А з якими кольорами в тебе асоціюються пори року? Чому?
У кожного можуть бути свої асоціації кольорів з порами року, залежно від особистого сприйняття. Наприклад, весна часто асоціюється із зеленим кольором через пробудження природи, літо - з яскравими кольорами через буяння квітів і рослинності, осінь - з жовтим і червоним через забарвлення листя, а зима - з білим через сніг.
Знайди в інтернеті інформацію про те, що означають білий і чорний кольори. Із чим вони для тебе асоціюються? Чому?
Білий колір зазвичай символізує чистоту, невинність, мир. Чорний - темряву, зло, смерть, тугу. Для мене білий асоціюється зі світлом, добром, а чорний - з негативом, сумом. Хоча ці асоціації можуть бути суб'єктивними.
Символом чого може бути Птах?
Птах може символізувати свободу, політ думки, натхнення. Але в цій казці Чорний Птах уособлює негативні риси - підступність, улесливість, намагання спокусити владою і зіпсувати душу.
Запиши уривок, виокремлений курсивом, та підкресли в ньому літеру р. Який настрій передано звуком [р]?
Шалено металися вихоРи, а хлопці Холодні ВітРи попРикладали до Рота кРижані тРуби й подули в них так завзято, що здивувалася сестРа Весна, котРа в цей час чепуРилась у Блакитному палаці.
Звук [р] передає тривожний, напружений настрій, завивання вітру, неспокій.
Чи погоджуєшся зі словами Птаха, що «красивий той, хто сильний у світі, а сильний той, хто має владу»? Обґрунтуй свої міркування.
Не погоджуюся. Справжня краса - в душі людини, в її добрих вчинках. А влада часто розбещує, робить жорстоким. Набагато важливіше мати силу духу, вміти любити, співчувати, робити добро. Ці якості прикрашають людину.
Що означає «сидіти на троні»?
Сидіти на троні означає правити, бути королем/королевою. Так кажуть про людину, яка має владу, керує, "царює".
Про яку людину кажуть, що вона «на троні» або «надягла корону»?
Вислови "бути на троні" або "надягти корону" у переносному іронічному значенні використовуються для вказівки на:
- Зарозумілість
- Самовпевненість
- Перебільшення власної значущості
- Вади гонору
- Марнославство
Тобто іронічно натякають на чиюсь пиху, зверхнє чи владне поводження, яке не виправдано ситуацією.
Знайди в інтернеті інформацію, як на людину впливають кольори. А який колір твій улюблений?
Кольори по-різному впливають на настрій і самопочуття людини. Червоний збуджує, жовтий надає оптимізму, зелений і блакитний заспокоюють. Улюблений колір у кожного свій, він може змінюватися з віком чи настроєм. Мені, наприклад, подобається блакитний - колір неба і моря.
Чи можна опис у цьому абзаці назвати портретом? Чому?
Так, опис зовнішності Весни в цьому абзаці є портретом, оскільки детально передає її риси - колір волосся, очей, шкіри, вираз обличчя. З цього опису постає образ юної вродливої дівчини, сповненої життя і краси.
Чому в неї з’явилися зморшки?
У Білокосої з'явилися зморшки, бо вона порушила природний ритм - довго не спала і не відпочивала, піддавшись впливу Чорного Птаха. Це відобразилося на її зовнішності - вона постаріла і втратила красу.
Розглянь портрет Весни сучасного художника Олега Шупляка. Чи такою ти уявляв/уявляла Зеленокосу? Знайди описи Весни у творі.
Зеленокоса на портреті Олега Шупляка зображена молодою вродливою дівчиною із зеленим волоссям, увінчаним квітами. Це відповідає описам Весни в казці - зелені коси, біле чоло, яскраві очі, червоні вуста.
Чому Зеленокоса втратила свою красу?
Весна тимчасово втратила свою красу через те, що Зима не пускала її правити світом. Без можливості виконувати своє призначення, Зеленокоса в'янула і старіла. Але вона не втрачала надії й продовжувала з любов'ю ставитися до жорстокої сестри, сподіваючись її врятувати.
Чи викликає в тебе співчуття Білокоса? Чому?
Білокоса викликає співчуття, адже вона піддалася спокусі влади через нашіптування Чорного Птаха. Це затьмарило її розум, зіпсувало характер. Але в глибині душі вона залишалася доброю сестрою, тому й отямилася, коли побачила себе в дзеркалі.
Чому Зеленокоса просить продовжувати любити жорстоку сестру?
Зеленокоса просить продовжувати любити жорстоку сестру, бо справжня любов здатна творити дива. Тільки любов, а не осуд чи ненависть, може розтопити крижане серце, вигнати зло. Прощення і прийняття рідних людей, незважаючи на їхні помилки - це шлях до зцілення стосунків.
