Опале листя користь чи шкода?







Шкода спалювання листя

Актуальність проблеми опалого листя

Листопад - це гарний час восени. Однак поряд з цією красою у людей щороку, у вересні-жовтні, з'являється сезонна робота — прибирання ділянки від опалого листя. Ми щороку спостерігаємо, як жителі нашого селища прибирають опале листя з вулиць селища. Хтось збирає їх у великі пакети й потім їх кудись вивозить. Хтось спалює. Ми задумалися: а чи варто взагалі прибирати листя? Що з ними робити? Куди подіти ці величезні купи листя — спалювати, вивозити в ліс або закопувати в землю?

Нам стало цікаво чи шкодить або є все ж користь лісам, паркам і селищу в цілому від опалого листя. Таким чином, виникла тема дослідження «Опале листя: шкода чи користь».

Об'єкт дослідження: опале листя.
Предмет дослідження: прибирання опалого листя.

Мета роботи: з'ясувати чи є необхідність прибирання опалого листя на території селища.

Завдання:

  1. Вивчити літературу про шкоду і користь опалого листя.
  2. Провести опитування школярів
  3. Дізнатися думку фахівця
  4. Обробити й проаналізувати отримані результати

Методи дослідження: соціологічне дослідження, порівняльний аналіз, порівняння, узагальнення.

Гіпотеза: припустимо, що опале листя прибирати не потрібно.
Практична значущість: важливо розглядати різні учасники населеного пункту при розв'язанні питання про видалення або збереження опалого листя.

Теоретична частина

Для чого потрібні рослинам листя?

Озирніться навколо і ви побачите навколо себе величезну кількість рослин: дерева і чагарники, квіти й трави. Без рослин було б неможливе життя на землі. Тільки вони можуть створювати кисень, яким дихають тварини й люди. Рослини самі виробляють собі харчування. Вони всмоктують воду і мінеральні солі із ґрунту, які по стеблу підіймаються до листя. У листі під впливом сонячного світла вода і вуглекислий газ з повітря утворюють цукор, який служить їжею для рослин. Так само через листя відбувається випаровування води, завдяки чому рослини охолоджуються. Але за літо в листі накопичуються непотрібні рослинам, а іноді й шкідливі речовини.

Більшість листопадних дерев і чагарників восени скидають листя. Листопад захищає рослини від висихання і замерзання, від обламування гілок взимку.

Восени, коли з дерев облітає все листя, у жителів нашого селища виникає питання. Як вчинити з опалим листям?

Користь опалого листя

Корисні якості опалого листя

Листя, опадає восени з дерев — не сміття. Розкладаючись в ґрунті, вони додають в неї мінеральні та органічні речовини, накопичені за літо. Повільно розкладаються частини листа структурують ґрунт, покращуючи його якість. Поступове розкладання опалого листя створює умови для розвитку грантової мікрофлори й фауни, яка, з одного боку, виконує роботу по переробленню листя, з іншого боку, перешкоджає розвитку шкідливих для дерев організмів (грибкові, бактеріальні захворювання дерев). Дерева дуже схильні до різних захворювань. Рідко зустрінеш здорове дерево, а як важко виростити молоде деревце! Лише деякі з саджанців приживаються в міському середовищі й досягають «дорослого» віку. Одна з головних причин цього — якість міських грантів. У лісі ніхто не готує ґрунт — природа робить її сама з щорічно одержуваного матеріалу — опалого листя. Лісова підстилка — фабрика з виготовлення лісового ґрунту, що живить дерева й оберігає їх здоров'я.

Якщо ви маєте намір повністю очистити ділянку від опалого листя, не варто знищувати зібране листя — з них виходить хороший компост. Для цього опале листя потрібно укладати в компостну яму шарами, чергуючи їх з пластами інших органічних матеріалів Звичайно, поживність компосту буде залежати в основному саме від інших складових: скошеної трави, бадилля рослин або кухонних відходів. Листя ж додадуть складу пухку і більш повітряну структуру. Однак варто взяти на замітку, що шари не повинні бути дуже товстими. В іншому випадку листя будуть злежуватися і перешкоджати проникненню повітря.

Мульчування осіннім листям

Листям можна вкривати зимовий часник. Добре навіть якщо ви просто розкидаєте листя по городу і перекопаєте..

Розкладіть опале листя на порожніх ділянках ґрунту. Листя послужать природною мульчею, яка перешкоджає росту бур'янів, вивітрювання ґрунту і вимивання з неї мінералів. Навесні або зберіть напівперепріле листя граблями, або перекопайте разом з ґрунтом.

А найкрасивіше листя зберіть в гербарій або використовуйте в осінніх декоративних композиціях для прикраси будинку, а також для цікавих виробів, які можна зробити своїми руками.

Шкода від опалого листя.

Навіщо ж ми прибираємо листя в селищі, відбираючи в наших дерев цю саму «живу підстилку», їх природну підгодівлю і захист? Прибирання листя давно вже стала символом осені в містах. Це трудомістка робота, яку протягом десятиліть з року в рік роблять міські служби, двірники, городяни на суботниках. Навіщо? Фахівці міських служб наполягають на проведенні цього виду робіт. У них є причини.

