Зірка Мензатюк. Ангел Золоте Волосся







Сторінка 244-245

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Розташуйте подані події відповідно до їх розгортання в повісті «Ангел Золоте Волосся».

  • А Тато приніс альбом про мистецтво
  • Б Галя отримала дві дванадцятки
  • Г Галя побачила в кімнаті ангела
  • В Мандрівка в Київ ХІ століття

2. У рядках «Він сидів, спокійний та замріяний, і дивився у вікно» йдеться про

  • В Ангела Золоте Волосся

3. Під іконою, на якій Галя впізнала Ангела Золоте Волосся, був підпис

  • А «Архангел Гавриїл»

АНАЛІЗУЄМО

4. Прочитайте перший абзац повісті «Ангел Золоте Волосся». Чому Галя вважала, що життя - паскудна штука?

Галя вважала життя паскудною штукою, бо їй не подобалися її ім'я та прізвисько, в школі її дражнили однокласники, а вдома батьки сварили за погані оцінки. Також її братик зламав ногу, а мама через це дуже переживала.

5. Де дівчинка вперше зустрілася з Ангелом Золоте Волосся? Розкажіть, яким ви його уявляєте. Знайдіть у тексті й зачитайте опис зовнішності ангела

Галя вперше зустріла Ангела Золоте Волосся у своїй кімнаті. Ось як описано його зовнішність: "Здавалося, мовби його лице обрамлене золотом - ясним сяючим німбом. Він був добрий, без найменшої тіні зла. Його лагідне обличчя вона вже десь бачила, як і світлі кучері навколо лиця, і схилену в задумі голову".

6. Яке диво й чому запропонував Галі Ангел Золоте Волосся після їхнього знайомства?

Ангел запропонував Галі подивитися в минуле і познайомитися з хлопцем, з яким він колись подружився. Це мало стати для неї невеличким дивом.

7. Розкажіть про першу мандрівку Галі в Київ ХІ століття. Що вона там побачила? Знайдіть у тексті й зачитайте кілька речень, у яких описано Київ або церкви в старовину

У своїй першій мандрівці в минуле Галя потрапила в Київ XI століття, де побачила будівництво Успенського собору в Києво-Печерській лаврі. Вона бачила робітників, які зводили мури з каменю та цегли-плінфи, прикрашали їх орнаментами. Також бачила майстрів, які створювали фрески та мозаїки для оздоблення собору.

"На протилежному березі, скільки сягало око, виднів безкрайній незайманий ліс. По цей бік теж здіймалися віковічні дуби й сосни. Мов зелений вінок, вони оточили простору галявину на кручі, серед якої стояла новозбудована церква".

"Рожеві стіни складені з каменю і рядів тонкої цегли. Вчора на уроці Катерина Петрівна пояснювала, що таку цеглу називають плінфою і що будували з неї дуже-дуже давно, в княжі часи".

"Недалеко від неї старий чернець розмовляв із сільським дядьком. Поруч із дядьком переступав із ноги на ногу його син - хлопчина в білій сорочці, підперезаний червоним поясом".

Ось так Київ та церкви зображені в цих уривках тексту.

8. Розкажіть, що ви дізналися про хлопчика Алимпія? Яке випробування він пройшов, аби залишитися в монастирі й учитися малярству?

Про хлопчика Алимпія ми дізнаємося, що він мав хист до малювання і його батько привіз його до Києво-Печерської лаври, аби віддати в навчання. Щоб залишитися там, Алимпій мав пройти випробування - намалювати узор на стовпі собору, що будувався. Йому це вдалося, і майстер похвалив хлопця та взяв його до себе в учні.

9. Прочитайте уривок тексту (розділ 5) від слів «Галя знову сиділа на краєчку ліжка у своїй кімнаті» до слів «Він підбадьорливо усміхнувся і - зник» (с. 237). Чи помітила Галя дива, які для неї робив Ангел Золоте Волосся? Як ви розумієте його пораду?

