Валерій Шевчук. Чотири сестри







Поміркуй!

Що, на твою думку, може означати назва казки? Побудуй асоціативний ланцюжок до словосполучення «чотири сестри».

Назва казки "Чотири сестри" може означати:

  • Чотири пори року (зима, весна, літо, осінь)
  • Чотири стихії (вода, земля, повітря, вогонь)
  • Чотири сторони світу (північ, південь, захід, схід)

Асоціативний ланцюжок до "чотирьох сестер": Сестри - родина - єдність - гармонія - цикл - пори року - природа - зміни - відродження

Поміркуй!

Знайди у тексті казки портрети сестер і виразно зачитай їх.

Портрети сестер: "одна мала волосся біле, друга — зелене, третя — синє, а четверта — таки золоте"

Якими рисами зовнішності вирізняється кожна із сестер?

Кожна сестра вирізняється кольором волосся, що символізує пору року.

  • Білокоса сестра - Зима, з білим волоссям.
  • Зеленокоса сестра - Весна, із зеленим волоссям.
  • Синьокоса сестра - Літо, з синім волоссям.
  • Золотокоса сестра - Осінь, із золотим волоссям

Який надзвичайний випадок стався під час царювання Білокосої сестри?

Під час царювання Білокосої (Зими) з'явився Чорний Птах, який нашіптував їй темні думки, змушував не пускати на трон сестер. Через це Зима постаріла, на землі запанували холод і крига.

Як ти вважаєш, чи послухає вона Чорного Птаха? Які зміни у природі це може спричинити?

Думаю, Зима послухає Чорного Птаха, адже він полонив її розум і серце. Це призведе до того, що на землі пануватиме вічна зима, все живе загине під кригою і снігом. Сестри не зможуть змінити одна одну, порушиться природний цикл і гармонія.

Поміркуй!

Розглянь рекламу до концерту А. Вівальді Львівської національної філармонії ім. М. Скорика. Чи сповна відтворено в зображенні назву концерту? Чому, на твою думку, використано силует скрипки?

Таке зображення часто використовується як метафора циклічності природи, гармонії та єдності протилежностей. Силует скрипки, імовірно, символізує музику та її здатність відображати красу навколишнього світу і різноманітність емоцій та переживань. Це зображення не має прямого зв'язку з конкретним концертом, але може натякати на зв'язок музики з природними циклами та змінами пір року.

Поміркуй!

Чи відповідають зображення сестер на ілюстраціях художниці О. Рубіної до казки В. Шевчука твоєму уявленню про героїнь твору? Доведи свою думку

Чому Білокоса сестра чула тільки Чорного Птаха?

Білокоса сестра (Зима) чула тільки Чорного Птаха, бо він полонив її розум і серце своїми нашіптуваннями. Птах переконав Зиму, що вона найкраща, наймогутніша і повинна царювати вічно, не пускаючи на трон сестер. Зима повірила Птаху і перестала чути голос розуму, любові до сестер.

Зверни увагу на визначення поняття «алегорія» у «Літературознавчому словничку». Яку людську рису втілено в алегоричному образі Чорного Птаха?

Чорний Птах в казці - це алегоричний образ, який втілює такі людські риси як заздрість, жадібність, егоїзм, жагу до необмеженої влади. Птах нашіптує Зимі, що вона повинна забрати красу сестер і царювати одна, не думаючи про інших. Це призводить до дисгармонії у природі.

Які перетворення сталися із Зеленокосою сестрою? Чому?

Через те, що Білокоса не пускала Зеленокосу (Весну) на трон, та почала в'янути і втрачати силу. Її зелені черевички стали старими, сукня - ганчір'ям, вона не могла пробудити природу. Весна постраждала від егоїзму Зими, яка порушила споконвічний природний цикл.

Як ти думаєш, чи поступиться троном Білокоса сестра Синьокосій? Свою відповідь обґрунтуй.

Думаю, спочатку Білокоса не поступиться троном Синьокосій (Літу), бо Чорний Птах продовжить нею маніпулювати. Але потім, завдяки зусиллям Золотокосої (Осені) і маленького жучка-черв'ячка, серце Зими почне відтавати. Побачивши себе старою і немічною у дзеркалі, Зима врешті схаменеться, прожене Птаха і поступиться троном сестрам. Перемога любові між сестрами відновить гармонію у природі.

Поміркуй!

Назви ознаки, які вказують на те, що «Чотири сестри» — це казка. Дай назву розділам казки.

Ознаки, які вказують на те, що "Чотири сестри" - це казка:

  1. Традиційний казковий зачин "Колись давно, давніше й бути не може...".
  2. Фантастичні персонажі: сестри - пори року, Чорний Птах, жучок-черв'ячок, Холодні Вітри.
  3. Чарівні предмети і перетворення: золотий трон, крижані труби, дзеркальце, перетворення Зими на стару відьму.
  4. Алегоричність образів, втілення людських рис у фантастичних персонажах.
  5. Боротьба добра і зла, перемога любові й гармонії.
  6. Повчальність, моральний урок про важливість єдності, любові, дотримання законів природи

Можна дати такі назви розділам казки:

  1. Чотири красуні-сестри.
  2. Білокоса і Чорний Птах.
  3. Весна просить допомоги.
  4. Літо вступає в боротьбу.
  5. Осінь рятує сестер.

Чим цікаві для тебе персонажі цієї казки? Чого б тобі хотілося повчитися у них?

Персонажі цієї казки цікаві тим, що вони алегорично втілюють пори року і людські риси. Через фантастичні образи казка розкриває глибокі моральні теми: єдність і любов у родині, боротьбу добра і зла в душі людини, важливість гармонії з природою.

