Джозеф-Редьярд Кіплінг. Мауглі (сторінка 157)Мауглі - це головний герой повісті "Книга джунглів" Джозефа Редьярда Кіплінга. Він був знайдений в джунглях і виріс у дикому середовищі під опікою вовчої сім'ї. Мауглі навчився виживати в дикій природі, вмів зв'язуватися з тваринами та знаходити їжу. Він мав особливі здібності, зокрема він володів мовою тварин і міг з ними спілкуватися. Мауглі став символом сили, витривалості та мужності, які необхідні для виживання в природі.

Усно

1. Розкажіть про першу зустріч Мауглі з мешканцями джунглів. Чому родина вовків не віддала його титрові?

Вночі вовки знайшли Мауглі (немовля) в кущах лісу. Сім'я не віддала дитинча тигру, тому що Шерхан хотів полювати на людей, а закони джунглів це забороняють. Крім того, вовки також побачили хоробрість хлопця.

2. Хто виховував і навчав Мауглі? Опишіть характери ведмедя Балу і пантери Багіри.

Мауглі виріс серед вовків. Вони виростили Мауглі, але головними вчителями були Балу і Багіра. Хоча Багіра ніжна з людським дитинчам, вона вважає своїм обов'язком виховувати його, виявляючи суворість, коли це необхідно. Рішуча і нещадна у бою. Відома своєю відданістю та завжди готова миттєво кинутися на захист друга. Ненавиджу підлість і боягузтво. Вона відверто говорить, відрізняється благородством і відверто зневажає Шерхана.
Балу - старий, досвідчений і мудрий ведмідь. Єдиний представник іншого виду, офіційно занесений до вовчої зграї. Серед вовків він відповідає за виховання потомства. Повільний порівняно з іншими звірами, він могутній і жахливий для своїх ворогів. Він невтомно намагається прищепити своїм підопічним науку виживання в джунглях. Виховання підростаючого покоління свідчить про щиру турботу про нього, і про Мауглі зокрема. Балу властива буркотливість. Може страждати від надмірного використання виховних заходів проти Мауглі.

3. Які закони панували в джунглях? Хто з персонажів дотримувався і хто не дотримувався їх?

 1. "Ми з тобою однієї крові!" - основний закон, під час переговорів.
 2. Не вбивати заради гри, тільки для їжі.
 3. Не нападати ні на кого на водопої під час посухи, пожежі.
 4. Вдень відпочинок, вночі полювання, не залишати побратимів голодними.
 5. Слово ватажка - закон, ватажка вибирає зграя.
 6. Не відбирати здобич у слабких, не чіпати людей та їхніх дитинчат.
 7. Прийшли вороги - захищаємось усім світом.
 8. Спочатку бий, а тоді подавай голос.

4. Перекажіть епізод про перемогу над тигром Шерханом від імені Мауглі.

План у мене був досить простий: погнати буйволів і захопити Шер-Хана так, щоб він опинився поміж биками й коровами в крутому яру. Шер-Хан після того, як наївся і напився, не зможе ані битися, ані здертися на круті схили яру. Сидячи на буйволі Рамо я погнав стадо буйволів до яру, а Акело з іншого боку яру погнав корів. В яру в цей час метався Шер-Хан, та бачив що не зможе залізти по крутим стінам. Обидва стада зіткнулися, розчавивши тигра.

Аналіз та інтерпретація

5. Виразно прочитайте опис Мауглі, коли він із Червоною Квіткою стояв на Скелі Ради. Поміркуйте, ким більше відчував себе Мауглі в цей момент - ; вовком чи людиною, "хлопчик стояв голий, випроставшись на весь свій зріст, з довгим чорним волоссям, яке кучерями спадало йому на плечі, осяяний світлом палаючої гілки, від якого довкола скакали й тремтіли тіні"

У цей момент Мауглі вважав себе людиною. Він вже знав, що людина за допомогою вогні, зброї сильніша за звірів. Він так і говорив "Встань, коли говорить Людина, а то я спалю тобі шкуру"

6. Чому мешканці джунглів не поважали Бандар-Логів? Як Мауглі переконався в тому, що мавпи - ; "вигнанці джунглів"?

Бандерлоги - нахабні, галасливі, схильні знущатися з оточення. Хоча вони не роблять нічого поганого, але користі від них ніякого немає, вони думають тільки про себе, задовольняють свої інстинкти й більше нічим займатися не хочуть. Мауглі зрозумів що вони "вигнанці джунглів", коли вони його викрали. Вони після довгої подорожі не лягли відпочивати, а навпаки почали танцювати. Вони викрали його, щоб він навчив їх плести захист від дощу, але коли Мауглі почав їх вчити, їм швидко набридло. Коли вони пішли за їжею, то по дорозі назад побілися та майже все загубили. Балу говорив про них "У них немає ані Закону, ані Ловецького Кличу, ані Вожаків - ; нічого, крім дурних слів та маленьких злодійкуватих рук."

7. Які Закони Джунглів допомогли Мауглі врятуватися від Бандар-Логів і перемогти Шер-Хана?

"Ми з вами однієї крові - ; ви і я!" - цей закон він сказав зміям. "Моя здобич буде твоя здобич, коли ти будеш голодний" - цей закон він сказав Каа, який його врятував.

Письмово

8. Випишіть із тексту твору слова (по 3 - 5), що характеризують світ джунглів, і класифікуйте їх за групами: "Тварини", "Птахи", "Рослини", "Природні явища".

 • Тварини - пітон, шкіра, мавпа, кобри;
 • Птахи - сова
 • Рослини - колючки, кущі, бамбук
 • Природні явища - літня спека, зимові дощі.

Життєві ситуації

14. Які із законів, придуманих Р. Кіплінгом, підходять для світу людей? У яких життєвих ситуаціях можна використати Закони Джунглів? Наведіть 1 - ;2 приклади.

"Ми з тобою однієї крові!" - основний закон. Цей закон показує що люди однакові між собою, тому не слід вважати що хтось кращій за іншого. Якби люди слідували цьому закону, то не було би війн, страждань. "Слово ватажка - закон, ватажка вибирає зграя." - цей закон підходить для людей, тому що якщо, наприклад народ обрав мера, то всім потрібно слухатись його, виконувати його накази.

15. Уявіть, що ви заблукали, опинилися сам на сам із природою. Які якості Мауглі вам знадобляться? Як це вам допоможе?

Якщо я заблукав і залишився сам на сам з природою, то якості Мауглі допоможуть мені вижити. Зокрема, мною будуть корисні знання про природу, здатність розпізнавати рослини і тварин, які можуть бути корисні для їжі та забезпечення життя. Також я буду вміти будувати примітивні укриття, знати як протистояти небезпеці від диких тварин та небезпечної рослинності.

Знання про різноманітність природних умов, вміння розуміти сигнали, які надає природа, такі як шум води, шум вітру та інші, допоможуть мені розібратися в тому, куди рухатися, щоб не заблукати ще більше.

Здатність бути терплячим та спокійним у небезпечних ситуаціях теж є дуже важливою якістю. Не слід панікувати та діяти наспіх, а потрібно спокійно оцінювати ситуацію, шукати вихід і знаходити способи виживання.

Отже, якість Мауглі можуть допомогти мені вижити в незвичайних умовах та навчити мене більш поважати природу і бути взаємовідповідальним за нашу планету.