Марк Твен. Пригоди Тома Соєра (сторінки 241, 242)"Том Сойєр" - це роман Марка Твена, опублікований в 1876 році. Це історія про хлопчика на ім'я Том Сойєр, який жив у містечку Сент-Пітерсберг в Міссісіпі на початку 19-го століття.

Усно

1. 'Зразковий Хлопчик' у Сент-Пітерсберзі: який він? Яке враження про нього у вас склалося 'Пригоди Тома Соєра' Марк Твен?

Він не любив працювати, бо це було для нього не в радість, і його одразу охопив сум. Том володіє дивовижною здатністю помічати смішні моменти в повсякденному житті і перетворювати будь-яку справу на захоплюючу гру.

2. Чи був Том Соєр 'Зразковим Хлопчиком'?

Ні, не був. По-перше: він не любить працювати, тому що це йому не в радість, і його відразу охоплює смуток, а по-друге: він обманює хлопців, заохочуючи їх до роботи, вдаючи, що це справді весела справа.

3. Як ставилися до Тома дорослі та діти містечка? Чи можемо вважати головного героя повісті особливим? Доведіть свою думку.

Дорослі знали, що Том хитрий і не збирався працювати, "мабуть, панич Том покличуть мене білити паркан, то щоб я йшов собі й робив своє діло».

Діти почули, як Том сказав: "Чи подобається? А чом би й ні? Хіба нам кожного дня випадає білити паркани? Тепер усе постало в новому світлі. Бен навіть забув про своє яблуко.".

Том Сойєр був відомий своєю ініціативою, енергією та вірою в щасливий випадок. По-перше, це видно з незліченних жартів і розіграшів Тома, його дивовижної здатності помічати смішні моменти в повсякденному житті й перетворювати будь-що на захоплюючу гру. Том впевнений у власних силах, у щасливій долі, у непереможній вірі самого автора в добро, справедливість і благородство

4. Чому сюжет повісті розгортається від епізоду в будинку тітоньки Поллі?

У першому розділі представлена ​​картина життя Санкт-Петербурга, з якої читач може дізнатися про героя і його жителів. У тітоньки Поллі ми бачимо, яким є Сід, а Том – навпаки. Завдяки цьому епізоду читачі вже можуть скласти уяву про Тома ще до того, як сюжет активно розгортається.

Аналіз та інтерпретація

5. Опишіть світ дорослих і світ дітей у повісті. Хто є яскравими представниками і представницями кожного з них? Як співіснують ці два світи?

Дитячий світ безтурботний, сповнений розваг і спілкування з природою. Їх цінність - скляні кульки, крейда, порожні котушки. Дитина швидко забуває негаразди й нещастя "Минуло хвилини зо дві, а може, й менше - і він забув про всі свої злигодні. І не тому, що вони були не такі прикрі й гіркі, як злигодні дорослих людей, - просто їх на якийсь час витіснило нове непереборне захоплення".
Життя дорослого непросте, у нього багато обов'язків, справ і світські правила.Також світ дорослих - це жорстокість, в ньому відбуваються вбивства заради грошей, боягузтво, брехня.

6. Знайдіть у тексті епізоди, що виявляють складність характерів головних героїв і героїнь.

Байдужість батька алкоголіка до життя сина вплинула на те, що Гек швидко став дорослим, трохи байдужим, не цінував того, що вдова Дуглас взялася його доглядати. Йому було сумно в неї, йому здавалося що вона занадто переймалася Геком, йому потрібно було дотримуватися правил.

7. Охарактеризуйте емоційний стан одного з персонажів твору.

Спочатку він веселий бешкетник, який думає тільки про розваги. Але після всіх подій твору Том стає трохи іншою людиною. Він починає думати не тільки про себе, він турбується про інших, виявляє соціальну свідомість. У ситуації, що склалася в печерах, Том проявляє витримку, мужність, турботу про інших, незламність, завзятість

Письмово

8. Напишіть правила поведінки, які порушує Том Соєр, і правила, які він сам для себе придумав. Проаналізуйте їх.

