Гуманізм Гомерового епосу







План відповіді

  1. Ідеал людини для давніх греків.
  2. Зовнішня і внутрішня краса гомерівських героїв у поемі «Іліада».
  3. Одіссей і Пенелопа —античні герої поеми Гомера «Одіссея».

Давні греки вірили в людину, вважали її найпрекраснішою з усіх земних істот — вона сильна, горда, красива, шляхетна Ідеалом людини для давніх греків став герой, який усім серцем був відданий своїй вітчизні і міг пожертвувати заради неї усім, навіть життям. Мужність і відданість героя повинні поєднуватися з високими моральними якостями. Такими є персонажі міфів (боги, герої, титани) та літературні образи, створені на основі цих міфів.

Поеми «Іліада» й «Одіссея» Гомера відбивають ідеал поведінки людини, її місце в суспільстві. В «Іліаді» Гомер не тільки розповідає про захоплюючі події, а й окреслює різні типи людських характерів. Його герої не просто красиві зовні, а й наділені внутрішньою красою, що виражається у їхніх вчинках.

Могутнього і запального велетня Ахілла, якому невідоме почуття страху, Гомер зображує у різних ситуаціях: на народних зборах, у бою, в тузі за загиблим другом. Окрім мужності й сили, Ахіллу притаманні також почуття справедливості, власної гідності та героїчної честі. Саме він скликає військо на раду через негідну поведінку Агамемнона, який не бажає підкоритися рішенню народних зборів щодо його полонянки —доньки старого Хріса. Ахіллу властиве почуття вірності своїм друзям, смерть Патрокла змушує його повернутися у військо.

Ахілл благородний і водночас жорстокий, як варвар. Він глумиться з мертвого тіла переможеного Гектора. Але Ахілл здатен на співчуття. Розчулений горем старого Пріама, він віддає йому тіло сина і обіцяє призупинити війну, щоб троянці могли поховати свого ватажка. Гектор, як і інші герої, неухильно дотримуються кодексу честі: він Очолює свій народ у боротьбі за батьківщину, захищаючи троянських жінок і дітей. Для Гектора найвище щастя —боротися і вмерти за Трою. Він показаний як ніжний син, вірний чоловік і люблячий батько. Одна з найзворушливіших сцен поеми — прощання Гектора з дружиною і сином-немовлям біля брами приреченою міста.

Автор займає позицію патріота і гуманіста. Він захоплюється силою і мужністю героїв, їх відданістю дружбі, вітчизні, сім'ї обов'язку. Але разом з тим Гомер сумує за мирними часами, нагадуючи, що війна забирає найкращих. Показовим є опис Ахіллового щита і зокрема картин, вирізьблених на ньому Гефестом, В центрі щита бог Гефест зобразив небо із зірками, сонцем, місяцем. Навколо нього — людське життя: сцени миру і війни, сівба і збір урожаю, праця і свято.

Одіссей — головний герой однойменної поеми—поєднує велику фізичну силу з дипломатичним талантом, мудрістю та кмітливістю. Йому притаманне гостре відчуття батьківщини, любов до роду, сім'ї та коханої дружини. Заради повернення на свій острів Одіссей відмовляється від вічного щастя і безсмертя, які обіцяла йому німфа Каліпсо. З ніжністю зображає автор образ Пенелопи, вірної дружини Одіссея, яка довгі роки чекає свого чоловіка, самовіддано захищаючи свою і його честь.

Таким чином, герої гомерівських поем —сильні, мужні, відважні, горді, мають почуття власної гідності. Вони гуманні, віддані дружбі, коханню, проявляють чуйність, повагу до старості, тобто наділені високими моральними якостями.