§44. Озера







ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

1. Що таке озеро та озерна улоговина

Озеро - це природний водне водосховище, яке утворюється в результаті збирання води в поглибленій улоговині або витопленій ділянці землі.

Озерна улоговина - це земельна форма, у якій розташоване озеро.

2. Які типи озер утворюються внаслідок дії внутрішніх, а які зовнішніх процесів. Поясніть своїми словами, як це відбувається

Озера утворюються через внутрішні й зовнішні процеси. Внутрішні - через геологічні явища, такі як тектонічні рухи, які створюють улоговини, або вулканічна діяльність. Зовнішні - через вплив зовнішніх сил, таких як танення льодовиків, які залишають глибокі ями, куди збирається вода й утворює озера.

3. Відшукайте на карті різні за походженням озера та поясніть як їхня форма залежить від способу утворення

На карті можна побачити тектонічні озера, які мають видовжену форму вздовж тектонічних розломів, льодовикові озера - округлої форми в місцях колишніх льодовиків, вулканічні - округлої форми біля вулканів, заплавні - вздовж річок та інші. Їх форма залежить від способу утворення та ландшафту.

4. У чому схожість та відмінність озера, річки та моря. Чи пов’язані вони між собою у природі та як саме?

Схожість: усі вони містять воду. Відмінність: озеро - стояча вода, річка - текуча вода, а море - солоне та зв’язане з океаном. Вони пов’язані між собою, оскільки вода з річок може витікати в озера або моря.

5. Поясніть, як рівень солоності води в озері залежить від його водного режиму. Наведіть конкретні приклади.

Рівень солоності води в озері може залежати від того, наскільки інтенсивно озеро живиться прісною водою з річок, дощів чи підземних джерел, а також від інтенсивності випаровування води з поверхні озера.

Ось декілька конкретних прикладів:

  1. Озеро Байкал в Сибіру має дуже низьку солоність, близько 0,1 проміле, тому що воно активно живиться прісною водою з навколишніх річок та дощів. Випаровування невелике через прохолодний клімат.
  2. Великі Озера в Північній Америці теж мають дуже низьку солоність завдяки великому живленню з річок та опадів і помірному випаровуванню.
  3. Навпаки, Каспійське море-озеро має високу солоність від 12 до 13 проміле через посушливий клімат регіону, велике випаровування та слабке живлення прісними водами річок.

6. Поясніть, чому озерну воду люди використовують значно менше, ніж річкову. Оцініть ступінь екологічної небезпеки використання озерної води у порівнянні з річковою

Озерну воду використовують менше за річкову, бо:

  1. Озера часто розташовані далеко від людей і важко дістатися до них.
  2. У річок більше води, ніж в озер. Річки поповнюються дощами й снігом.
  3. Озера легше забруднити ніж річки. Якщо у водойму потраплять шкідливі речовини, озеро довше залишатиметься брудним.

Озерна вода чутливіша до забруднення. Тому її треба використовувати обережно, щоб не зашкодити природі навколо озер.