Як тебе не любити, Києве мій (сторінка 44)







ПЕРЕВІРЯЄМО

1. У творі «Як тебе не любити, Києве мій» оспівано

У вірші "Як тебе не любити, Києве мій" оспівано красу Києва. Автор висловлює своє захоплення красою та величчю столиці рідної держави.

2. Розгадайте ребус. Що означає це слово?

Столиця.

АНАЛІЗУЄМО

3. Хто є авторами пісні «Як тебе не любити, Києве мій»? Як вони ставляться до свого міста? Обґрунтуйте відповідь рядками з твору.

Авторами пісні "Як тебе не любити, Києве мій" є Дмитро Луценко (слова) та Ігор Шамо (музика). Вони ставляться до свого міста з глибокою любов'ю та захопленням.

Автори оспівують красу та велич міста Києва, висловлюють свою глибоку прив'язаність до рідного міста та захоплення його природою.

4. Об’єднайтеся в три групи. Розділіть між групами по одному куплету пісні. Змалюйте словами картину, яка постає у вашій уяві, коли ви читаєте або слухаєте відповідний куплет. Презентуйте результати роботи групи.

Якщо ми розділимо пісню на три частини, то можемо уявити наступні картини:

  • Перший куплет: Я бачу зелені моря дерев, що і падають під сонцем. Тихий день, коли схили Дніпра стають дорогими, а віти дерев стають символом закоханих мрій.
  • Другий куплет: Я бачу канни, що дивляться на мене, і я відчуваю, як моє серце переливається любов'ю до Києва. Я мрію і живу на крилах надій.
  • Третій куплет: Я бачу спляче місто, що відпочиває під зоряним небом. Вогні міста, як намисто, розцвіли над Дніпром, а вечірній ореол їх палає (про щастя).

5. Знайдіть і зачитайте куплет про сон міста (Києва). Як воно спить? Що можна побачити в таку пору доби? Які порівняння вживає автор у цьому куплеті?

Куплет про сон міста:

"Сни ідуть на томлене місто,
Мирним, лагідним сном.
Його воїни, як намисто,
Розцвіли над Дніпром.
Вечорів оксамит,
Мов щастя прибій...".

Місто спить, мирним і лагідним сном. В цей час можна побачити ідей, як воїни міста, подібні до намиста, розцвіли над Дніпром. А автор використовує порівняння "воїни, як намисто" з "вечорів оксамит, мов щастя прибій".

6. Прочитайте подані нижче переносні лексичні значення дієслова грати. Яке з них, на вашу думку, найточніше передає авторський задум рядка «грає море зелене»?

На мою думку, найточніше передає авторський задум рядка "грає море зелене" переносне лексичне значення "переливатися різними кольорами".

7. Які конкретні й абстрактні образи виникають у вас після прочитання поезії?

Після прочитання поезії виникають такі конкретні образи, як вечір на схилах Дніпра, вогні міста, молодість та краса. Також виникають абстрактні образи, такі як відчуття любові та ніжності.

8. «Розкодуйте» подані нижче метафори. Знайдіть у тексті інші метафори.

Метафори:

  • "тихий день догора" - може означати, що кожен день є мирним і спокійним, але він ніби "горить", наповнений світлом і силою..
  • "в очі дивляться канни" - це означає, що квіти канни такі яскраві і привабливі, що вони ніби дивляться на вас.

9. Визначте, яке з наведених визначень є ТЕМОЮ пісні, а яке - ОСНОВНОЮ ДУМКОЮ.

Темою пісні є "Змалювання краси та величності Києва", а основною думкою "Потрібно любити і шанувати свою державу. Її столицю, підтримувати її красу".

МІРКУЄМО

10. Чому авторська пісня - це завжди вдала творча співпраця поета й композитора?

Авторська пісня - це завжди вдала творча співпраця поета і композитора, тому що вони об'єднують свої ідеї, щоб створити щось унікальне. Поет надає слова, а композитор - музику, і разом вони створюють гармонійне ціле.

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

11. Знайдіть в інтернеті 3-4 записи пісні «Як тебе не любити, Києве мій» у виконанні різних артистів. Послухайте уривки. Чиє виконання вам сподобалося найбільше? Чому? Ви можете скористатися записами в електронному додатку до підручника.

Першими виконавцями пісні стали популярний баритон, на той час соліст Київського оперного театру Юрій Гуляєв та Костянтин Огневий. Пісню включали до свого репертуару відомі співаки, зокрема Микола Кондратюк та Дмитро Гнатюк. У 2008 році гурт «Барселона» після блискучого виконання пісні «Києве мій» отримав «срібло» на конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі. У 2011 році був виданий альбом українських пісень у виконанні Юрія Мамчука «The Heart of Ukraine», до якого, серед інших, увійшли пісні «Як тебе не любити, Києве мій!».

12. Виконайте одне з поданих завдань (на вибір).

А. Уявіть себе режисером / режисеркою. Вам потрібно створити музичний відеокліп до пісні «Як тебе не любити, Києве мій». Підготуйте відповідне відео або опишіть усно, яким ви уявляєте цей кліп.

Якби я був режисером, я б уявив відеокліп до пісні «Як тебе не любити, Києве мій» як серію красивих знімків Києва: його вулиць, пам'яток, річки Дніпро, зелених парків і садів. Все це було б змішано з кадрами людей, які живуть і працюють в цьому місті, показуючи їхню любов до Києва. Якби я створював презентацію до пісні «Як тебе не любити, Києве мій», я б додав фотографії красивих місць Києва, які відображають красу та величність цього міста, а також ілюстрації до кожного куплету пісні. Музичний супровід був би, звичайно, самою піснею «Як тебе не любити, Києве мій».