Ганс-Крістіан Андерсен. Снігова королева (cторінки 71-72)"Снігова королева" - це казка данського письменника Ганса-Крістіана Андерсена. Ця казка розповідає про пригоди двох дітей, Кая та Герди, які живуть у сусідніх будинках. Кая одного разу був зачарований Сніжною королевою, яка забрала його до своєї крижаної країни. Герда вирушила на пошуки свого друга, і зустріла багато дивовижних персонажів по дорозі. Нарешті, вона знайшла Кая в палаці Снігової королеви та змогла звільнити його від чаклунства за допомогою своєї любові та терпіння. Казка показує, що справжня любов може здолати будь-які перешкоди.

Усно

1. Складіть простий план казки

План казки «Снігова Королева»

 • Кай і Герда найкращі друзі
 • Прихід нової королеви
 • Осколок дзеркала потрапляє в око Кая
 • Снігова Королева перетворює добре серце Кайа на крижинку
 • Кай в Королівстві Снігової Королеви
 • Герда вирушає на допомогу Каю
 • Герда подолала багато труднощів
 • Порятунок Кея Гердою
 • 2. Розкажіть від імені Герди про її подорож і випробування.

  Я вирушила у невідоме на пошуки друга. Спочатку я потрапила в сад відьми, де вона мене зачарувала, і я забула про Кая. Тільки троянди нагадували про нього. У зимову холоднечу я вийшла з чарівного саду без теплого одягу. Потім я зустріла доброго ворона, який допоміг мені дістатися до палацу, але там теж немає друга. Потім на мене нападають розбійники, але донька отаманки, дізнавшись про мій намір, дає мені оленя, щоб доставити мене в королівство Снігової Королеви. Я довго мандрувала, майже виснажилася, але сіверяни мене підтримали, і нарешті я потрапила у королівство Снігової Королеви.

  3. Сформулюйте запитання до Кая щодо того, як він потрапив до палацу Снігової Королеви і що побачив там.

  Чому Кай сам кинув виклик Сніговій Королеві? Чому ти прив'язала сани до саней Снігової Королеви? У чому сиділа Снігова Королева і як вона це називала? Скільки кімнат було в палаці?

  4. Створіть на підставі казки «Снігова Королева» постер, на якому позначте провідні теми твору. Прокоментуйте його.

  Перемога любові й добра над злом — головна тема казки Андерсена «Снігова королева». Знаменитий казкар стверджує, що сила кохання та почуття щирої дружби здатні творити чудеса. Головні герої казки «Снігова королева» маленькі діти. Кай і Герда дружать давно.

  Аналіз та інтерпретація

  5. Чому Герда вирушила на пошуки Кая? Які людські якості виявила вона під час далекої мандрівки?

  Тому що вони друзі, які люблять один одного, як брат і сестра. Понад усе Герда бачить навколо себе добро і благородство. В ім'я любові, смілива дівчинка дівчина вирушає в невідоме на пошуки друга.

  6. Деякі герої та героїні у творі внутрішньо змінюються. Хто це? Розкажіть про духовні зміни когось із них. Під впливом яких обставин це відбулося?

  Дочка атаманши, дізнавшись сумну історію Герди, відпускає її, віддавши дівчині свого улюбленого оленя, який повинен доставити Герду в королівство.

  7. Чим відрізняється «Снігова Королева» Андерсена від фольклорної казки?

  Казка фольклорна

  Казка літературна

  Колективний автор

  Індивідуальний автор/авторка

  Проста система подій

  Ускладнена система подій

  Відсутність розлогих описів

  Розлогі описи природи, місця подій, зовнішності персонажів

  Події розгортаються неначе самі по собі, без втручання автора або авторки

  Автор або авторка скеровує події, їхня роль виявляється постійно (в оцінках, зверненнях до читача, висновках тощо)

  Персонажі зображені в загальних рисах

  Персонажі ускладнені, зображені в індивідуальних рисах; змальовано їхній внутрішній світ, почуття, зміни характеру

  Прозова форма

  Може існувати в прозі, у віршах, драматичній формі (призначеній для театру, кіно тощо)


  Письмово

  8. Напишіть пост для соцмереж про свої враження від казки «Снігова Королева». Доберіть ілюстрацію до нього. Прокоментуйте аналогічні пости однокласників і однокласниць. Візьміть участь в онлайн-комунікації, дотримуючись правил безпеки та етики.

