Життя та творчість Оноре де Бальзака


Оноре де Бальзак - видатний французький письменник і один з найбільших прозаїків XIX століття, що вважається одним з основоположників реалізму в європейській літературі. Кажуть, біографія письменника не поступається бурхливим пригодам героїв, яких він створив.

Творчість Бальзака користувалася великою популярністю в Європі і ще за життя принесло йому репутацію одного з найбільших прозаїків XIX століття. Твори Бальзака вплинули на прозу Діккенса, Достоєвського, Золя, Фолкнера та інших найбільших письменників.
Шлях до успіху Бальзака був складний, але він не відступився від своєї мрії стати письменником.

Дитинство і юність

20 травня 1799 року - Оноре де Бальзак народився в м Тур у Франції. Майбутній письменник народився в сім'ї селянина з Лангедока Бернара Франсуа Бальса. Батько Бальзака зумів зробити кар'єру під час Французької буржуазної революції й розбагатіти. Він змінив прізвище і став Бальзаком, а пізніше купив собі частку «де».

Мати була набагато молодша за батька (навіть пережила сина) і була із забезпеченої сім'ї паризького торговця сукном.

Батьки мало займалися сином.

1807-1813 роках - Бальзак навчався в Вандомському коледжі. Батько готував сина до адвокатської діяльності. У Вандомский коледж Оноре був поміщений проти волі. Зустрічі з рідними там були заборонені цілий рік, за винятком різдвяних канікул.

Саме тут проявилася любов Оноре до літератури.

У 12 років Оноре де Бальзак написав перший дитячий твір, над яким посміялися однокласники. Юний Бальзак зазнавав труднощів у спілкуванні з вчителями й однолітками.

У 14 років він захворів, і батьки забрали його додому на прохання начальства коледжу. П'ять років Бальзак тяжко хворів, вважалося, що надії на одужання немає, але незабаром після переїзду сім'ї до Парижа в 1816 році видужав.

1816-1819- навчався в Паризькій школі права, одночасно працював у нотаріуса писарем. Але робота не приносить йому задоволення.

Його манила література. Тоді батько вирішив підтримати сина в письменницькому напрямку. Батько пообіцяв йому повне фінансове утримання протягом 3 років. За цей період Оноре повинен довести здатність заробляти на улюбленій справі.

Рання творчість Бальзака

Свої перші літературні спроби Бальзак почав з трагедії «Кромвель» і отримав на неї такий відгук від академіка і письменника Андріє: «Автору належить займатися чим завгодно, але тільки не літературою».

«Трагедія - не моя стихія», - тільки й сказав Бальзак, знову взявшись за перо ...

Жорж Санд називала молодого Бальзака «дитя і господар». В її спогадах він описаний як: «щирий до сором'язливості, у хвастощі доходить до брехні, що вірить в себе і довірливий до інших, дуже експансивний, дуже добрий і вкрай нерозумний., цинічний в цнотливість, п'яніє від води ... довірливий і скептичний, повний протиріч і таємниці ... ще молодий, але вже незрозумілий ...».

1821 рік - після невдалої спроби з трагедією «Кромвель» в життя письменника-початківця пішла смуга матеріальних негараздів. Він писав і видавав під псевдонімами різні гостросюжетні романи й кодекси світської поведінки.

Після 1823 року надрукував кілька романів під різними псевдонімами в дусі «шаленого романтизму». Бальзак прагнув слідувати літературній моді, і пізніше сам він називав ці літературні досліди «сущим літературним свинством» і вважав за краще не згадувати про них.

У 1825-1828 роках спробував зайнятися видавничою діяльністю, але зазнав невдачі.

Революційні ідеї у творчості

У перших роботах Бальзак намагався слідувати літературній моді, писав про любов, займався видавничою діяльністю, але невдало (1825-1828 рр.).

Кінець 1820-х і початок 1830-х років, коли Бальзак увійшов в літературу, був періодом найбільшого розквіту творчості романтизму у французькій літературі.

Великий роман в європейській літературі до приходу Бальзака мав два основні жанри:

 • Роман особистості - авантюрного героя (наприклад, Робінзона Крузо), самотнього героя («Страждання молодого Вертера» В. Гете)
 • історичний роман (Вальтер Скотт).

Бальзак відходить і від роману особистості, і від історичного. Він прагне показати «індивідуалізований тип». У центрі його творчої уваги, на думку ряду літературознавців, знаходиться не героїчна або видатна особистість, а сучасне суспільство.

У створених в перші п'ять-шість років його письменницької діяльності творах зображені найрізноманітніші аспекти французького життя: село, провінція, Париж; різні соціальні групи: купці, аристократія, духовенство; різні соціальні інститути: сім'я, держава.

І нарешті в 1829 році роман «Шуани, або Бретань в 1799 році» (пізніше - «Шуани»), вперше підписаний власним ім'ям, змусив заговорити про нього як про письменника.

Що вийшла вслід за цим «Фізіологія шлюбу» - серія замальовок з приватного життя - зробила його відомим, а «Шагренева шкіра» подарувала йому нарешті славу.

У цей життєвий період Оноре де Бальзак вів старанне трудове життя, працюючи за письмовим столом по 15-16 годин на добу, і щорічно публікуючи три, чотири й навіть п'ять, шість книг.

1830 рік - «Сцени приватного життя», роман «Еліксир довголіття»; повість «Гобсек».

1831 рік - пише роман «Шагренева шкіра», починає роман «Тридцятирічна жінка».

У 1834 році у Бальзака зароджується думка створити багатотомний твір - «картину вдач» його часу. Над ним він і працює протягом усього життя. Книга згодом отримала назву «Людська комедія». Ідеєю Бальзака було створення художньої філософської історії Франції, тобто якою стала країна, переживши революцію.

Оноре де Бальзак остаточно сформував життєві позиції в області творчості після написання наступних творів:

 • «Гобсек» (1830 рік).
 • «Шагренева шкіра» (1831 рік)
 • «Тридцятирічна жінка» (1842 рік).
 • «Втрачені ілюзії» (публікація в трьох частинах 1836-1842 рр.).
 • «Блиск і злидні куртизанок» (1838-1847 рр.).

1840 - свої твори Бальзак об'єднав в епопею «Людська комедія», де описані всі стани тодішньої Франції, і не тільки міське життя, а й життя провінцій і сіл.

Особисте життя

 • У 1832 році познайомився з польської аристократкою Евеліною Ганською. Вони листувалися 18 років.
 • У 1847-1850 рр. жив у володіннях своєї коханої у Верхівні (нині - село в Ружинському районі Житомирської області, Україна).
 • 2 березня 1850 року вінчається в місті Бердичеві з Евеліною Ганською.
 • 1847-1850 рр. жив з дружиною у Верхівні.

18 серпня 1850 року Оноре де Бальзак помер.

Цікаві факти біографії

Починаючи працювати над новим твором, Бальзак замикався в кімнаті на один-два місяці й щільно закривав віконниці, щоб через них не проникало світло.

Писав по 18 годин щодня при свічках, одягнений в халат.

Письменник любив каву. Найчастіше він випивав по п'ятдесят чашок чорного турецького міцної кави в день. Якщо не виходило зварити каву, Бальзак здрібнів жменьку зерен кави, закидаючи кави в рот сухим.

Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за пів години.

Нагороджений орденом Почесного легіону (1845).

В молоді роки безвісний Бальзак тримав на своєму письмовому столі статуетку Бонапарта, до шпаги якого був прикріплений аркуш із написом: «Те, чого він не довершив шпагою, я здійсню пером. Оноре де Бальзак ». І він дійсно завоював весь світ.