"Тіні забутих предків" аналіз твору


Автор: Михайло Коцюбинський
Рік: 1911

Жанр: повість

Літературний рід: епос

Тема твору: зображена картина життя гуцулів в гармонії з природою, традиціями та звичаями 19-20 ст. Їх язичницькі вірування поєднані з християнськими.

Ідея: оспівування високого й красивого почуття – кохання. Гімн природі, що оспівує чистоту людських відносин і почуттів. Засудження бездушного життя, обмеженого дрібними потребами та інтересами.

Історія написання: натхнення для написання твору було перебування Коцюбинського в селі Криворівня, там його вразило життя, звичаї та обрядів гуцулів.

Інші назви:

 • Голос віків,
 • Тіні минулого,
 • Дар предків забутих

Головні герої повісті “Тіні забутих предків”

Іван Палійчук — дев'ятнадцята дитина в сім'ї. Він ніколи не відчував себе комфортно серед людей і часто втікав досліджувати природу поодинці, знав трави з раннього віку. Одного разу Іван зустрічає Марічку; вона теж проводила час в лісі, вивчаючи рослини, так що вони швидко стають товаришами та незабаром починають відчувати один до одного почуття, всупереч тому, що належать до ворожих родин.
Після смерті батька хлопчикові довелося працювати на полонині, а коли він повернувся звідти, Марічка померла. З великою скорботою Іван пішов у ліс, де прожив шість років, перш ніж повернувся додому та одружився з Палагною. Закінчується життя Івана зустріччю із нявкою яка була в образі Марічки. Іван слідує за нею в ліс без страху, але мара зникає при появі чугайстра, доброго лісового духа. Потім Іванові вчувається її голос, і він, йдучи за ним, падає з гори.

Марічка Гутенюк - кохана Івана. Вона знайома з ним з дитинства. Складає та співає пісні. Передчуває, що у них не складеться щасливе життя. Втопилася у річці коли Іван пішов у найми

Палагна — була дівчина з багатого роду, вміла господиня. Але вона не була задоволена своїм мрійливим чоловіком, який всеж більше любив пасти маржинку, а не ходити біля хати. Не могла вона зрозуміти й Іванових пісень. Сусід Юра стає її коханцем.

Юра — був мольфар, людина з надприродними здібностями. Йому було під силу викликати дощ, відігнати хмару з градом, врятувати худобу чи звести людину. Стає коханцем Палагни та прагне звести своїми чарами Івана зі світу.

Сюжет “Тіні забутих предків”
Іван і Марічка-молода закохана пара. Вони належать до ворожих гуцульських кланів Палійчук і Гутенюків, але їхні стосунки настільки міцні, що це анітрохи не впливає на них Але як тільки Іван повертається додому, пробувши в наймах довше, ніж очікувалося, події приймають ще більш похмурий оборот: кохана померла... і тепер він ніколи більше не побачить свою улюблену наречену.

Тоді Іван одружився з Палагною та почав «ґаздувати». Через деякий час Палагна стає коханкою сусіда Юри. Хоч Іван знав це, але йому було байдуже, він ще ніяк не міг забути Марічку та примиритися з болем. Одного разу він пішов у гори й почув голос Марічки, пішов за ним й зустрів кохану у вигляді мавки. Була коротка розмова, після якої вона зникла, натомість Іван зустрів чугайстра й спробував відвернути його увагу, запросивши у танок, для того, щоб Марічка змогла якнайдалі утекти. Потанцювавши з лісовиком головний герой пішов за голосом коханої та зірвався в урвище. Його ледь живого знайшли наступного дня пастухи. Згодом він все ж помер, і його поховали за місцевими звичаями (з танцями та розвагами).

Проблематика в повісті “Тіні забутих предків”

 • Гармонія між світом природи та людиною
 • Християнство та Язичництво
 • Сила кохання та неспроможність жити без нього
 • Зло та добро
 • Праця та її роль в житті людини
 • Стосунки між батьками та дітьми
 • Життя та смерть
 • Мистецтво в житті людини

Композиція твору складається з:

 • Експозиція: тут зображується карпатська природа — збираються гуцульські родини на Храмове свято до церкви, потім бійка між родинами Гутенюків і Палійчуків на основі давньої, незапам’ятної неприязні.
 • Зав’язка: малі Іван та Марічка знайомляться
 • Розвиток дії: зустріч малих Марічки та Івана, вони пасуть скотину — малий Іван вирізає флояру й підслуховує мелодію Чугайстира — тут відбувається зародження кохання та стосунків Івана та Марічки — Іван йде на пасовище і прощається з Марічкою — потім перебування Івана на полонині — повернення Івана, який взнає, що Марічка втопилася — пошук Іваном Марічки, потім він зникає на 6 років — повернення Івана та його одруження на Палагні, яку він не любить — газдуання Івана й Палагни - зрада Палагни — бійка Івана з мольфаром — Іван іде в гори, де його починає зводити нявка, яка набула вигляду Марічки — Чугайстир наздоганяє нявку — Іван грає на флоярі, щоб примусити танцювати Чугайстира й тим урятувати нявку
 • Кульмінація - нявка повертається й заводить Івана до прірви — де той зривається та від ран згодом помирає