§29. Вода в атмосфері: випаровування, вологість повітря та її зміни







Практикуймо

Проаналізуйте температуру та вологість повітря в містах Північно-Східної півкулі. Які закономірності ви помітили, рухаючись із півночі до екватора — від міста Осло до Лібревіля?

Проаналізувавши дані про температуру та вологість повітря в різних містах Північно-Східної півкулі від півночі до екватора, можна помітити такі закономірності:

  1. Чим ближче до екватора, тим вища температура повітря, як вночі, так і вдень. Наприклад, в Осло (Норвегія) вночі +7, вдень +8, а в Лібревілі (Габон) вночі +26, вдень +25.
  2. Вологість повітря в цілому вища вночі, ніж вдень майже в усіх містах. Це пов'язано з охолодженням повітря вночі й конденсацією водяної пари.
  3. Абсолютні значення вологості не демонструють чіткої закономірності залежно від широти місцевості. Але відносна вологість вдень, як правило, зменшується в напрямку до екватора через більш високі температури повітря.
  4. Винятком є Лібревіль, де вологість досить висока як вночі, так і вдень через близькість до екваторіальних дощових лісів.

Отже, чим ближче до екватора, тим вища температура і нижча відносна вологість повітря вдень, але абсолютна вологість може сильно варіюватися залежно від місцевих особливостей.

Практикуймо

1. Використовуючи схему поясів постійного тиску на Землі, спробуйте дати відповідь на запитання: де на Землі відносна вологість повітря буде постійно висока, а де — постійно низька?

Використовуючи схему поясів постійного тиску, можна припустити:

  1. Відносна вологість повітря буде постійно високою в екваторіальному поясі низького тиску біля екватора. Це пов'язано з високими температурами, інтенсивним випаровуванням і великою кількістю опадів в цій зоні.
  2. Відносна вологість повітря буде постійно низькою в субтропічних поясах високого тиску приблизно між 30-40° пн.ш. та пд.ш. Тут переважає сухе тропічне повітря, а опадів випадає небагато.
  3. Також досить низькою відносна вологість буде в полярних поясах високого тиску через надзвичайно низькі температури повітря, при яких утримується невелика кількість вологи.

Отже, найвища вологість - біля екватора, найнижча - в субтропіках та полярних областях. Але це лише загальна закономірність, а конкретні значення залежать також від багатьох місцевих чинників.

2. Задача. У приміщенні при температурі +20°C фактичний вміст водяної пари становить 8,5 г/м3 при абсолютному показникові 17 г/м3. Яка відносна вологість повітря буде у приміщенні: 30%, 50% чи 60%?

Розв'язання:

Дано:

T = +20°C

Фактичний вміст водяної пари: 8,5 г/м3 Абсолютний показник (максимально можливий вміст): 17 г/м3

Відносна вологість обчислюється за формулою: RH = (Фактичний вміст / Максимально можливий вміст) x 100%

Отже, підставляємо дані: RH = (8,5 г/м3 / 17 г/м3) x 100% = 50%

Відповідь: відносна вологість повітря в даному приміщенні становитиме 50%.

Отже, серед наведених варіантів відповідей (30%, 50%, 60%) правильною є 50%.