Перевірте себе (сторінка 175)







1. Складіть запитання до тексту параграфа

Коли почалася Друга світова війна?
Що означає слово «репатріація»?
Хто розпочав Другу світову війну?
Де діяло УПА?
Як ми розуміємо Голокост?
Чому вигнали кримських татар?
Як українці брали участь у Другій світовій війні?
Яким був результат перемоги Радянського Союзу над гітлерівською Німеччиною?

2. Випишіть дати, які зустрічаються в параграфі. Запишіть поруч події, що відбувалися у вказані дні та роки.

  • 1 вересня 1939 року - почалася Друга світова війна (1939—1945) нападом гітлерівської Німеччини на Польщу.
  • 17 вересня 1939 року - вступ у війну Радянського Союзу згідно таємного договору з Німеччиною щодо окупації західноукраїнських земель та розділенням Польщі.
  • 22 червня 1941 року - напад гітлерівців на Радянський Союз і початок радянсько-німецької війни, як частини Другої світової війни.
  • 18-20 травня 1944 року - депортація (насильне вивезення) Радянським Союзом кримських татар з їх історичної Батьківщини - Криму.
  • 14 травня 2021 року Україна вперше відзначила День пам’яті українців, які допомагали євреям у роки Голокосту.

3. Дайте назви абзацам підпараграфа «Рух Опору»

  1. Рух Опору.
  2. Діяльність ОУН.
  3. Діяльність УПА.

4. Порівняйте Голокост та Голодомор, визначте спільне і відмінне цих двох трагедій, обміняйтеся міркуваннями з однокласниками

Голокост і голод були геноцидом націй, вони знищили велику кількість людей (ми говоримо про мільйони) різними способами. Голодомор був здійснений на окупованій Радянським Союзом українській території та поза її межами. Голокост був здійснений на території європейських країн, окупованих нацистською Німеччиною. Ні голод, ні Голокост не мають точної кількості загиблих. Щонайменше 6 мільйонів українців померли від під час Голодомору, і приблизно стільки ж євреїв загинуло під час Голокосту.

5. Вправа «Філософсько-історична». Іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет писав: «Історія нас не вчить, що ми маємо робити, проте вона показує, чого робити не варто». Поміркуйте, чи можна ці слова вважати головним уроком Другої світової війни.

Так, ти можеш. Людство мимоволі допустило виникнення та розвиток людиноненависницьких ідеологій, реалізація яких обернулася військовою катастрофою та мільйонними жертвами.

6. Вправа «Журналістське розслідування». Здійсніть пошук інформації про Праведників народів світу, напишіть невелику статтю на цю тему.

Праведниками серед народів світу є не євреї, а ті, хто, ризикуючи життям, рятував євреїв від знищення на європейських землях, окупованих німецькими нацистами під час Другої світової війни. Це почесне звання, присвоєне державою Ізраїль. Україна посідає четверте місце (після Польщі, Нідерландів і Франції) за кількістю осіб (2659), які отримали це високе звання. Дії цих героїв на окупованих нацистами європейських землях під час Другої світової війни врятували багатьох євреїв від розстрілу чи нелюдських страждань у таборах смерті. Допомога українським євреям швидко каралася смертю самого Спасителя та його родини. Але люди так ризикують. На українській землі було врятовано понад 17 тисяч євреїв.