Сестри пори року вчать нас жити у злагоді, допомагати одна одній, виконувати своє призначення. Навіть коли Зима піддалася злу, сестри не відвернулися від неї, а намагалися врятувати. Їхня любов здолала чари Чорного Птаха.

Від сестер можна повчитися терпінню, наполегливості, вірності, умінню прощати і відновлювати стосунки. А ще - бути собою, приносити у світ свою неповторну красу, чи то ніжність Весни, щедрість Літа, мудрість Осені чи строгість Зими. Разом сестри творять гармонію світу, і в цьому їхня сила.

Поміркуй!

Розглянь картину О. Ковтун «Пробудження». Що спільного в зображенні пір року на цій картині та в казці В. Шевчука «Чотири сестри»? Чи могла б ця картина ілюструвати продовження казки? Чому?

Картина О. Ковтун "Пробудження" та казка В. Шевчука "Чотири сестри" мають багато спільного в образному зображенні чотирьох пір року. На картині автор алегорично зобразила чотирьох молодих жінок в різнокольорових вбраннях, які символізують весну, літо, осінь та зиму. Подібним чином у казці чотири сестри з різнокольоровим волоссям, які чергуються на царському троні, втілюють різні пори року.

Ця картина могла б розглядатися як ілюстрація до продовження казки, коли завдяки Золотокосій сестрі (Осені) Білокоса сестра (Зима) позбувається чорного птаха і знову стає молодою та гарною, готовою поступитися місцем на троні наступній сестрі - Зеленокосій (Весні). Образи чотирьох жінок на картині, які ніби прокидаються до життя, символізують природний цикл та відродження після зимового сну. Тому ця робота надзвичайно гармонійно поєднується з ідеєю перемоги добра над злом та відновлення злагоди між чотирма сестрами в казці.

Прослухай концерт для скрипки А. Вівальді «Весна» із циклу «Чотири пори року» та перечитай останній абзац казки. Чи однаковий настрій передають ці твори? Як ти думаєш, чому настання весни викликає почуття радості? Свою думку обґрунтуй.

Концерт Вівальді "Весна" та останній абзац казки В. Шевчука "Чотири сестри" передають дуже схожий радісний, світлий настрій пробудження природи та відродження життя після зимової сплячки.

У музичному творі Вівальді ми чуємо жвавий, енергійний ритм, співочі мелодії скрипки, наче спів пташок, плескіт струмків. Ця оптимістична музика малює картину розквітаючої навесні природи, сповненої руху та очікування тепла.

Схожі настрої викликає і казка Шевчука в останньому абзаці. Зеленокоса Весна йде стежкою, її зелені шати майорять, вона розсипає насіння квітів, від чого все навкруги розквітає та лунає чарівна музика її співу.

Прихід весни після холодної зими викликає почуття радості, бо це пора відродження, духовного та фізичного оновлення після зимового занепаду сил. Природа прокидається до нового життя, пробуджуючи в людині життєствердні почуття, енергію, оптимізм. Весна асоціюється з молодістю, свіжістю, красою - тому її настання невіддільне від відчуття щастя та очікування чогось світлого попереду. Весняне пробудження несе символ переможної сили життя над зимовою мертвотністю та темрявою.

Підсумуй!

Які переживання викликала в тебе казка В. Шевчука «Чотири сестри»?

Казка В. Шевчука "Чотири сестри" викликала в мене переживання захоплення красою і мудрістю природи, тривогу через порушення її гармонії, співчуття до Весни й Літа, які постраждали від егоїзму Зими, і радість від перемоги любові та єдності сестер над злом.

Яка із сестер тобі найбільше сподобалася? Чому?

Найбільше мені сподобалася Золотокоса сестра - Осінь. Вона мудра, рішуча і сміливо стає на боротьбу з Чорним Птахом, щоб врятувати сестер. Осінь не піддається відчаю, а діє розважливо і наполегливо, апелюючи до любові, яка живе в серці Зими. Її перемога - це тріумф добра.

Який епізод тебе найбільше вразив? Свою думку обґрунтуй

Найбільше мене вразив епізод, коли Зима побачила себе у дзеркалі старою і немічною. Це момент прозріння, коли вона усвідомлює, до чого призвели нашіптування Чорного Птаха. Зима нарешті розуміє цінність краси, яка в молодості й оновленні, а не у вічній владі. Цей епізод вчить, що егоїзм руйнує душу.

Чорний Птах переконує Білокосу сестру: «красивий той, хто сильний у світі, а сильний той, хто має владу». Чи утверджується в казці ця думка?

Думка Чорного Птаха про те, що "красивий той, хто сильний у світі, а сильний той, хто має владу" не утверджується в казці. Навпаки, історія сестер доводить, що справжня краса і сила - у єдності, любові, гармонії з природою. Прагнення до необмеженої влади призводить до занепаду і потворності, як це сталося із Зимою.

У якому із видів мистецтва мотив зміни пір року видався тобі найбільш виразним?

Мотив зміни пір року дуже виразний у музиці, особливо в циклі "Пори року" Антоніо Вівальді. Чотири концерти геніально передають характер кожної пори, її настрій, фарби, звуки. Ця музика ніби оживлює природу і робить зміну пір року захопливою драмою.

Чи залишилося щось незрозуміле для тебе у змісті казки «Чотири сестри»? Якщо так, то що саме?

У казці "Чотири сестри" мені все було зрозуміло. Автор майстерно розкриває глибокі ідеї через фантастичні образи, алегорії і символи. Можливо, молодшим читачам потрібно більше пояснень щодо алегоричності персонажів, але загалом ідея твору прозора і не викликає труднощів у сприйнятті.