Після повернення з минулого, Галя не помітила всіх див, які для неї зробив ангел. Вона розчарувалася, що в соборі був звичайний голуб, а не Святий Дух. Проте ангел нагадав їй, що вона побачила три дива: подорож у часі, зустріч з ангелом і чудесне порятування корабля вікінга Симона.

Своєю порадою "Знаходити добре в тому, що є" ангел хотів сказати, що треба цінувати те, що маємо в житті, а не засмучуватися через брак чогось.

10. Чому дівчинка вирішила нікому не розповідати про свою зустріч з Ангелом Золоте Волосся?

Галя вирішила нікому не розповідати про зустріч з ангелом, бо мама не повірила їй та подумала, що в неї галюцинації. Дівчинка зрозуміла, що ця таємниця залишиться тільки її власною.

11. Чи змінилося ставлення Галі до вчительки Катерини Петрівни? Чому саме? Чи допомогла в цьому порада ангела?

Так, ставлення Галі до вчительки змінилося. Катерина Петрівна виявила до неї розуміння, підтримала в скрутний час. Порада ангела теж допомогла побачити в людях більше доброго.

12. Які цікаві історії про Успенський собор розповів Остап Алимпію? Чи були заворожені хлопчики красою цієї споруди?

Остап розповів Алимпію цікаві історії про чудесне обрання місця для Успенського собору, про те як сам великий князь Святослав копав рів під фундамент храму. Хлопчики були зачаровані красою собору, що зводився.

13. Яку книжку передала бабуся Віра своїй онуці? Що найбільше здивувало дівчинку, коли вона гортала сторінки цього видання? Поясніть, чи можна вважати Галю допитливою дитиною

Бабуся подарувала Галі альбом "Мистецтво Київської Русі". Дівчинку найбільше здивувала репродукція ікони "Ангел Золоте Волосся", на якій був зображений її новий знайомий. Так, Галю можна назвати допитливою, бо вона старанно шукала відповіді на свої запитання.

14. Користуючись інтернетом, знайдіть відомості про інші мистецькі цінності, які в різний час були вивезені з України. Із яких причин їх вивезли?

Ось декілька прикладів інших мистецьких цінностей, незаконно вивезених з України до Росії:

  1. Колекція картин відомого українського художника Тараса Шевченка. Після смерті Шевченка в 1861 році його картини перейшли у власність Київського університету Святого Володимира. У 1918 році більшовики вивезли колекцію до Москви, стверджуючи, що врятували її від розграбування. Картини досі знаходяться в Третьяковській галереї.
  2. Унікальна колекція українського іконопису 16-18 століть зі Львівської галереї мистецтв. У 1939-1941 роках вивезена радянською владою до музеїв Росії. Зокрема, 63 ікони перебувають у зібранні Державного музею образотворчих мистецтв імені О. С. Пушкіна в Москві.
  3. Близько 5000 музейних експонатів з фондів музеїв Криму після анексії півострова у 2014 році. Вивезені російською владою без згоди України. Експонати переміщені до музеїв Москви, Санкт-Петербурга та інших міст Росії.

Отже, основними причинами вивезення цінностей були радянізація у 20 столітті, анексія Криму у 2014 році та бажання Росії привласнити українську культурну спадщину.

15. Доведіть, що за жанром твір «Ангел Золоте Волосся» - повість

За жанром твір "Ангел Золоте Волосся" - повість, бо має усі її ознаки: значний обсяг, складний сюжет з багатьма персонажами, описи побуту, звичаїв, історичних подій тощо. Твір має чітку жанрову визначеність.

МІРКУЄМО

16. Чи повинні, на вашу думку, батьки в усьому й завжди підтримувати своїх дітей? Поміркуйте, чи відчувала Галя підтримку мами, тата, бабусі. Якими були стосунки між членами родини Супрунів? За потреби скористайтеся довідкою.

