§ 19. Всесвіт та його складові







Перевірка знань

1. Що розуміють під Всесвітом?

Всесвіт – це весь видимий простір, що нас оточує.

2. Коли і як виник Всесвіт?

Є кілька гіпотез виникнення Всесвіту, одна з них те що він виник 15 мільярдів років, через Великий Вибух, під час якого спочатку утворилися частинки світла, а потім усі інші частинки, з яких сформувалися зорі, планети, галактики.

3. Як людина досліджує Всесвіт?

Для досліджень Всесвіту люди використовують радіотелескопи, космічний телескоп, телескопи, штучні супутники, космічні зонди, допоміжні прилади й пристосування.

4. Чи має Всесвіт початок і кінець?

Він не має ні початку, ні кінця, до того ж він завжди розширюється.

5. Складіть і запишіть у зошит розповідь про досягнення людини в дослідженні Всесвіту.

Вчені завдяки сучасним технологія довели те, що Всесвіт постійно розширюється.

  • 4 жовтня 1957 року на орбіту Землі було виведено перший штучний супутник (був виготовлений з алюмінію та інших речовин, важив 84 кг і мав форму кулі діаметром лише 58 см, його чотири довгі антени передавали радіосигнали на Землю).
  • 12 квітня 1961 року російський космонавт Юрій Гагарін на космічному кораблі-супутнику «Восток-1», що стартував з космодрому «Байконур» (Казахстан), облетів навколо Землі і приземлився в заданому районі, його політ тривав 1 год 48 хв після старту.
  • У 1965 році російський космонавт О. Леонов вийшов у відкритий космос.
  • У 1969 року екіпаж американських астронавтів під керівництвом Ніла Армстронга здійснив посадку на Місяць і взяв проби місячного ґрунту.

6. Розробіть міні-проект «Космос далекий і близький».

За положенням зір первісні хлібороби визначали настання пір року; кочові племена та мореплавці за зорями і Сонцем орієнтувалися під час пересування; на основі видимих рухів Сонця і Місяця були створені календарі.

Тепер штучні супутники здійснюють радіозв'язок та телевізійні передачі, випробовують апаратуру для майбутніх космічних польотів, за ними орієнтуються кораблі у морі та літаки в небі, супутники-розвідники визначають місце розташування корисних копалин, допомагають складати прогнози погоди, виявляти радіаційні забруднення на нашій планеті тощо.

.