Зарубіжна література







Монолог Гамлета "Бути чи не бути"

Монолог Гамлета "Бути чи не бути" є, можливо, найбільш відомою та емоційно завантаженою частиною п'єси Вільяма Шекспіра "Гамлет". Цей монолог викликає суперечливі думки та враження у читачів і глядачів, і його можна тлумачити різними способами.

Монолог розпочинається питанням Гамлета: "Бути чи не бути, отут питання" і відображає його внутрішній конфлікт. Гамлет розглядає своє життя з позиції його можливого кінця, його смерті. Він зазначає, що смерть може бути легким вихідним з порушеного світу, де життя може бути "морською бурею" з невизначеним результатом.

Твори з зарубіжної літератури 5 клас

Казки народів світу

  • Індійська народна казка «Фарбований шакал». «Панчатантра» – перша у світі фольклорна збірка, книга про основи житейської мудрості. Викриття в образах тварин негативних людських якостей. Повчальний зміст казки.

Твори з зарубіжної літератури 6 клас

  • Грецькі міфи. Міф про Прометея. Міфи про Геракла
  • (1-2 міфи). Дедал і Ікар. Нарцис. Пігмаліон і Галатея. Орфей і Еврідіка. Деметра і Персефона (3-4 за вибором учителя).
  • Індійські міфи. Творення. Про створення ночі. Про потоп. Про золоті часи (2-3 за вибором учителя).
  • Єгипетські міфи. Ра та Апоп. Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет (1-2 за вибором учителя).

Твори з зарубіжної літератури 7 клас

  • «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Реальність (історія, побут, звичаї) і художня вигадка в билині. Ідеал воїна-захисника в билині «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Утілення людських чеснот в образах героїв билин. Елементи фольклору.
  • «Король Лір і його дочки».

Твори з зарубіжної літератури 8 клас

  • Веди (огляд). Веди як пам’ятка індоєвропейської словесності II-I тис. до н. е. Образи ведійської міфології (боги, напівбоги, герої, ворожі сили, символи та ін.). Космогонічні міфи Вед.
  • Біблія. Старий Заповіт (Створення світу. Каїн і Авель. 10 заповідей). Новий Заповіт (Євангеліє – 2-3 розділи за вибором учителя). Біблія як основа двох релігій – юдейської та християнської. Зв’язок Біблії з історією і міфологією. Структура Біблії, її складники. Ключові ідеї та образи Старого і Нового Заповітів. Морально-філософський зміст біблійних сюжетів і образів.

Твори з зарубіжної літератури 9 клас нова програма

  • Джонатан Свіфт (16671745). «Мандри Лемюеля Гуллівера» (1 частина). Історія написання твору. Просвітницькі ідеї у творі. Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини. Жанрова своєрідність роману (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова.
  • Йоганн Вольфганг Ґете (17491832). Поезії «Вільшаний король», «Травнева пісня», «Прометей». Роль Й. В. Ґете в історії Просвітництва. Нове розуміння природи у ліриці Й. В. Ґете. Міфологічний зміст образів вірша «Вільшаний король». Ідея кохання й щастя у «Травневій пісні», ознаки фольклору. Волелюбні мотиви та протистояння образів персонажів у «Прометеї». Образ Прометея.

Життя та творчість Оноре де Бальзака

Оноре де Бальзак - видатний французький письменник і один з найбільших прозаїків XIX століття, що вважається одним з основоположників реалізму в єв

Образ Онєгіна у творі Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін»

Головний герой роману — молодий поміщик Євгеній Онєгін — зображений Пушкіним людиною з дуже складним та суперечливим характером. Виховання, яке дістав Онєгін, було шкідливим. Він виріс без матері. Батько, легковажний петербурзький пан, ну звертав на сина ніякої уваги, доручивши його «вбогим» гувернерам.

Мотиви й образи Біблії у світовій літературі

Від найдавніших часів мистецтво і література черпають із Біблії теми й сюжети, мотиви й образи, переробляючи та переосмислюючи їх відповідно до проблем свого часу. Біблію читали, над нею розмірковували, черпали з її бездонних глибин Данте. Шекспір, Ґете, Пушкін, Франко, Сковорода, Шевченко.

Жанрове розмаїття біблійних текстів

Біблія складається з 66 книг, об'єднаних у Старий та Новий Заповіти. Старий Заповіт написаний ще до народження Ісуса Христа давньоєврейською та арамейською мовами. У Старому Заповіті описано події від створення людини, появи перших пророків аж до смерті пророка Мойсея, викладено закони, що впорядкували життя єврейського народу.