Щодо Галі, то вона відчувала підтримку бабусі Віри, яка подарувала книжку та передавала смачні гостинці. Стосунки з мамою були складними - та переживала через хворобу сина і часто сварила Галю. Батько намагався підбадьорити доньку, але, схоже, у родині панувала сварливість через матеріальні труднощі та хворобу Степанчика.

Проте, попри сварки, у родині відчувалася взаємна турбота і любов. Галя розуміла, що батьки її люблять, хоч іноді злі через власні проблеми. Отже, стосунки між Супрунами були непростими, але їх єднала співчутливість одне до одного.

17. Галя в усьому бачить лише погане й не вірить у диво. Чи може, на вашу думку, бути щасливою людина, яка постійно нарікає на своє життя? Що треба для того, щоб стати щасливим / щасливою?

На мою думку, людина, яка постійно нарікає та бачить лише погане, не може бути щасливою. Щоб стати щасливим, потрібно вміти радіти маленьким речам, бачити позитивні моменти в житті, цінувати те, що маєш. Також важливо отримувати задоволення від улюблених занять, проводити час з рідними та друзями.

18. Чи може, на вашу думку, бути корисною для кожного з нас порада, яку дав Ангел Золоте Волосся головній героїні?

Порада ангела шукати добре в усьому, що трапляється, дійсно корисна для кожного. Вона допомагає оптимістичніше ставитися до життя, долати труднощі, не впадати у відчай.

19. Дива трапляються на Різдво. А чи схожі події повісті «Ангел Золоте Волосся» на різдвяне диво? Як ви думаєте, які ще дива можуть трапитись у наступних розділах повісті?

Так, події повісті схожі на різдвяне диво - раптова поява ангела, мандрівки в минуле. Думаю, далі можуть трапитися ще дива - одужання братика Галі, здійснення її заповітних бажань чи навіть явлення самого Ісуса Христа. Головне, щоб Галя повірила в чудеса.

Сторінка 259-261

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Розшифруйте назви предметів. З якими подіями твору вони у вас асоціюються?

Відерце, грудка, пензлик

Відерце - пластмасове відерце, у яке Галя набрала води, щоб мити скло в автомобілях і заробляти гроші на лікування брата. Відерце було розчавлене машиною, коли дівчинка не встигла відскочити під час роботи.

Грудка - грудка землі, яку Галя в гніві кинула в недоброго боярина. Ця грудка начебто сама по собі влучила в образника, налякавши його.

Пензлик - пензлик із жовто-коричневою фарбою вохрою, яким Ангел Золоте Волосся малював ікону. Цей пензлик ангел використав, аби вилікувати ногу хворого Степанчика.

2. На думку Ангела Золоте Волосся, найгірше діло - це

  • Г журитися наперед

АНАЛІЗУЄМО

3. Чому виник конфлікт між Галею та її однокласницями? Хто в ньому переміг? Чому ви так вважаєте?

Конфлікт між Галею та її однокласницями виник через соціальні відмінності і заздрість. Однокласниці похвалювалися своїми планами на канікули, які включали подорожі за кордон, тоді як Галя залишалася вдома через сімейні обставини. Перемогу в цьому конфлікті важко визначити, оскільки обидві сторони зазнали емоційної шкоди. З одного боку, Галя відчувала себе відкинутою та негідною, а з іншого — її однокласниці могли відчути провину або сором за свою поведінку. Проте можна сказати, що з часом перемогло взаєморозуміння, коли Сабіна запропонувала Галі допомогу.

4. Заздрість - це, на вашу думку, позитивна чи негативна риса характеру? Чи заздрила Галя своїм одноліткам?

Заздрість - це негативна риса. У випадку Галі, вона спочатку заздрила своїм одноліткам, що стало причиною для конфлікту, але згодом вона знайшла в собі сили прийняти своє положення і зрозуміти, що важливіше — родина і здоров'я брата.