Чи погоджуєшся з думкою, що любов врятує світ? Чому?
Я вважаю, що любов справді може врятувати світ. Адже зло породжується з ненависті, страху, жорстокості. А щира любов розвіює темряву, дарує надію, спонукає людей ставати кращими. В казці саме любов сестер допомогла Білокосій перемогти свої слабкості і повернутися до світла.
Чи асоціюється у виокремленому абзаці білий колір із чистотою? Чому?
Ні, тут білий колір снігу і криги не символізує чистоту. Навпаки, він асоціюється з холодом, завмиранням життя, наступом ворожих сил, які загрожують зруйнувати Блакитний палац і вбити сестер. Тобто білий колір набуває негативного значення.
Чому осінь часто асоціюють із золотоволосою або рудоволосою дівчиною?
Восени листя на деревах жовтіє і червоніє, наче золоте волосся. Тому цю пору року уособлює дівчина із золотавим або рудим волоссям, що нагадує осінні барви. Це відображено і в образі Золотокосої сестри в казці.
Скільки разів проганяла зима сестер?
Зауваж, що прогнала вона трьох сестер.
Як називають цей прийом у народних казках?
Число 3 - магічне число, яке часто використовується в народних казках. Це називається трикратним повтором. Він підсилює враження, підкреслює наполегливість героїв.
Стосунки між сестрами в казці є алегорією на взаємини в родині. Доведи або спростуй цю думку та наведи два докази з тексту.
Стосунки сестер справді алегорично зображують взаємини в родині. По-перше, сестри турбуються одна про одну, намагаються визволити Білокосу з-під впливу Чорного Птаха. По-друге, Весна радить Літу продовжувати любити Зиму, попри її жорстокість. Це показує, що в родині важливі любов і прощення.
Коли настає бабине літо? Із яким природним явищем пов'язаний цей період?
Відповідь: Бабине літо настає восени, у вересні-жовтні. Воно пов'язане з явищем, коли в повітрі літає багато тонких павутинок. Їх виділяє павук-крестовик. Ці павутинки створюють враження сріблястої імли.
Зверни увагу, що Білокоса порушила ритм світоустрою й довго не спала. Як це відобразилося на її зовнішності?
Порушення природного ритму і недосипання негативно вплинули на зовнішність Білокосої. У неї з'явилися зморшки, волосся посивіло, обличчя потемніло і постаріло. Вона перетворилася зі свіжої юної дівчини на стару бабу.
Чому для здоров’я важливо спати, дотримуючись графіка?
Для здоров'я і краси дуже важливо дотримуватися режиму сну. Під час сну організм відновлюється, омолоджується. Недосипання призводить до передчасного старіння, погіршення самопочуття і зовнішнього вигляду. Регулярний повноцінний сон в один і той же час допомагає зберегти молодість, красу і здоров'я.
Чому саме Зеленокоса перемогла?
Зеленокоса перемогла, бо діяла з любов'ю, а не зі злістю. Вона не мстилася Білокосій, а намагалася її врятувати, пробудити в ній добрі почуття.
Із чим асоціюється зелений колір?
Зелений колір асоціюється з життям, пробудженням природи, надією. Саме ці якості допомогли Весні здолати зло і повернути сестру до світла.
Поміркуй і дай відповідь
1. Назви героїв і героїнь казки «Чотири сестри»
Героями казки «Чотири сестри» є:
- Білокоса (Зима)
- Зеленокоса (Весна)
- Синьокоса (Літо)
- Золотокоса (Осінь)
- Чорний Птах
2. Виразно зачитай описи Синьокосої, Зеленокосої, Золотокосої, Білокосої. Чому портрет Білокосої змінюється впродовж твору?
Портрет Білокосої змінюється впродовж твору, бо вона піддалася впливу Чорного Птаха і порушила природний ритм, довго не спала. Через це вона постаріла, в неї з'явилися зморшки, волосся посивіло.
3. Що сприяло тому, що Золотокоса перемогла Чорного Птаха?
Золотокоса перемогла Чорного Птаха, бо діяла з любов'ю, а не зі злістю. Вона не мстилася Білокосій, а намагалася її врятувати, пробудити в ній добрі почуття.
4. Що, на твою думку, може символізувати Чорний Птах?
Чорний Птах може символізувати спокусу владою, підступність, улесливість, намагання зіпсувати душу.
5. Яка роль дзеркала у творі? Пригадай твори зарубіжної літератури, у яких теж дзеркало відігравало ключову роль
Дзеркало у творі відіграє роль правдивого відображення сутності. Коли Білокоса побачила себе в дзеркалі, вона жахнулася своєї потворності і отямилася. Дзеркало також було ключовим у казці «Снігова королева».
