Всеволод Нестайко. Чарівні окуляри







Пригода перша. Пригода друга

Поміркуй!

Як відбулося знайомство Васі та Роми з Маргаритою Степанівною?

Знайомство Васі та Ромки з Маргаритою Степанівною відбулося досить несподівано.

Хлопці шукали чарівні окуляри, які Вася знайшов раніше, але несподівано хтось зірвав їх з його носа і зник з ними. Раптом перед ними з'явилася бабуся, яка теж шукала втрачені окуляри. Вона назвалася Маргаритою Степанівною.

Хлопці запропонували провести її додому. Отже, знайомство відбулося випадково під час пошуків чарівних окулярів, коли хлопці зустріли бабусю зі схожою проблемою.

Що незвичайного помітили друзі в квартирі бабусі?

У квартирі Маргарити Степанівни вони побачили багато фотографій, на яких були зображені відьми. Одна відьма була у тому самому капелюсі, що і господиня квартири. Крім того, коли Маргарита Степанівна вийшла до іншої кімнати, Васі здалося, що дерев'яний лев підморгнув йому і показав на піддзеркальник, де лежали окуляри. Отже, у квартирі відбувалися дивні, незвичайні речі.

Знайди портрет Маргарити Степанівни в тексті повісті. Розглянь ілюстрацію до твору, де зображена ця бабуся. Чи такою ти уявляєш її та інших персонажів?

У тексті повісті дається такий портрет Маргарити Степанівни:

"Якось біля нас невідомо звідки з’явилася бабуся — довгоноса, у кумедному старовинному капелюшку, з ціпком у руках".

На ілюстрації Маргарита Степанівна зображена саме такою - у старовинному капелюсі, з гострим довгим носом. Так, цей образ відповідає моїм уявленням про цю героїню.

Чим цього разу хлопцям зарадили чарівні окуляри?

Цього разу чарівні окуляри допомогли хлопцям дізнатися, що у шкільному спортзалі під матами лежить ланцюжок Ритки, який вона загубила під час уроку фізкультури. Окуляри дозволили Васі побачити спортзал і знайти втрачену річ однокласниці.

Пригода третя

Поміркуй!

Чи погоджуєшся ти з думкою, що добрі справи треба робити таємно?

Так, я погоджуюся з думкою, що добрі справи краще робити таємно.

По-перше, коли людина робить добро анонімно, вона робить це не заради вдячності чи визнання, а просто щиро бажає допомогти.

По-друге, приємна несподіванка для того, кому допомагають. Адже цікаво і радісно отримати якийсь подарунок чи послугу від невідомого добродія.

Отже, я вважаю правильною думку про те, що справжні добрі справи краще робити анонімно і таємно. Це приносить більше радості як тому, хто дарує, так і тому, хто отримує.

Пригода п’ята

Поміркуй!

Чому, на твою думку, ніхто в класі, окрім друзів, не помітив Рудика? Опиши його

Отже, на мою думку, ніхто в класі, крім Васі та Ромки, не помітив Рудика, бо він був дуже тихим і непомітним хлопцем. У тексті сказано, що він був рудий, як жар, навіть рудіший за Васю. Також Рудик носив окуляри, що робило його ще більш кумедним на вигляд.

Як ти оцінюєш поведінку Ромки?

Поведінку Ромки я оцінюю негативно. Він глузував з Рудика, дражнив його, висміював за зовнішній вигляд. Це була типова поведінка булера, я особисто її засуджую.

Вислови припущення, чому деякі люди дражнять інших? Як це впливає на стосунки між ними?

Люди часто дражнять інших через власні комплекси та невпевненість у собі. Коли хтось відрізняється зовнішністю, поведінкою, здібностями, слабші починають його цькувати, щоб самоствердитися. Така поведінка руйнує стосунки між людьми, породжує образи, недовіру, агресію. Тому дражнилки треба рішуче зупиняти.

Поміркуй!

Які чарівні перетворення сталися цього разу з хлопцями? Ким Рудик був насправді?

Отже, цього разу чарівні окуляри перенесли хлопців до дивного міста Рудоград, де всі жителі були рудими.