5. На які вчинки зважилася героїня, щоб заробити гроші на лікування братика? Чи ці вчинки були безпечними для неї? Що б ви порадили дівчинці?

Галя вдалася до небезпечних вчинків - просила гроші в метро, мила скло біля дороги. Я б порадив їй звернутися по допомогу до дорослих або знайти більш безпечний спосіб заробітку.

6. Чому, на вашу думку, Галя без жалю попрощалася з незнайомцем, з яким пила чай у «МакДональдзі»? Поясніть, чи хотіли б ви мати такого приятеля?

Галя без жалю попрощалася з незнайомцем, тому що вона зрозуміла, що він скористався її довірою і не був справжнім другом. Вона прагнула до більш глибоких і значущих взаємин, заснованих на взаємній повазі та підтримці.

Особисто я не хотів би мати такого приятеля, адже відносини мають будуватися на доброті та щирості, а не на використанні одне одного.

7. Розкажіть про жебракування Галі в метро. Опишіть її стан, коли вона на це остаточно наважилася, та стан, коли зустріла вчительку й Сабіну. Наведіть цитати з тексту

Перед тим, як піти жебракувати в метро, Галя була схвильована і невпевнена: "Галя зайшла у вагон метро, тримаючи перед грудьми шматок картону... У правій руці - картон, у лівій - порожній кульок, що дрібно-дрібно тремтів". Вона соромилася просити гроші, але розуміла, що це потрібно для лікування брата: "Опустивши погляд і відчуваючи, як горять щоки, Галя повільно пішла вагоном".

Коли Галя зустріла Катерину Петрівну і Сабіну, вона була приголомшена і зніяковіла: "Галя? - вражено перепитала Катерина Петрівна. - Вийдімо з вагона, - вчителька підвелася з лавки й першою рушила до дверей".

8. Яким Галя побачила іконописця Алимпія під час нової мандрівки в Київ ХІІ століття?

Під час нової мандрівки Галя побачила Алимпія вже літньою людиною. Він був хворий, знесилений і не встиг закінчити обіцяну ікону: "Обличчя мав бліде, очі позападали під тонкими рівними бровами... Його лице ще дужче зблідло". Проте Алимпій залишався відданий малярству і радів, що ангел допоміг йому завершити ікону.

9. Прочитайте уривок повісті (розділ 12) від слів «Добрий день, — ніяковіючи, пролепетала Галя» до слів «Обов’язково поїдете, - підбадьорила її Сабіна...» (с. 251). Що зрозуміла Галя, щиро поспілкувавшись із «крутою» однокласницею?

Щире спілкування з "крутою" однокласницею Сабіною допомогло Галі краще зрозуміти і пізнати її.

По-перше, Галя збагнула, що в неї є те, чого немає в Сабіни - коханий рідний братик. Навіть незважаючи на його шкідливість та пустощі, Галя безмежно любить Степанчика. А в Сабіни лише кіт, і цього замало.

По-друге, Галя дізналася, що поїздки за кордон не завжди такі чудові, як здається. Коли батьки сваряться, навіть найкрасивіші місця не приносять радості.

А от спільні походи на Десну, ночівлі біля багаття в колі родини для Галі набагато цінніші за всі закордонні мандрівки разом.

Отже, щира розмова допомогла дівчаткам побачити справжні цінності, подолати неприязнь і знайти спільну мову.

10. Як Галя помстилася багатію з дружиною за те, що вони образили Алимпія? Як цей вчинок характеризує дівчинку?

Коли багатій почав лаяти хворого Алимпія за незакінчену ікону, Галя розсердилася і кинула в нього та його дружину грудками землі. Це свідчить, що Галя має запальний характер, відчуває співпереживання до скривджених і готова заступитися за слабших.

