Вправа 4







Прочитайте уривок з інтерв'ю українсько-канадсько-швейцарського економіста, громадського діяча-патріота, мецената Богдана Гаврилишина.

- На чому ґрунтується Ваш оптимізм з приводу того, що Україна може стати прикладом для наслідування усьому світу?
- В Україні є якість людського капіталу. Про це я можу судити по тих молодих людях, із якими спілкуюся.
Я українець. Хоча більшість свого життя прожив поза Україною, вона завжди була в моєму серці. Я був на всіх континентах, але завжди залишався українцем. Це завжди допомагало мені: люди, які асимілюються, видаються звичайними, слабкими, а коли хтось твердо стоїть на своєму національному ґрунті, це привертає увагу, викликає повагу людей.
Якщо я що-небудь робив у тих країнах, то робив не як Богдан Гаврилишин, а робив як українець. Тому в 1991 році я приїхав сюди, щоб жити й працювати для України (З інтернет-газети).

Письмово прокоментуйте слова Б. Гаврилишина: «Кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, особливо молоде покоління, повинні починати розмову будь-де, будь із ким, байдуже про що українською. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо навіть з усмішкою. Таким чином спілкування українською мовою стане для всіх звичним і легітимним».

Майже століття нас, українців, вчили, що ми – другосортні, а наша мова – другорядна. Більшість людей майже мирилися з цим. Спілкування українською стане (вже) звичним, бо є мовна стабільність – це збереження вірності своїй мові, орієнтація на послідовне, непохитне використання цієї мови в повсякденному спілкуванні. І завдяки чотирьом джерелам, які живлять стійкість мови: народним традиціям, національній свідомості та національній єдності, національній культурі, національному миру, – існує український народ, а отже, і мова. Почнемо розмову українською де завгодно, з ким завгодно, незважаючи ні на що, і співрозмовник відповість українською і буде щасливий, навіть з посмішкою. Ми не соромимося бути українською нацією!

До слів асимілюватися, легітимний доберіть українські відповідники.

  • Асимілюватися - уподібнюватися;
  • Легітимний - законний.