§52. Екосистеми як наслідок взаємозв’язків між компонентами природи, їх види







Практикуймо

Складіть опис або мінірозповідь на тему: «Пам’ятки природи унікального природного комплексу (екосистеми) (гора, печера, водойма, заплава, ділянка лісу)»

Олешківські піски

Олешківські піски - це дивовижний куточок природи в Україні. Це один з найбільших в Європі масивів пісків, який простягнувся майже на 160 кілометрів уздовж Дніпра.

Хоча Олешківські піски й називають інколи "українською пустелею", насправді це не зовсім правильно. Адже тут зростають ліси, є озера, болота. Просто клімат тут досить посушливий, а рослинність пристосувалася до нестачі вологи.

Особливо гарні Олешківські піски навесні, коли зацвітає полин. Ця рослина добре пристосована до умов пустелі - має глибоке коріння і швидко встигає зацвісти та віддати насіння, поки є трохи вологи. Коли приходить літо, наземна частина полину всихає, а насіння чекає кращих часів у піску.

Ще одна цікава особливість Олешківських пісків - безліч дрібних озерець серед пісків. Деякі з них прісні, а деякі - солоні. Найбільше озер на Кінбурнській косі. Тут їх майже тисяча! Є навіть унікальне озеро Ковалівське, в якому поєднуються прісна і солона вода.

Ще одна окраса Олешківських пісків - штучні ліси сосни звичайної. Їх тут насадили понад 100 тисяч гектарів! Це найбільший штучний ліс у світі. Соснові ліси стримують піски, захищають поля і села від пилових бур.

Олешківські піски - справжня перлина природи України. Це місце, де поруч живуть рослини пустель і лісів, де є сотні озер серед пісків, де можна помилуватися красою соснових лісів і безкраїх пісків. Я дуже хотів би туди поїхати й побачити все це на власні очі!

Олешківські піски зазнали значних руйнувань внаслідок російської агресії в Україні. Основні наслідки для цієї унікальної природної території такі:

  • Бомбардування і мінування. Частина території Олешківських пісків була замінована або піддана бомбардуванням. Це призвело до руйнування ландшафтів, загибелі рослин і тварин.
  • Пожежі лісових масивів. Внаслідок бойових дій виникали пожежі у штучних соснових лісах Олешківських пісків. Вогонь знищив значні площі цінних лісових насаджень.
  • Затоплення та підтоплення територій. У результаті пошкодження греблі Каховського водосховища відбулося затоплення прилеглих до Дніпра територій Олешківських пісків. Це призвело до загибелі рослинності та тварин.
  • Порушення режиму природоохоронних територій. Через бойові дії було порушено режим національного природного парку "Олешківські піски" та інших заповідних об'єктів.