11. Чи легким було життя відомого київського митця-іконописця Алимпія? Чи умів він, незважаючи ні на що, бачити прекрасне в житті й зберігати тепло в серці? Обґрунтуйте свою відповідь конкретними прикладами з тексту

Життя Алимпія було нелегким - він змушений був постригтися в ченці, жив у злиднях і хворобах, перенапружувався працею. Проте він зберігав радість творчості. Коли ангел допоміг йому закінчити обіцяну ікону, Алимпій сказав: "Тепер я щасливий!.. Я щасливий, бо здобув те, чого найдужче прагнув. Малим я мріяв малювати - і малював усе життя". Отже, незважаючи на труднощі, він любив свою справу і вмів радіти малому.

12. Розкажіть, як Ангел Золоте Волосся допоміг Алимпію виконати замовлення багатія

Коли хворий Алимпій не зміг закінчити обіцяну багатію ікону, на допомогу прийшов Ангел Золоте Волосся. Він швидко підготував дошку, наклеїв шовкову тканину-паволоку, наніс левкас і почав малювати образ Богородиці. Ангел працював вправно і натхненно, створюючи деталі за уявою самого Алимпія. За короткий час чудова ікона Великої Панагії була готова.

13. Чи намагається Галя виконувати пораду ангела - щодня шукати в житті щось добре? Якщо так, то чи легко це їй вдавалося? Наведіть приклади з тексту

Галя намагається виконувати пораду ангела і шукати в житті щось добре, проте їй це не завжди легко вдається. Наприклад, коли Степанчику загрожувала ще одна операція, Галя занепала духом і думала лише про погане. Але раптове одужання братика стало для неї справжнім дивом і доброю звісткою. Так само примирення з Сабіною та її підтримка теж підбадьорили Галю. Отже, з часом вона починає краще розуміти пораду ангела.

Коли Степанчику загрожувала повторна складна операція, Галя була в розпачі. Але раптом лікарі констатували, що хлопчик одужує сам по собі. Це стало для Галі несподіваним дивом і доброю новиною:

"Уявляєш, професор подивився, обмацав ніжку й каже: «Колеги, тут усе в порядку. Не потрібна ніяка операція»".

Після конфлікту з однокласницями Галя почувалася самотньо і нещасно. Але Сабіна раптом простягнула їй руку допомоги і підтримки, що теж стало несподіваним добром:

"Галю, якщо хочеш, сідай біля мене... Мій тато каже, що твої батьки можуть узяти кредит у банку".

14. Назвіть позитивні й негативні вчинки та риси характеру головної героїні. За потреби скористайтеся поданою схемою

Ось позитивні та негативні риси характеру Галі:

Позитивні:

  • Вчинки: доглядала за хворим братиком, намагалася заробити гроші на його лікування, заступилася за скривдженого Алимпія
  • Риси: добра, чуйна, співчутлива,

Негативні:

  • Вчинки: сварилася з однокласницями через заздрощі, жебракувала в метро
  • Риси: вразлива, запальна, іноді безвідповідальна

Отже, Галя вчиняла як шляхетні вчинки через любов до рідних, так і помилкові - через юнацьку запальність та відчай. Але в неї переважали добре серце, співчуття, прагнення допомогти близьким.

15. Хто з героїв твору вам сподобався найбільше? Чому?

Найбільше мені сподобався Ангел Золоте Волосся. Він добрий, чуйний, завжди приходить на допомогу тим, хто потрапив у біду. Його підтримка додає сили і віри в краще.

16. Об’єднайтеся в невеликі групи й уявіть себе детективами. Спробуйте відповісти на одне із запропонованих запитань, знайшовши відповідні докази в тексті твору. Озвучте перед класом ваші версії та докази.

Чи вдалося Алимпію намалювати свою останню ікону?

Так, Алимпію вдалося створити свою останню ікону - образ Ангела Золоте Волосся.