Що незвичного було в Рудограді?

У Рудограді було дуже незвичайно те, що абсолютно всі - люди, тварини, птахи - були рудого кольору. Це справді фантастичне місто.

Чи зміниться поведінка Ромки після пригоди в цирку?

На мою думку, поведінка Ромки після пригоди в цирку обов'язково зміниться. Переживши страх у клітці з левом, він більше не буде знущатися та дражнити інших через їхню зовнішність. Цей урок йому запам'ятається надовго.

Пригода одинадцята

Поміркуй!

Що в цьому розділі повісті реальне, а що фантастичне?

У цьому фрагменті повісті є як реальні, так і фантастичні елементи.

Реальними є такі моменти:

  • Літні канікули, під час яких Вася гостював у селі в дідуся та бабусі.
  • Відпочинок Ромки з батьками за кордоном на морі.
  • Поява в сусідньому будинку старшокласника-хулігана Альберта, який знущався з молодших хлопців.

До фантастичних елементів належать:

  • Наявність у хлопців чарівних окулярів, які дають незвичайні можливості.
  • Дивне виникнення синіх ґуль на лобі в Альберта, коли він намагався пограбувати Васю та Ромку.

Отже, у розділі органічно переплітаються реалістичні події з фантастичними пригодами героїв. Це створює цікавий сюжет та інтригу.

Пригода тринадцята

Поміркуй!

Уяви себе героєм цього твору. Як би ти вчинив/вчинила з окулярами?

Якби я опинився на місці героя цієї повісті й мав чарівні окуляри, то теж намагався б використовувати їх розумно і відповідально.

По-перше, я б оберігав цю таємницю і розповідав про незвичайні пригоди хіба що найближчому другові. Адже не можна довіряти цю інформацію будь-кому.

По-друге, я б намагався використовувати можливості окулярів переважно для добрих справ. Наприклад, допомагати людям, які цього потребують. Рятувати когось із біди. Робити приємні сюрпризи друзям.

Звичайно, я б із задоволенням мандрував фантастичними світами. Але розумів би відповідальність і небезпеку в разі необачного використання чарівних можливостей.

Тому вчинив би обережно і розсудливо, щоб не нашкодити собі та іншим. Адже чарівні окуляри - це велика відповідальність!

Пригода чотирнадцята

Поміркуй!

Як закінчилися пригоди Васі та Роми із чарівними окулярами?

Отже, пригоди хлопців з чарівними окулярами закінчилися тим, що вони вирішили віддати їх сліпій Любочці, сестрі Ритки Скрипаль. Спочатку Вася з Ромкою намагалися якось залишити окуляри собі. Але потім зрозуміли, що треба зробити добру справу і подарувати можливість бачити тій дівчинці, яка цього потребує.

Якби в тебе були такі окуляри, як би ти ними скористався/скористалася? Розкажи про це другові/подрузі за партою

Якби в мене були такі чарівні окуляри, я б теж спробував з їх допомогою робити добрі справи. Наприклад, допомагати однокласникам у навчанні, якщо в когось щось погано виходить. Або радувати молодших братиків і сестричок якимись сюрпризами й подарунками. Звісно, я б із задоволенням подорожував у різні казкові світи. Але найперше намагався б принести радість і користь людям навколо.

Ти вже вмієш виокремлювати реальне і фантастичне в народних і літературних казках. Визнач реальне і фантастичне у «Чарівних окулярах». Подумай, чого у цьому творі більше — реального чи фантастичного

У повісті "Чарівні окуляри" органічно переплітаються елементи реального та фантастичного.

До реального можна віднести звичайних київських школярів, їхнє повсякденне життя, стосунки між однокласниками, опис школи та навколишніх місць.

А ось чарівні окуляри, подорожі в казкові світи, зустрічі з казковими героями, чарівниками і чаклунами, польоти на крилатих конях - це вже фантастика.

На мою думку, в цій повісті-казці приблизно порівну реального та фантастичного. І саме поєднання повсякдення з неймовірними пригодами створює особливу чарівність цього твору.