6. Чи нагадує твір «Чотири сестри» народну казку «Про лиху мачуху й дванадцять місяців»? Думку обґрунтуй
Твір «Чотири сестри» нагадує казку «Про лиху мачуху й дванадцять місяців» тим, що в обох йдеться про зміну пір року і конфлікт між ними. Але в казці Шевчука сестри зрештою об'єднуються, а в народній казці протистояння не вирішується.
7. Порівняй образи героїнь твору «Чотири сестри» Валерія Шевчука і «Снігова королева» Ганса Крістіана Андерсена. Чи схожі Білокоса Зима і Снігова Королева? Які спільні й відмінні риси Золотоволосої та Герди ти б виокремив/виокремила?
Білокоса Зима схожа на Снігову Королеву своєю жорстокістю і холодністю серця під впливом злих сил. Золотокоса, рятує сестру силою своєї любові. Але Герда - людська дівчинка, а Золотокоса - алегоричний образ осені.
8. Розглянь схему та виконай завдання.
А. Чорний Птах нашіптував лихі думки саме Білокосій, тому що вона на той момент правила світом, сидячи на троні. Птах підбурював її до жадоби влади, заздрощів до красивіших сестер і бажання царювати вічно, не поступаючись місцем іншим сестрам-порам року за встановленим циклом.
Б. "Побачити себе" в контексті казки означає не лише розгледіти свою зовнішність, а й усвідомити свою справжню сутність, характер, вчинки. Білокоса сестра втратила здатність бачити реальність, вона стала жорстокою, негарною зовні і всередині через вплив Чорного Птаха.
В. Продовжувати любити навіть жорстоку людину дуже нелегко. Це вимагає великої сили духу, терпіння і мудрості. В казці сестри, незважаючи на жорстокість Білокосої, продовжували її любити і намагалися їй допомогти. Вони розуміли, що її вчинки - наслідок згубного впливу зла. Справжня любов передбачає прийняття людини такою, якою вона є, із усіма її недоліками. Але водночас справжня любов прагне допомогти близькій людині позбутися внутрішніх демонів і стати кращою версією себе. Це нелегкий шлях, який вимагає самопожертви, але якщо ви дійсно любите людину, ви будете готові на це заради її ж блага.
9. У казці «Чотири сестри» через слабкість однієї сестри порушується зміна пір року, що призводить до біди. Порівняймо: сьогодні земляни теж зазнають катаклізмів: тайфунів, землетрусів, виверження вулканів. Поміркуй, хто відповідає за кліматичні зміни: люди чи природа? Чому?
Я вважаю, що за сучасні кліматичні зміни відповідають переважно люди. Своєю діяльністю, забрудненням довкілля, вирубкою лісів, надмірним споживанням ресурсів людство порушує природний баланс. Це призводить до глобального потепління, танення льодовиків, зміни погодних умов. Звичайно, природні катаклізми відбувалися завжди, але зараз їх частота й інтенсивність збільшилися саме через негативний людський вплив. Тож як Білокоса порушила світоустрій через свої дії, так і людство своїми вчинками шкодить планеті. Тому важливо змінювати ставлення до природи, берегти її, жити в гармонії з довкіллям.
10. Домашнє завдання. Дай свою назву казці. Чи зміниться щось у творі? Запропонуй кілька варіантів назви казки
- "Чотири сестри і чорний птах"
- "Як сестри світом правили"
- "Білокоса і дзеркало правди"
- "Казка про любов, що сильніша за зло"
- "Чотири пори року і спокуса влади"
Зміна назви може дещо змістити акценти в казці, виділити головних героїв чи ключові події. Але загальний зміст і мораль твору залишаться незмінними.
11. Об’єднайся в групи. Оберіть найцікавіший, на вашу думку, епізод казки, напишіть до нього сценарій і розіграйте в класі.
Сценарій:
(Білокоса сидить на троні, Чорний Птах у неї на плечі. Вона дивиться в дзеркало.)
Білокоса: Люстерко, люстерко, скажи мені, хто найвродливіша в світі?
Дзеркало: О царице, ти була найвродливішою, але подивись на себе зараз. Ти постаріла, волосся посивіло, обличчя потемніло і вкрилося зморшками. Бо піддалася злу і порушила природний лад.
Чорний Птах: Не слухай його, царице! Ти наймогутніша, найсильніша! Краса - ніщо в порівнянні з владою!
Білокоса (скрикує): Ох, невже це правда? Яка ж я потворна! Що я накоїла! (Зриває з плеча Чорного Птаха, кидає на підлогу. Птах зникає.)
Білокоса: Пробач мені, люстерко! Пробачте мені, любі сестри! Я отямилася, хочу повернутися до вас, жити за законами природи в мирі та злагоді.
(Вбігають сестри, обіймають Білокосу. Разом виходять з палацу.)