споживання природних ресурсів? Склади розповідь, а ще краще — ілюструй свою відповідь малюнком

За умов продовження надмірного споживання природних ресурсів майбутнє нашої планети видається досить похмурим.

Я уявляю світ, де вичерпані запаси корисних копалин, насамперед палива. Людство масово перейшло на викопне вугілля, що спричинило подальше погіршення екологічної ситуації. Атмосфера забруднена смогом, кліматичні зміни призвели до аномальної спеки та посух, лісові масиви скоротилися в рази.

Багато видів тварин і рослин вимерли через руйнування середовищ існування. Рівень Світового океану піднявся, затопивши прибережні території та острівні держави. Питна вода перетворилася на дефіцитний ресурс навіть у регіонах, які раніше нею володіли.

Зникнення цілих галузей економіки через вичерпання ресурсної бази спричинило масове безробіття і зубожіння населення. Локальні конфлікти за контроль над залишками природних багатств переросли у світові війни.

Ось приблизно таким постає переді мною світ за умов продовження надспоживання ресурсів планети. І цей сценарій може стати реальністю вже в недалекому майбутньому, якщо людство не змінить своє ставлення до довкілля.

5. Підготуй постер про те, яку шкоду довкіллю і кожній людині наносить непродумане використання природних ресурсів.

Ось кілька ключових ідей для постера на тему шкоди від непродуманого використання природних ресурсів:

Заголовок постера:

"Дбаймо про майбутнє спільно!"

Основні слогани:

  • Виснаження ресурсів загрожує життю наступних поколінь
  • Збережемо планету для наших дітей!
  • Не спалюйте майбутнє заради сьогодення
  • Природа в надійних руках

Ключові зображення:

  • Забруднене повітря над містами
  • Вирубування лісів
  • Вимирання тварин
  • Засмічені водойми й сміттєзвалища
  • Постраждалі від повені та посухи люди

Основний текст:

  • Надмірне споживання ресурсів руйнує екосистеми
  • Зміна клімату загрожує життю і здоров'ю людей
  • Втрата біорізноманіття матиме невідворотні наслідки для людства
  • Потрібно негайно змінити підходи до використання ресурсів планети!

Сподіваюсь, ці ідеї стануть у нагоді для створення якісного постера на важливу тему!