Перша причина - здоров'я зелених насаджень.

Річ у тому, що міське середовище — середовище забруднене. Міські зелені насадження отримують цілий комплекс забруднювачів з повітря, які проникають в листя і із забруднених ґрунтів і вод. Автотранспорт, число якого стрімко збільшується, постачає міські ґрунти нафтопродуктами і важкими металами. Весь бруд з магістралей поступають в ділянки відкритого ґрунту з зеленими насадженнями. Велика частина поверхні ґрунту в місті заасфальтована, а це значить, що токсична речовина бензопірен (виділяється асфальтом) теж накопичується в ґрунтах. Сіль, якою місто щедро засипаний в зимовий час, теж надходить в ґрунт.

Що ж будуть являти собою навесні листя, що пролежали зиму на газонах? Залишати таку підстилку і дозволити їй проникнути далі в ґрунт - це більше шкоди, ніж користь для рослин. Добре відомо, що важкі метали і багато інших забруднювачів скорочують термін життя дерев і чагарників, а також викликають ослаблення стійкості до хвороб і шкідників.

Друга причина - санітарно-гігієнічна

У більшості випадків опале листя дуже швидко стає сумішшю листя і різноманітного побутового сміття, яке багато городян кидають під дерева і чагарники. Все це протягом зими активно накопичується, змішуючись з листям, і створює сприятливе середовище проживання для гризунів, комах, які є носіями небезпечних інфекцій.

Третя причина - екологічна.

Часто купи зібраного листя спалюють на місці, а листя не повинно спалюватися — це небезпечно з екологічної точки зору, через те, що всі накопичені токсичні речовини потрапляють в повітря. Спалювання сміття, в тому числі і листя, в межах населеного пункту заборонено.

Практична частина

Результати соціологічного опитування

Опитування було проведено в листопаді 2018 р.

Група опитаних: 25 учнів, їм поставили таке питання: що ви робите з опалим листям?

Ось результати опитування:

  • спалюють листя - 7 чол
  • залишають під деревами - 4 чол
  • складають в компостну кучу - 12 чол
  • використовують для укриття грядок, квітників - 5 чол.

З опитування випливає, що думка учнів неоднозначна. Тому виникла необхідність звернутися до фахівця.

Думка фахівця «Центр позашкільної роботи ім.І.А.Альбіцкого»

Щоб дізнатися думку фахівця, ми поговорили з педагогом додаткової освіти Котковим Тимофієм Борисовичем.

Котков Тимофій Борисович розповів нам, що восени - опале листя дерев і чагарників покривають все різнобарвним килимом. Якщо, в парку або в лісі, виглядає мальовничо і скрашує наші осінні прогулянки, то в селищі це пов'язано з напруженою роботою. Опале осіннє листя в місті слід обов'язково прибирати з газонів, поверхні водойм і ставків, а також тротуарів і садових доріжок. У селищі, де менше загазованість листя можна залишати під деревами, що збагатить ґрунт, дасть їм додаткові поживні речовини. Вони будуть і додатковим захистом кореневої системи від морозу і пересушування.

Листя з під плодових дерев необхідно прибирати і складати в компостні купи, оскільки плодові дерева часто схильні до різних захворювань. Так само велика кількість комах - шкідників залишаються зимувати в листі плодових дерев. Що може завдати шкоди деревам в наступному році. А ось після того, як в компостній купі утворюється перегній (через 1-2 роки), його можна внести під картоплю, помідори, огірки та інші овочеві культури.

Частина листя можна залишити на грядках і клумбах - будуть додатковим захистом від морозів, але, якщо у вашому городі немає мишей.

Восени слід захистити ставки й водойми від опалого листя, тому що вони замулюють дно і прискорюють процеси гниття. Крім того, листя, що плаває на поверхні обмежує доступ світла рибам і підводним рослинам.

Підсумки дослідження.

Вивчивши зібраний матеріал і вислухавши фахівця з цієї теми, ми з'ясували, що на міських вулицях опале листя потрібно прибирати. Через те, що листя дерев, що ростуть на вулицях міст, мають здатність вбирати шкідливі викиди від автотранспорту, від промислових підприємств, і вони стають шкідливими. Опале листя, якщо його залишити на зиму, вбере сіль, якою посипають вулиці, і нафтопродукти, які потрапляють в ґрунт від автотранспорту. Таке листя непридатне тому що насичені солями важких металів.

Парки, лісопарки, міські гаї, взагалі великі масиви деревних насаджень, менше схильні до забруднення від шкідливих викидів. Під деревами в таких зонах шар листя можна залишати.

Висновки

Прибирати опале листя чи ні? Це дуже цікаве питання, дискусія по якому триває кілька десятиліть. Наша гіпотеза знайшла своє підтвердження частково. Виявилося, важливо розглядати різні ділянки при розв'язанні питання про видалення або збереження опалого листя.

Нам би хотілося продовжити своє дослідження. Для того, щоб подивитися, що відбувається з листям навесні.