Казки народів світу: різновиди та ознакиУсно

1. Розкажіть вашу улюблену народну казку. Визначте її різновид і характерні ознаки. Дайте оцінку вчинкам персонажів.
Моя улюблена казка «Колобок». Це казка про тварин з елементами фентезі. Тварини там розмовляють і взаємодіють з головним героєм Колобком. Ця історія говорить нам слухати батьків і не спілкуватися з малознайомими дорослими. Адже не всі люди хороші люди.

2. Уявіть, що вас запросили на телебачення як ведучого або ведучу шоу-програми про читацькі вподобання сучасних дітей. Підготуйте 3—5 запитань для юної авдиторії щодо народних казок. Обговоріть їх у класі.

  • Скажіть, чому повчає Ваша улюблена народна казка? Яка її основна думка?
  • Про що була остання казка яку ви чули чи читали?
  • Чи часто ви берете народні казки в бібліотеці? Коли в останнє?
  • Який твір можете порадити своїм друзям?

Аналіз та інтерпретація

3. Назвіть героїв та героїнь народних казок, із яких хочеться брати приклад. Чого вони навчили вас особисто? Які їхні чесноти та якості ви хотіли б виховати в собі?

  • Герда і Кай - сміливість, любов до рідних.
  • Дюймовочка - працьовитість, віра.
  • Мауглі - відвага, винахідливість.
  • Аладін - винахідливість.
  • Бридке каченя - віра в себе, в мрію.

Письмово

4. Напишіть лист улюбленому казковому героєві або героїні.
Шановна Аліса,
Я знаю, що ти винахідлива, смілива і допитлива. Ти безстрашно пірнаєш в кролячу нору і борешся зі злою королевою. Я хотів би навчитися бути таким же сміливим і допитливим. Як ти нічого не боїшся? Іноді я дуже боюся контрольних робіт, хоча знаю, що готов до них.

Цифрові технології

5. У сучасному світі люди спілкуються за допомогою повідомлень-меседжів, які пересилають одне одному в різних додатках: вайбері, месенджері, директі тощо. Уявіть що казкові герої та героїні також могли б писати такі повідомлення. Створіть діалог казкових персонажів у вигляді ланцюжка повідомлень-меседжів (сучасною мовою).

- Привіт Колобок!
- Привіт Заєць!
- Як справи? Чим зайнятий?
- Все добре! Ось нещодавно, від бабусі та дідуся пішов.
- Це добре! Але навіщо ти пішов від них?
- Захотів.
- Зрозуміло. Ну добре бувай!
- До побачення Заєць!

Дослідження

6. За допомогою інтернету з’ясуйте, як називають відомих вам персонажів казок народів світу (Попелюшка, Білосніжка, гноми, фея, Кіт у чоботях, Дракон, чарівник або чарівниця та ін.).
Напишіть їхні імена або назви мовами, які ви вивчаєте в школі.

7. Здійсніть дослідження на тему «Добрі та злі персонажі народних казок» (на матеріалі усної народної творчості однієї
країни або народу за вибором). Доберіть світлини, створіть
презентацію, підготуйте повідомлення.

Життєві ситуації

11. Як ви думаєте, чи завжди добро перемагає зло в реальному світі? Що стоїть на заваді силам добра?
Між поняттями добра і зла є дуже тонка, ледь помітна грань. Важливо вчасно побачити й не стати на бік зла. У минулому і сучасному світі добро і зло завжди суперечили одне одному.
Іноді на мить зло перемагає, але все одно перемагає добро, тому що є багато хороших людей.
Я впевнений, що перевага має бути на боці добра. Інакше світ буде хаотичним і похмурим.

12. Уявіть пригоди Попелюшки в сучасному світі. Розкажіть про них мовою казки, використовуючи художні засоби. Як ви вважаєте, чи може Попелюшка досягти щастя в наш час? Хто або що може їй допомогти?
У казці «Попелюшка» оповідач відводить Попелюшці нелегку роль: у неї замість матері мачуха, і всю чорну роботу вдома виконує Попелюшка. Помила посуд, прибрала в кімнаті, почистила каміни у всіх кімнатах.
Але, попри це, основними рисами характеру Попелюшки є працьовитість, доброта, терпіння.
Я вважаю, що вийти заміж за принца - це нагорода за її характер, за роки страждань і принижень, за всю роботу, яку вона виконувала так довго.
У сучасному світі також є чимало прикладів геніальних, працьовитих людей, які досягли значних успіхів. Найголовніше - завжди стояти на боці добра і наполегливо працювати для своєї мрії.

Попелюшка - молода дівчина, яка приїжджає у велике місто в пошуках сільського життя. Вона працювала в непопулярному кафе, прибирала столи, мила посуд і підлогу, регулярно отримуючи мізерну зарплату і терплячи образливе ставлення з боку начальника. Але одного разу в кафе зайшов гарний хлопець, який виглядав акуратно. Попелюшка прийшла прийняти замовлення, і хлопчик відразу її помітив. Зрештою, вона дуже красива і має чудовий голос і манеру поведінки.
Він домовився з нею про зустріч, але власник магазину почув про це і спеціально придумав для неї роботу, яку неможливо було виконати за тиждень. На мить вона підійшла до маленького віконця, побачила величезне місто, фари і світло з вікон і зрозуміла, що, можливо, це її шанс, а може, цей хлопець був її падінням. Попелюшка зняла свій брудний фартух, дістала свою єдину гарну сукню і побігла на місце. Вони провели гарний вечір, сидячи на березі й розмовляючи про все на світі. У дівчини задзвонив телефон, вона взяла трубку і почула новину про її звільнення. Сльози текли по його щоках, і молодий чоловік це помітив і сказав: «Не хвилюйся, я відразу зрозумію, ти моя доля. Ти хочеш поїхати зі мною в іншу країну, і ми почнемо нове життя там». Через дві години вони вже були в літаку, обоє, щасливі й трохи схвильовані майбутнім.