У колі мистецтв

Поміркуй!

Чи доводилося тобі бачити сучасні мистецькі об’єкти на зразок «Світ крізь рожеві окуляри»? Чи є подібні там, де ти мешкаєш? Яке твоє ставлення до таких мистецьких творів?

На жаль, я особисто не бачив/бачила подібних арт-об'єктів там, де живу. Але мені здається, що такі незвичайні скульптури роблять міста цікавішими, привабливішими для туристів. Це гарне поєднання мистецтва та міського середовища.

Чи схожі «рожеві окуляри» на «чарівні окуляри» Вс. Нестайка? Чим саме?

Так, "рожеві окуляри" трохи схожі на "чарівні окуляри" з повісті Нестайка. Вони теж змінюють погляд на світ, роблять його яскравішим, радіснішим. Але якщо "чарівні окуляри" давали фантастичні можливості, то "рожеві" просто змушують позитивніше мислити.

Як ти гадаєш, чи обов’язково треба приміряти рожеві окуляри, щоб бачити в інших людях їхні найкращі якості?

На мою думку, зовсім не обов'язково носити "рожеві окуляри", щоб помічати в людях гарне. Просто треба намагатися бути доброзичливим, не зосереджуватися лише на недоліках інших. Адже кожна людина гідна поваги й має свої сильні сторони.

Підсумуй!

Про що розповідається у повісті Нестайка «Чарівні окуляри»?

У повісті-казці Всеволода Нестайка "Чарівні окуляри" розповідається про фантастичні пригоди київських школярів Васі Богданця та Ромки Черняка. Хлопці знаходять чарівні окуляри, які дають їм можливість потрапляти в казкові світи, зустрічатися з чарівниками, рятувати один одного з халепи.

Яка пригода Васька Богданця й Ромки Черняка сподобалася тобі найбільше? Чому?

Найбільше мені сподобалася пригода в місті Рудоград, де всі жителі були рудими. Це було дуже незвичайно й цікаво. Також захопливо читати про польоти на крилатому коникові Літайку, про знайомства з казковими героями.

Чи хочеш ти прочитати текст повісті Нестайка «Чарівні окуляри» повністю? А можеш і прослухати її повну версію, перейшовши за QR-кодом.

Так, я б із задоволенням прочитав/прослухав повну версію цієї повісті-казки. Адже в уривках описано лише частину пригод хлопців. Цікаво дізнатися, що було далі.

Доведи, що твір «Чарівні окуляри» — повість-казка

"Чарівні окуляри" - це повість-казка, тому що в ній поєднуються реальність (школярі, їхнє життя) та фантастика (чарівні предмети, казкові герої, чаклуни). Є характерні для казок елементи - таємниця, пригоди, перемога добра над злом.

У чому ти хотів би/хотіла б бути схожим/схожою на головних героїв повісті Нестайка «Чарівні окуляри»?

Я хотів/хотіла б бути схожим/схожою на героїв у винахідливості, кмітливості, умінні виручати друзів з біди. Також мені імпонує їхня сміливість та рішучість.

Яка ідея цього літературного твору?

На мою думку, головна ідея твору - добро завжди перемагає зло, а дружба допомагає подолати будь-які труднощі.

Пригадай пригоди, що траплялися з тобою у школі. Як друзі/подруги тобі допомагають? Чи маєте ви якісь корисні заняття після уроків?

Зі мною теж траплялися цікаві пригоди. Наприклад, якось ми з друзями заблукали на екскурсії. Разом ми знайшли вихід зі складної ситуації. Також у нас є гуртки та спортивні секції після уроків.

Що тобі хотілося б дізнатися ще про творчість Нестайка?

Мені цікаво було б дізнатися про інші твори Нестайка, подивитися екранізації його книжок

Що для тебе залишилося в прочитаному творі незрозумілим? Запитай у своїх однокласників/однокласниць або ж у вчителя/вчительки.

Мені все було зрозуміло в цій повісті. Якщо раптом виникнуть запитання, я обов'язково поцікавлюся в однокласників чи вчителя