Перевірте себе (сторінка 166)







1. Складіть запитання до тексту параграфа

  • Коли почалася українізація?
  • Що таке індустріалізація?
  • Хто відповідальний за масовий голод в Україні?
  • Звідки більшовики розраховували взяти кошти на індустріалізацію?
  • Звідки ми можемо дізнатися про подвиг Героїв Крут?
  • Чому культурне відродження називають розстрілом?
  • Як ви ставитеся до дій більшовицької влади щодо знищення українців?
  • Який результат українізації?

2. Складіть 5 тверджень (істинні і хибні), для чого Україна була потрібна комуністам. Запропонуйте класу знайти неправдиві судження і виправити їх.

Перше речення істинне, друге - хибне.

  1. Геноцид - це знищення населення за національною ознакою. Геноцид - це знищення селян.
  2. Українізація проводилася з метою попередження опору українців проти більшовицької влади. Українізація проводилася з метою бурхливого розвитку української національної культури.
  3. Представників української творчої інтелігенції 20-30-х років 20 століття називають "Розстріляним Відродженням". До "Розстріляного Відродження" належать Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко.
  4. У 2006 році Верховна Рада України визнала Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу. В 1934 році Верховна Рада України визнала Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.
  5. Столицею більшовицької влади в Україні був Харків. Столицею більшовицької влади в Україні був Чернігів.

3. Як ви розумієте поняття «Розстріляне Відродження»? Поміркуйте, чому українізацію 1920-х років називають також «пасткою» для інтелігенції.

У період політики українізації значно піднялася українська культура – ​​літературна творчість, театральна діяльність. Багато талановитих людей вірили в щирість московської влади, активно займалися культурною діяльністю, поширюючи свої досягнення. Вони стали відомими діячами українського відродження. Їх публічність стала пасткою, роблячи їх легкими жертвами більшовицького терору проти національного відродження України.

4. Складіть детальний план повідомлення «Голодомор 1932—1933 років».

  1. Насильницька колективізація - утворення колективних господарства з вилученням майна селян.
  2. Насильне вилучення збіжжя в селян та всіх продуктових запасів.
  3. Заборона виїзду селян за межі голодуючих територій для пошуку продовольства.

5. Вправа «3-2-1». Підберіть три ключових слова, два нові терміни та один факт до тексту параграфа.

Більшовики, українізація, Голодомор.
Геноцид, колгосп.
В 2006 році Верховна Рада України визнала Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.

6. Вправа «Територія». Розгляньте мапи України, розміщені у підпараграфі 22.3. Визначте, на території яких сучасних областей України смертність від голоду була найвищою. Чи зачепив Голодомор 1932-1933 років західноукраїнські землі? Пригадайте, у складі яких держав вони перебували по закінченні Першої світової війни.

Найвищою смертність від голоду була в Середньому Подніпров'ї - Правобережжі та Лівобережжі Дніпра, на житомирському Поліссі.
Голодомор не зачепив Західноукраїнські землі, бо на той час вони не входили до складу більшовицької імперії - Радянського Союзу.
Західноукраїнські землі після Першої світової війни перебували у складі Польщі (Галичина і Волинь), Чехословаччини (Закарпаття) та Румунії (Буковина).