Том Сойєр, лідер за вдачею, дійсно встановив для себе деякі правила: - не ображати слабких, не спізнюватися, не балуватися в школі та церкві, не красти, не обманювати, не хвалитися, не зазнавати, не зраджувати й не видавати друзів, завжди допомагати друзям у біді. Але він сам ці правила постійно порушував. Він взяв на себе провину Бекі, схитрував перед хлопцями, змусивши їх білити паркан.

Цифрові технології

9. За допомогою інтернету з'ясуйте значення слова 'бестселер'. Поясніть, чому твори Марка Твена є бестселерами.

Слово "бестселер" означає книгу, яка продавалася великою кількістю примірників і стала дуже популярною серед читачів.

Твори Марка Твена, включаючи "Пригоди Тома Сойєра", "Пригоди Гекльберрі Фінна" та інші, стали бестселерами завдяки їхній веселій, життєрадісній та емоційній історії, а також через яскраві та характерні персонажі. Твен відтворював свої романи в мові, яка зрозуміла та доступна для читачів, що зробило його твори популярними в американській та світовій літературі.

Після публікації, "Пригоди Тома Сойєра" та "Пригоди Гекльберрі Фінна" стали моментальними бестселерами в Америці, і вони залишаються улюбленими книгами для читачів у всьому світі до сьогодні.

Дослідження

10. Дослідіть ті епізоди повісті, де персонажам доводиться ухвалювати непрості рішення, які визначають долі інших людей і змінюють їх самих. Прокоментуйте ці епізоди.

Суд, де Том свідчить проти Джо. Спочатку друзі боялися жорстокого Джо, тому вирішили не розповідати про вбивство, але Поттер завжди допомагав хлопцям, лагодив повітряних зміїв, показував де ловиться риба. Та ще тому що всі були проте нього, хоча він був невинний. Том показав себе сміливим, мужнім, добрим та чесним. Також визволення з печери і скарб, що знайшли хлопці. Всі моменти мають великий вплив на події. Життя хлопців змінюється, вони стають багатими, печеру замуровують, що призводить до смерті Джо, свідчення проти індіанця стають причиною конфлікту.

Проект

12. Підготуйте проект на тему 'Діти й дорослі у Сент-Пітерсберзі'.

Дитячий світ безтурботний, наповнений розвагами та спілкуванням з природою. їх значення - скляні кульки, грудка крейди, порожня котушка.
Діти швидко забувають біди й нещастя «Пройшла хвилина-друга, а може, й менше — і він забув усіх своїх недоброзичливців. І не тому, що вони не були такими неприємними й гіркими, як зло дорослих, — , а просто для тоді як їх витіснило нове непереборне захоплення».

Життя дорослих непросте, у них багато обов'язків, справ, світських правил, а також світ дорослих жорстокий, в ньому є вбивства за гроші, боягузтво, брехня..

Життєві ситуації

14. Уявіть, що Том Соєр живе серед вас. Ким ви його бачите: другом, приятелем, шибеником, невігласом?

Я бачу його як сміливого та веселого хлопчика, який любить пригоди і не боїться битися за своїх друзів. Хоча він може мати деякі проблеми з дисципліною, я думаю, що він є дуже пристойним хлопцем, який не завдає наміреного зла. У цілому, я бачу Тома Сойєра як доброзичливого та захоплюючого друга, з яким було б цікаво провести час.

15. У чому Том Соєр вбачає відмінність між працею і грою? Які ситуації у вашому житті можуть підтвердити або спростувати його думку?

Том не любив працювати, бо це не було радісно для нього, його одразу ж охопив смуток. Він взявся за роботу с тяжким тягарем, глибоким смутком на душі. 'Життя здалося йому безглуздим, а існування - важким тягарем'. Однак Том має здатність перетворювати будь-яку справу на захопливу гру.