  Сьогодні прочитав казку «Снігова Королева», і я зворушений її красою та глибиною. Це дуже мудра історія про справжню любов і дружбу, яка зможе перемогти будь-які перешкоди. Я відчував, що був у центрі чарівного світу, де кожен з героїв мав свою роль і призначення. Рекомендую всім прочитати цю казку, вона навчить нас важливим життєвим урокам.

  Ілюстрація: [вставити зображення з казки]

  Коментарі однокласників і однокласниць:

  Якщо ви любите казки, вам сподобається ця історія! Я теж читала її, і вона була чудовою!

  Я теж прочитав цю казку і повністю погоджуюся з тобою! Вона була незабутньою, і я збираюся прочитати її ще раз!

  Дякую за рекомендацію! Я тільки почав читати казки, і ця здається мені дуже цікавою. Я вже не можу дочекатися, щоб її прочитати.

  Мені теж сподобалася казка, але я більше захоплююся фентезі-жанром. Але я все одно планую прочитати цю казку!

  Дослідження (72 сторінка)

  10. Прикметною особливістю творів Андерсена є образ розповідача, який вигадує й повідомляє іншим свої оповідки. Доведіть, що такий розповідач є в казці «Снігова Королева». Дослідіть його мовлення. Ким, на ваш погляд, міг бути розповідач? Наведіть аргументи, спираючись на текст казки.

  Казка починається зі слів оповідача: «— Ну так, починаємо! Коли ми дійдемо до кіпця цієї історії, ми знатимемо більше, ніж зараз.». Швидше за все, оповідач - це дитячий вихователь, який розповідає зміст казки. Причому він звертається не до конкретного читача, а до аудиторії «Слухаймо ж далі!», «Але нам треба подивитись, що ж було в цей час з Каєм».

  Проект

  12. Підготуйте проєкт на тему «Явища природи в казці «Снігова Королева» Явища природи у казці часто підкреслюють ситуацію, характеристику чи переживання персонажів про яких зараз йдеться.

  «Буря вила і стогнала, ніби співала старовинні пісні. Вони летіли над лісами та озерами, над морем і твердою землею. Під ними дули холодні вітри, вили вовки, над ними літали з криком чорні ворони, а високо вгорі світив місяць, великий та ясний.» - цей опис природи коли Снігова королева забрала Кая відображає її холодне та зле серце. «Та ось прийшла весна з теплим сонячним промінням.» - в таку погоду відправилась Герда на пошуки друга. Весна відображає надію, мрію про найкраще. На останніх кроках, коли у Герди вже майже не було сил, зло знову хотіло затримати дівчинку, напруженість цього підкреслює опис природи «Назустріч їй линув цілий полк снігових пластівців, але вони не падали з неба, небо було зовсім ясне, і на ньому палало північне сяйво.»

  У казці Г. К. Андерсена «Снігова королева» в палаці злої королеви, освітленому холодним північним сяйвом, немає навіть жодного сонечка.

  Життєві ситуації

  14. Якщо друг чи подруга вас образить, але потім йому або їй знадобиться ваша допомога, як ви вчините? Як можна перевірити справжню дружбу і справжню любов?

  Якщо мій друг образив мене, я спробую з'ясувати, чому він або вона так зробили. Я можу спробувати поговорити з ними про те, що відбулося, і дізнатися, чому вони вчинили таким чином. Якщо вони пояснюють, що їм дійсно шкода за свої дії й щиро просять про моє прощення, я можу зрозуміти, що вони дійсно хочуть зберегти нашу дружбу.
  Щодо перевірки справжньої дружби й любові, є кілька способів. По-перше, справжня дружба ґрунтується на взаємній повазі, відкритості та підтримці. Якщо мій друг або подруга підтримують мене в складних ситуаціях і завжди готові послухати мене, то це може свідчити про їхню справжню дружбу.

  15. Які правила техніки безпеки порушили казкові персонажі?

  Поводження з вогнем.