Докази з тексту:

  • Після того, як Ангел допоміг Алимпію завершити ікону Богородиці, художник сказав: "Здається, я здужаю намалювати ще одну ікону... і буде то Ангел із Золотим Волоссям!".
  • Коли Галя опинилася вдома після мандрівки в минуле, вона побачила в альбомі репродукцію ікони "Ангел Золоте Волосся". Це і є доказом того, що Алимпій встиг її намалювати.

Отже, опираючись на ці свідчення з тексту, ми дійшли висновку, що митець таки встиг створити задуману ікону ангела.

Хто вилікував Галиного братика?

На нашу думку, це був Ангел Золоте Волосся. Ось докази з тексту:

Після мандрівки в минуле ангел повернувся з пензликом, умоченим у лікувальну фарбу вохру.

На нозі Степанчика раптом з'явилися плями схожого кольору, які Галя сприйняла за йод.

Після огляду лікар констатував, що хлопчик одужує сам і йому не потрібна операція.

Отже, ми вважаємо, що Степанчика вилікував ангел за допомогою чудодійної вохри зі свого пензлика. Це було справжнє диво!

МІРКУЄМО

17. На початку твору Галя вважала, що життя - паскудна штука. Чи змінилося її ставлення до життя і до тих, хто поруч? Чи навчилася вона керувати своїми емоціями? Яку роль у цьому відіграв образ Алимпія?

Так, ставлення Галі до життя змінилося. Вона навчилася бачити в ньому не лише погане, а й добре, радіти малому. Їй допомогли в цьому Сабіна, вчителька, а також приклад Алимпія, який, незважаючи на скруту, залишався вірним мистецтву і радів можливості творити.

18. Чому Ангел Золоте Волосся кілька разів запрошував Галю в далеке минуле? Для чого, на вашу думку, потрібні були такі мандрівки для дівчинки?

Ангел відправляв Галю в минуле, аби показати приклади мужності та віри, навчити цінувати те, що маєш, не зневірюватися. Такі мандрівки формували дівчинку, допомагали стати кращою.

19. Які з перелічених моральних настанов ви обрали б для себе з повісті «Ангел Золоте Волосся»? Поясніть свою відповідь.

Я б обрав такі настанови:

  • Вір у диво - адже чуда трапляються з тими, хто в них вірить.
  • Не здавайся - коли сильно чогось прагнеш, то можна подолати будь-які труднощі.
  • Цінуй справжню дружбу - вона дає опору у скрутну хвилину.

Саме ці поради допомогли Галі не втратити надію і знайти вихід зі складних життєвих обставин.

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

20. Складіть сенкан до образу Галі

Галя Вразлива,
любляча Журиться,
співчуває, мріє
Вірить в добро і дива
Дівчинка

21. Роздивіться Ангела Золоте Волосся на обкладинці до повісті Зірки Мензатюк у виконанні Дарини Сингаївської (с. 227) й на іконі ХІІ століття (с. 242). Чим, на вашу думку, подібні ці зображення, а чим відрізняються? Чи передають вони характер ангела, про якого оповідає письменниця? Якби ви були художником / художницею, що б ви змінили в зображенні чи як би доповнили цей святий лик?

На мій погляд, зображення Ангела Золоте Волосся на обкладинці книжки та на старовинній іконі мають багато спільного.

По-перше, на обох ликах чітко простежуються ніжність, доброта, співчуття - риси, притаманні ангелові з повісті.

По-друге, в обох випадках передано характерну зовнішність: біляве волосся, ясне обличчя, задумливий погляд.

Водночас є помітні відмінності. На іконі ангел зображений умовно, відповідно до канонів середньовічного мистецтва. На обкладинці він реалістичніший.

Якби я був художником, то намагався б поєднати ці підходи - зберігаючи умовність, вкласти в образ більше реалізму і життєвості. Можливо, додати яскравіші барви, щоб передати теплоту почуттів. Головне - зберегти доброту в погляді як віддзеркалення чистої душі.