УРОК 17







УРОК 17 Дата: ___________

Тема: Я люблю природу. Літери Nn, Uu

Мета: ознайомити з новими ЛО уроку: a tree, a nest, an egg, a plate, a necklase, an umbrella; практикувати учнів у вживанні даних ЛO; ввести нові літери; вчити будувати запитання Where is /are і давати на нього відповіді.

Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, усне мовлення та навички каліграфічного письма.

Виховувати любов до природи, ввічливість у взаємовідносинах.

Обладнання: картки літер, тематичні малюнки с.38, картки для роботи в парах.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання

- Dear, children! I am glad to see you. I think you had a good rest and you are ready to work.

- First of all let’s greet each other.

How do you do, children?

How do you do, teacher?

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична розминка.

- OK. Let’s train our tongues.

- Look at the blackboard and who can name the sounds

(звуки на сніжинках)

б) мовна розминка

- And now let’s regard phrase and words which we learned in the first term.

Translate into English.

Як тебе звати?

Скільки тобі років?

Звідки ти?

Як твої справи?

Я маю багато іграшок.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

- Well done. And now we can begin to learn new words and letters.

- At our lesson today we’ll start new unit “I love nature”. We get to know new words and learn the next letters of English alphabet. At the end of this lesson we’ll use questions “Where is/are…” and give answers on them.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1.Введення нових ЛО

а) семантизація слів

- Look at the picture and listen to me.

This is a tree. (a nest, an egg, a plate, a nut, a necklace, an umbrella)

б) фонетичне опрацювання.

в) закріплення ЛО

- First of all I’ll show a picture and you must name it.

- And now say that these things are very much.

A tree – trees

A nest – nests

2. Розвиток мовлення.

- Let’s work in pairs. You have a card.

- I’ll ask you where is an necklace? And you must answer: it is under the tree.

(див. РЗ впр 2 с.32)

3. Аудіювання

а) слухання вірша

- Listen to the rhyme and say how many eggs are mentioned in it.

Ex. 2 p. 38

б) перевірка розуміння прослуханого

- Listen to once more and colour eggs according to the rhyme.

4. Ознайомлення з новими літерами.

а) введення літер

- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.

[n] – N is for nine, ninety and ninety nine.

Children, how much is ninety and nine.

[n] – N n

[ ] – I like to run out in the sun.

It’s such a fun to run! To run!

[ ] - Uu

б) написання літер в повітрі

в) написання літер в друкованому зошиті.

- Open your copybooks and write down one line of letter N n / U u.

5. Розвиток навичок читання.

- Open your books at page 39 ex. 5

- Listen to me and then read the word oneself.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

- OK. Tell me please what new material did you learn at our lesson?

- What does the phrase mean “Where is a cat?”

- What letter is it?

- Well done. The lesson is over.